Korizmena rekolekcija svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije
FOTO: Kristina Bitanga // svećenici Splitsko-makarske nadbiskupije na korizmenoj rekolekciji
Vepric (IKA)
Oko 110 svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije u zajedništvu s nadbiskupom Marinom Barišićem okupilo se u srijedu, 9. ožujka, u Marijanskom svetištu i Duhovnom centru Vepric na korizmenoj rekolekciji.
Rekolekcija je započela molitvenim dijelom u kapeli Milosrdnog Isusa. Pokorničko bogoslužje i ispit savjesti predvodio je don Ante Čotić, koji je u svom razmatranju pošao od prispodobe o razmetnomu sinu i na temelju iste progovorio o prikrivanju vlastitih pogrešaka, iskrenom kajanju te rekao da obraćenje počinje milosrdnim poljupcem Oca koji ne žele najamnike, već sinove. Nakon pokorničkog bogoslužja svećenici su imali mogućnost za svetu ispovijed. Potom je euharistijsko slavlje predvodio splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić u koncelebraciji s pastoralnim vikarom mons. Nedjeljkom Antom Ančićem i upraviteljem Svetišta don Mijom Šurlinom, a posluživali su đakoni don Klement Radosoljić i don Mišo Pecotić.
U prigodnoj homiliji nadbiskup je govorio o prispodobi o Joni te istaknuo kako ona ima opširnu poruku univerzalnosti obraćenja i milosrđa Božjeg. Na tom je tragu pristupio i tumačenju Evanđelja dana te rekao kako je Jona Ninivljanima bio znak po svom pozivu i propovijedanju obraćenja, a Isus Krist veći je od Jone – prorok nad prorocima. Nadalje, Gospodin u ovom ulomku kaže da se svjetiljka stavlja na vidljivo mjesto da svijetli svima u kući. „U našem je životu svjetlo Isus Krist, a mi trebamo biti svjetiljke i to možemo biti jedino ako imamo unutarnje duhovno svjetlo, odnosno ako imamo čisto srce. Božje svjetlo svi krštenici primili su na dan krštenja, a svećenici imaju ‘dar u daru’, odnosno krštenje i sveti red, te su u korizmi posebno pozvani ražariti te darove kako bi ljudi kojima su poslani u njima mogli vidjeti znak“, kazao je te zaključio kako je danas puno tame i kako svjetiljke treba stalno čistiti i u njih lijevati ulje te zaželio da Gospodin svima „prosvijetli srce, očisti sve od tame da bi doista mogli biti svjetiljka njegova svjetla“.
U velikoj dvorani Svetišta, na radnom dijelu susreta kojim je animirao mons. Nedjeljko Ante Ančić, razmišljalo se korizmi u Sinodskom hodu, a predavanje na istu temu održao je prof. dr. sc. don Ivan Bodrožić. Govorio je o načinu na koji je sv. Augustin promatrao život zajednice vjernika i rekao da je prva Crkva korizmu držala simbolom našeg ovozemaljskog života u kojem smo obilježeni raznim patnjama i trpljenjima, a uskrsno vrijeme bilo je simbol života vječnog. Potom je izložio tri vrste obraćenja koja pred nas stavljaju pripremni dokumenti za Sinodski hod. To su ćudoredno obraćenje koje je temeljni cilj korizme, odnosno zemaljskog života i obnove Crkve, pastoralno obraćanje kojem je primjer bio sv. Petar koji je u viđenju dobio poziv za naviještanje evanđelja poganima. Za to je morao napraviti pastoralni iskorak i od pobožnog Židova postati Kristov apostol koji se ne ustručava prići drugačijima, već se raduje što im može donijeti Radosnu vijest. Kasnije taj isti Petar na Saboru u Jeruzalemu svjedoči, pred cijelom zajednicom, da je Crkva pozvana navijestiti vjeru i krstiti ljude, a ne ‘požidoviti’ one koji su htjeli pristupiti zajednici. Na ovaj način Petrovo pastoralno obraćenje prelazi u sinodalno obraćenje, tj. obraćenje cijele zajednice, a ono može biti plodno ako poštujemo, razvijamo i provodimo poticaje kako bi ovo obraćenje istinski zaživjelo i donijelo plodove za Crkvu kao zajednicu.
Nakon radnog dijela nadbiskup je svećenike upoznao s obavijestima iz Nadbiskupskog ordinarijata. Najavio je da će u srijedu, 23. ožujka, u crkvi Svete Obitelji u Solinu biti prijenos posmrtnih ostataka nadbiskupa Frane Franića i nadbiskupa Ante Jurića koji će biti pokopani u kripti te crkve. Ove će godine, na Veliki četvrtak, biti Misa posvete ulja u katedrali s početkom u 10 sati. Župnicima će uskoro biti dostavljen program podjele sakramente potvrde po župama. Naveo je također da se priprema liturgijska proslava sv. Dujma koja će se odvijati u punom programu kao u predpandemijsko vrijeme. Obavijestio je i o zamolbi Hrvatskog Caritasa župnicima da jave koliko imaju smještajnih kapaciteta za ukrajinske izbjeglice. Nadbiskup će 10. ožujka u splitskoj katedrali slaviti misu za sve preminule od koronavirusa i za mir u Ukrajini.
U sklopu programa okupljenim župnicima predstavljena je Katolička karizmatska Obnova u Duhu Svetom koja ima sve više molitvenih zajednica i članova, osobito mladih. O zanimljivostima u ovom zajedništvu i o mogućnostima Nove evangelizacije govorili su Lordan Ljubenkov, nacionalni koordinator Hrvatske i Petar Jurčević, koordinator za Splitsko-makarsku nadbiskupiju. Uz povijest razvoja i prikaz sadašnjeg stanja u Karizmatskoj Obnovi svećenicima su predstavili program susreta koji bi na župama, u suradnji sa župnicima, vodile karizmatske zajednice. Nakana je evangelizacija i motiviranje vjernika na usrdniju molitvu te još veće uključenje u život župe. Susreti bi se sastojali od razmatranja, misnoga slavlja, euharistijskoga klanjanja i slavljenja te svjedočenja članova karizmatske obnove. Plodovi zajedništva i radosti zbog svijesti o identitetu djeteta Božjeg koji se vide u zajednicama Obnove osobito su potrebni u ovim bremenitim vremenima.
U zaključnoj riječi nadbiskup Barišić je rekao kako je korizma bez obraćenja naporna askeza iz koje nas je Gospodin izbavio milošću, a naš ljudski odgovor mora biti odgovor duha. Zaželio je svima da ih Duh Sveti nadahne, a potom su svi svećenici zajedno pozdravili Gospu. Susret je završio zajedničkim objedom u prostorijama Svetišta.