Budi dio naše mreže
Izbornik

Komentar Radio Vatikana o sukobu SAD-a s Irakom

Postavlja se između ostaloga i pitanje je li ispravno štititi svjetsku sigurnost, ostavljajući vojskama slobodno polje za preventivni napad, ističe direktor Radio Vatikana

Diplomatsko suočavanje zapadnog svijeta sa Sjedinjenim Američkim Državama u borbi protiv međunarodnog terorizma i o raspravama o preventivnom napadu na Irak postaje sve jače. Mogućim oružanim napadom na Irak ulaze u igru brojni elementi, od politike do etičkih posljedica. Postavlja se između ostaloga i pitanje je li ispravno štititi svjetsku sigurnost, ostavljajući vojskama slobodno polje za preventivni napad? Rasprava je živa. Prema mišljenju direktora Radio Vatikana, o. Pasquala Borgomea, u prvom se redu postavlja etičko pitanje u pogledu takvih postupaka. Više se ne govori o pravednom ratu. Stvarnost nas prisiljava da govorimo o neizbježivom ratu. Zatim se postavlja pitanje je li rat s Irakom izbježiv. Rat je, kako znamo, posljednje moguće rješenje, istaknuo je otac Borgomeo, i upitao se jesu li dokazi navedeni o opasnosti Sadama Huseina stvarno nepobitni. Može li se prelaziti preko rezultata do kojih će doći inspektori Organizacije ujedinjenih naroda? Dosadašnja iskustva ne idu u prilog Sadamu Huseinu. Pod etičkim vidikom mora se svakako voditi računa da bi u jednome takvom ratu bilo mnogo ljudskih i nevinih žrtava, koje vojne akcije nazivaju usputnim čimbenicima.
Prema mišljenju o. Borgomea postoji i pravni vidik preventivnog napada. Bush teorizira pojam prava na očuvanje vlastite sigurnosti, a to je veliki udarac međunarodnom pravu, koji Zapad prihvaća od 1945. do danas. Međunarodno pravo može dobiti i drugi oblik, ali ne jednostrano. Zbog toga je to ne samo udarac međunarodnom pravu, vjerodostojnosti UN-a, već i opasni presedan za one koji bi eventualno htjeli nešto slično poduzeti u budućnosti, ističe o. Borgomeo. Na kraju postoji i politički vidik tog pothvata, o kojem oni koji ga podržavaju gotovo ne vode računa. Na sreću sjevernoamerička inteligencija, premda je u manjini, ipak je progovorila. Postavlja se, naime, pitanje kako uskladiti američku politiku, koja je nakon 11. rujna tražila međunarodnu privolu i solidarnost u borbi protiv terorizma s tom akcijom. Među saveznicima je došlo do jake podjele, već pri samoj zamisli napada. To bi sigurno izazvalo još veći jaz između muslimanskog svijeta i Zapada. Protuameričko raspoloženje bi se sigurno pojačalo, a time i terorizam. Zbog toga je, zaključio je o. Borgomeo u komentaru Radio Vatikana, u ovom trenutku potrebna razboritost i dalekovidnost. (ika-sv/rv)