Istina je prava novost.

Korizmeno pismo malteških biskupa

U pastoralnom pismu povodom korizme biskupi Malte i Goza, nadahnuti porukom enciklike pape Franje "Fratelli tutti", uputili su Maltežanima apel za izgradnju društva utemeljenoga na skrbi i solidarnosti, prenosi Vatican News.

Pohvalili su brojne osobe koje su konkretno uspjele pokazati bliskost najranjivijima, posebno u vrijeme pandemije, čuvši tihe vapaje onih koji pate sami.

Biskupi su pozvali vjernike da čuju vapaj odbačenih, žrtava “kulture odbacivanja”, podsjećajući da bratstvo možemo živjeti samo ako smo uistinu otvoreni za Božju ljubav i dijelimo je s drugima. Samo gledajući druge kao braću, a ne kao neprijatelje, možemo raditi za društvo bez zidova i bez granica te samo tako možemo pobijediti virus individualizma.

U pismu koje su potpisali malteški nadbiskup Charles Jude Scicluna, biskup Goza Anton Teuma, i pomoćni biskup Joseph Galea-Curmi, govori se o zajedničkom radu i o društvu u dijalogu utemeljenom na bratstvu te se ističe važnost njegovanja društvenog prijateljstva.

Dijalog je, naime, taj koji poštuje, jača i traži istinu, napomenuli su biskupi. Pomaže nam da se približimo jedni drugima, da se gledamo, slušamo, da znamo kako živjeti ono što papa Franjo naziva ‘umijećem slušanja’ drugih; dijalog nam pomaže shvatiti koliko naš bližnji, različit od nas, predstavlja dar i bogatstvo koji nam pomažu rasti; dijalog je taj koji nam omogućuje da prepoznamo rane koje trpimo pojedinačno i kao društvo: tribalizam, rasizam, mržnja, obiteljsko nasilje, raspad obitelji, lihvarenje, zloporaba alkohola i droga, pohlepa i zloporaba moći, kao i uništenje naše prirodne baštine.

Moramo raditi na zacjeljivanju tih rana i to u duhu opraštanja, pri čemu oprost ne znači zaboraviti ili potisnuti naše bolno iskustvo ili šutjeti pred onim što je pogrešno i nepravedno. Opraštati znači ne dopustiti da nas zarobe i uvjetuju negativna iskustva koja proživljavamo. Naime, opraštanje nas oslobađa začaranog kruga osvete dok nastavljamo svim srcem raditi za pravednost i čestitost, istaknuli su biskupi.

Moramo više raditi za kulturu koja poštuje život i dostojanstvo svakog čovjeka. Svaki je ljudski život dragocjen, stvoren na sliku Božju, stoga se nitko ne može smatrati beskorisnim, nitko nikada ne bi smio biti odbačen. Kako bi izgradili društvo skrbi i solidarnosti, biskupi su pozvali vjernike da slijede primjer svetog Josipa, zaštitnika Svete obitelji, čovjeka koji je prošao trenutke krize i patnje te koji je kao izbjeglica morao potražiti zaštitu za svoju obitelj daleko od svoje domovine. Međutim, uvijek je imao veliku vjeru u Boga, uvijek je pokazivao ljubav i dobrotu prema drugima te uvijek bio spreman pomoći.

Molimo tijekom korizme njegovu zaštitu i zagovor kako bi nam to ove godine pomoglo da u malteškom društvu budemo oruđe ljubavi i solidarnosti, zaključili su malteški biskupi.