Budi dio naše mreže
Izbornik

Kršćanska vjera je oblikovala europsku kulturu

Papine riječi uz molitvu Anđelova pozdravljenja u nedjelju 20. srpnja 2003.

1. Posljednjih se mjeseci intenzivno radilo na izradi novoga europskog Ustava, čija će konačna verzija biti odobrena na Međuvladinoj konferenciji počevši od listopada. Toj važnoj zadaći, koja se tiče svih sastavnica europskog društva, također Crkva osjeća da mora dati vlastiti doprinos. Ona, među ostalim, podsjeća, kao što sam primijetio u posinodskoj apostolskoj pobudnici “Crkva u Europi”, da je “Europa bila naširoko i duboko prožeta kršćanstvom” (br. 24). Ono predstavlja, u složenoj povijesti kontinenta, središnju i obilježavajuću sastojnicu, koja se utvrdila na zasadama klasične baštine i različitih doprinosa koje su pružila etničke i kulturalna strujanja što su se zbila u tijeku stoljećâ.

2. Može se, dakle, s pravom reći da je kršćanska vjera oblikovala kulturu Europe čineći jednu cjelinu s njezinom poviješću i, unatoč bolnoj podjeli između Istoka i Zapada, kršćanstvo je postalo “religija samih Europljana” (isto). Njegov je utjecaj ostao znatan također u sadašnjem suvremenom dobu, unatoč snažnoj i raširenoj pojavi sekularizacije. Crkva zna da njezino zanimanje za Europu proizlazi iz njezina samog poslanja. Kao čuvarica evanđelja, promicala je one vrijednosti zbog koje je europska kultura bila sveudilj cijenjena. Ta se baština ne smije rasuti. Štoviše, novoj Europi treba pomoći “da izgradi samu sebe ponovno oživljujući kršćanske korijene iz kojih je potekla” (usp. br. 25).

3. Neka Marija, Majka nade, bdije nad Crkvom u Europi kako bi postala sve “transparentnija za evanđelje”, da bude mjesto gdje rastu zajedništvo i jedinstvo, tako da Kristovo lice blista u svom punom sjaju za mir i radost svakog stanovnika europskog kontinenta.

Nakon Angelusa

Danas se slavi stota obljetnica smrti pape Lava XIII., Vincenza Gioacchina Peccija. Zapamćen kao papa “Rerum novarum”, enciklike koja je označila suvremeni društveni nauk Crkve, on je razvio opsežno i jasno učiteljstvo; osobito je vratio zanimanje za tomističke studije i promicao rast duhovnog života kršćanskog naroda. U ovoj Godini krunice ne smije se zaboraviti da je Lav XIII. posvetio krunici čak deset enciklika. Zbog toga velikog Pape danas uzdižemo žarku zahvalnost Gospodinu.