Budi dio naše mreže
Izbornik

Ludbreg: Sveta nedjelja u prošteništu Predragocjene Krvi Kristove

Ludbreg (IKA )

U Ludbregu se slavi čudo pretvorbe vina u pravu krv, koje se zbilo na misi 1411. u kapelici dvorca Batthyany, od kada rijeke vjernika hodočaste u ludbreško proštenište

Ludbreg, (IKA) – Deseci tisuća hodočasnika iz brojnih župa i molitvenih zajednica iz različitih krajeva Hrvatske okupili su se već tradicionalno prve nedjelje u mjesecu rujnu na svečanoj proslavi Predragocjene Krvi Kristove u euharistijskom prošteništu u Ludbregu, jedinstvenom u Hrvatskoj. Na Svetu nedjelju 7. rujna nakon svečanog ophoda od župne crkve u Ludbregu s relikvijom Krvi Kristove tisuće vjernika bilo je nazočno misnom slavlju kod zavjetne kapele, koje je predvodio zadarski nadbiskup Ivan Prenđa zajedno s predvoditeljima slavlja prijašnjih dana, zadarskim umirovljenim nadbiskupom Marijanom Oblakom, domaćinom varaždinskim biskupom Markom Culejem, čuvarom svetišta i domaćim župnikom preč. Josipom Đurkanom, te još 30-tak svećenika.

Pozdravljajući predvoditelje slavlja i sve nazočne hodočasnike, koji se tradicionalno na Svetu nedjelju okupljaju u ludbreškom prošteništu Predragocjene Krvi Kristove, predsjednik Hrvatskog sabora, pokrovitelja vjersko-društvene manifestacije “Deset dana Svete nedjelje”, Zlatko Tomčić kazao je kako je ludbreško proštenište prepuno simbolike snage i vjere hrvatskog naroda, ali i bogate hrvatske povijesti. Pritom je podsjetio kako se Hrvatski sabor u Varaždinu svečano zavjetovao 1739. podići kapelu u čast Predragocjene Krvi Kristove u Ludbregu ako Bog usliši molitve i zaustavi veliku epidemiju kuge. “Ima li stoga ljepšeg i prikladnijeg mjesta s kojeg možemo uputiti molitve Bogu za dobrobit naše domovine, obitelji i naših najbližih?”, upitao je Tomčić, istaknuvši kako su svi pozvani ljubav prema bližnjem svjedočiti u svojim obiteljima i na radnim mjestima postupajući tako u duhu Kristove poruke. Kazavši kako je svetište u Ludbregu hodočasnicima mjesto nadahnuća i poticaja za djela koja će njihove bližnje učiniti sretnijima, a svijet oko svih nas boljim, svima je prenio pozdrave pokrovitelja svečanosti Hrvatskog sabora. Svečanom slavlju bili su nazočni brojni predstavnici političkoga i društvenog života, među kojima i saborski zastupnici te varaždinski župan dr. Zvonimir Sabati.

Obraćajući se okupljenima uoči slavlja varaždinski biskup podsjetio je kako se u Ludbregu slavi čudo pretvorbe vina u pravu krv, koje se zbilo u tijeku mise 1411. godine u kapelici dvorca Batthyany, od kada rijeke vjernika hodočaste u ludbreško proštenište. Bilo je to djelo Božje providnosti za učvršćenje vjere u stvarnu Isusovu prisutnost u euharistiji, kazao je biskup, dodavši kako u ludbreško svetište danas hodočaste vjernici ne samo da bi bili zajedno, nego i za jedno – a to je učiti kako ljubiti i dobro činiti. “Prisutnost zadarskog nadbiskupa i potpredsjednika Hrvatske biskupske konferencije znak je zajedništva i povezanosti dvaju krajeva naše domovine – kontinentalnog i jadranskog. Nadbiskup Prenđa dolazi nam s porukom vjere i nade koje je učvrstio Sveti Otac svojim pohodom Hrvatskoj i gradu Zadru, dok nam je njegov prethodnik nadbiskup Oblak na Svetu subotu istaknuo važnost Bogoljublja i domoljublja”, rekao je biskup, pozdravivši sve hodočasnike, među kojima i predstavnike Hrvatskog sabora, kazavši kako su 255 godina nakon zavjeta Sabora današnji naraštaji ostvarili obećanje svojih predaka i podigli 1994. zavjetnu kapelu u čast Predragocjene Krvi Kristove. Pritom je podsjetio kako je proteklog vikenda posvećen novi oltar kapele koji je darovao Hrvatski sabor, u koji su ugrađene Stepinčeve moći, čime je znakovito u njega ugrađen sav mučenički i patnički život hrvatske prošlosti, današnjice, a i budućnosti. “Stoga brojni hodočasnici dolaze u ovo ludbreško svetište Kristove ljubavi kako bi okrijepljeni Božjom Riječju i Kristovim tijelom krenuli u svoje obitelji i na radna mjesta, kako bi preko njih u svijetu bila prisutna Kristova dobrota i ljubav. Kako bi Krist bio prisutan tamo gdje se raduje i tuguje, gdje se rađa i gdje se umire. Jer samo tamo gdje je Krist, ondje su život, nada i ljubav”, zaključio je biskup Culej.

Kazavši u uvodnoj riječi kako se zadarska Crkva radovala osnutku Varaždinske biskupije te je danas prati potporom, molitvom i ljubavlju, nadbiskup Prenđa zahvalio je biskupu Culeju za povezanost dviju mjesnih Crkava te zazvao Gospodinov blagoslov na rad svih pastoralnih djelatnika Varaždinske biskupije.
Govoreći u homiliji o značenju ludbreškog čuda i samoj spasenjskoj i otkupiteljskoj ulozi Kristove krvi, nadbiskup Prenđa istaknuo je kako je na današnjem vjerničkom naraštaju da sačuva i produbi savez s Bogom na osobnoj, obiteljskoj i narodnoj razini. “Gdje je danas mjesto kršćanina u suvremenom hrvatskom društvu?”, upitao je nadbiskup, podsjetivši kako je hrvatski narod pozvan biti narod nade zauzimajući se za zaštitu svakoga nerođenog života na svim mjestima i u svako doba. “Na to su posebno pozvani kršćanski roditelji, kršćanski zakonodavci, kršćani u medijima, zdravstvu, ali i oni u ostalim područjima života. Istinsko Bogoljublje i rodoljublje potiče katolika da se opredjeljuje riječju, djelom i perom za kulturu života i da odbija napast kulture smrti, koja prijeti našem narodu u cjelini. To konkretno znači biti narod nade, ali budimo i narod dijaloga u našoj zajedničkoj domovini s osobama druge narodnosti, vjere i svjetonazora, a posebno smo pozvani biti osjetljivi na međukršćanski dijalog. Budimo ujedno ljudi pomirenja i mira. Izgrađujmo izvorno i zrelo rodoljublje i domoljublje kao oblik zahtjevne ljubavi prema bližnjemu, ne pristajući na stav da je odnarođenost znak naprednosti, kao i na obrambenu ukogrudnost i ksenofobiju koja se zatvara i boji susreta sa svijetom i onima koji su drugi i različiti. Smjerajmo razvoju suvremene domoljubne svijesti, koja uključuje potpunu i svestranu odgovornost za baštinjeni dio zemlje, za opće dobro naroda i svakog državljanina, za učvršćivanje bitnih narodnih institucija te za baštinjenu kulturu i jezik. Dok razmišljamo o Bogu Saveza i svom savezu s Bogom, Krist i danas suvremenog katolika u hrvatskom narodu uči potpunim svojim predanjem za čovjeka darom vlastita života, da se istinski kršćanin prepoznaje u svakidašnjem zalaganju za cjelovita čovjeka, za dostojan život i duhovne vrednote, za etičku i moralnu izgrađenost, za mir i pomirenje sa sobom, s Bogom i bližnjim”, rekao je nadbiskup Prenđa. Pozvavši okupljene da dostojni svoje povijesti i svojih predaka prihvate izazov današnjeg vremena, kazao je kako su kršćani pozvani, podržani snagom euharistije, izgrađivati dom i domovinu po mjeri čovjeka. “Zavapimo stoga Gospodinu Isusu na ovom svetom mjestu da bude s nama na tom putu”, zaključio je homiliju zadarski nadbiskup.
Na kraju misnog slavlja, tijekom kojeg su liturgijsko pjevanje predvodili mješoviti zbor “Podravina” i župni zbor Presvetog Trojstva iz Ludbrega, svima okupljenima zahvalio je čuvar prošteništa i domaći župnik preč. Josip Đurkan. Uoči mise molitveni program vodile su Klanjateljice Krvi Isusove i mladi iz župe bl. Alojzija Stepinca u Koprivnici sa župnikom Krunoslavom Pačalatom.

Tijekom dana, kao i čitavog tjedna, slavljeno je više misa, te su održane tradicionalne hodočasničke pobožnosti, među kojima i križni put postajama na kongresnom prostoru. U proštenište su hodočastili i vjeroučenici te pripadnici Hrvatske vojske, dok je svečanu večernju misu u kapelici dvorca Batthyany u četvrtak 4. rujna predvodio varaždinski biskup. Prvi put tijekom nekoliko tjedana održan je i “Via Lucis – Put Svjetla”, koji su vodili mladi iz više župa, a u sklopu manifestacije “Deset dana Svete nedjelje” priređen je i niz svjetovnih sadržaja.