Liturgijsku formaciju potrebno je ponovno osnažiti
Foto: Petar Malbaša // blagdan Gospe od Ružarija u Bajagiću
Vatikan (IKA)
Rad skupštine u organizaciji Dikasterija za bogoštovlje i disciplinu sakramenata nastavlja se do 9. veljače s ciljem izrade plana obrazovanja na temelju apostolskog pisma „Desiderio desideravi“, objavljuje Vatican News.
Prvo predavanje održao je mons. Angelo Lameri, dekan i profesor liturgike na Teološkom fakultetu Lateranskog sveučilišta, i ono se bavilo temom „Liturgijska formacija od Sacrosanctum Concilium do Desiderio desideravi“.
Nota Dikasterija za bogoštovlje i disciplinu sakramenata, prigodom prvog tečaja za svećenike i laike koji je otvoren prošlog utorka u Vatikanu, a razmatrajući rad skupštine, ističe kako je potrebno ponovno osnažiti rad na liturgijskoj formaciji, a mons. Lameri u svom je predavanju „pokušao istražiti uzroke ovog slabljenja kako bi identificirao konkretna područja djelovanja“. Nakon što su identificirane dvije važne faze u Sacrosanctum Concilium i Uputi In ecclesiasticam futurorum (o liturgijskoj formaciji u sjemeništima, op.) u kontekstu liturgijske formacije, ista tema prikazana je i kroz dokument Desiderio desideravi.
U drugom predavanju pod naslovom „Mistagozi za narod Božji: kakva liturgijska formacija za zaređene službenike? Iskustvo teološke formacije u Mount Angel Seminary (Oregon)“, benediktinski opat Jeremy Driscoll prikazao je „obrise teološkog kurikuluma utemeljenog na riječima, znakovima i gestama euharistijskog slavlja u kojem se zajednica susreće s prisutnošću i snagom svih otajstava vjere. Zajednica ulazi u zajedništvo sa životom Trojstva objavljenim u vazmenom otajstvu utjelovljenog Sina.
Tridesetogodišnje iskustvo u Mount Angel Seminary pokazalo je da je učenjem povezivanja dimenzija euharistijskog slavlja s glavnim temama teološke tradicije – na primjer, otajstvo Crkve, odnos riječi i sakramenta, vazmeno otajstvo, Trojstvo i naše sudjelovanje u božanskoj naravi, moralni život, evangelizacija – mistagog osposobljen naviještati i objašnjavati tu prisutnost i snagu. Tako plod mistagogije, koja se ne ograničava samo na objašnjenje liturgije, nego kroz nju, otkriva sva otajstva vjere.
Treće predavanje usmjerilo je promišljanje članova Dikasterija u smjeru konkretnosti pastorala liturgijske formacije. O temi „Liturgija je prvi i nezaobilazni izvor iz kojega vjernici mogu crpiti pravi kršćanski duh“ (SC 14). Putovi liturgijske formacije za Božji narod“, govorio je kardinal Gérald Cyprien Lacroix, nadbiskup Quebeca i primas Kanade. Polazeći od svog bogatog osobnog iskustva, kardinal je ponajprije istaknuo važnost duhovne dimenzije liturgije, a potom je prikazao duboki odnos koji veže Riječ i sakrament. Mjesta na kojima se može steći progresivno iskustvo temelja vjere su: biblijske grupe te liturgijski timovi koji su prisutni u mnogim kršćanskim zajednicama. Kao takvi oni su plodna mjesta za liturgijsku formaciju te su prvo jamstvo za ispravno liturgijsko stvaralaštvo, koje je ujedno i pravi protuotrov protiv svake liturgijske zloporabe.
Nakon predavanja, rad je nastavljen u manjim grupama.