Budi dio naše mreže
Izbornik

Međureligijski susret u Rijeci

Rijeka

Predstavnici triju monoteističkih religija uputili proglas u kojem sve vjernike i sve ljude dobre volje potiču na mir, toleranciju, pluralizam te međureligijski i međuetnički dijalog, i ističu kako podržavaju i podupiru "svaki oblik ekumenskoga i međureligijskog dijaloga, te dijaloga vjere i kulture radi doprinosa pravednom miru i izgradnji civilizacije ljubavi u modernome pluralističkom društvu"

Rijeka, (IKA) – Okrugli stol na temu “Kako razgovarati i živjeti s onima koji drugačije vjeruju” održan 30. listopada u riječkoj Ekonomskoj srednjoj školi ponudio je razmišljanja o međureligijskom dijalogu predstavnika triju monoteističkih religija s riječkog područja. Susret religija priredilo je Povjerenstvo za ekumenizam i dijalog Riječke nadbiskupije i Grada Rijeke na čelu sa mons. Dinkom Popovićem te ravnateljica škole prof. Tereza Škunca s vjeroučiteljem prof. Tomislavom Tomasićem. Uz govornike sudjelovali su i drugi svećenici i redovnici katoličke i protestantske Crkve.

Baptistički pastor Giorgio Grlj predstavio je kršćansku vjeru i istaknuo tri polazne točke za ostvarenje međureligijskog dijaloga. Prva je pretpostavka imati volju da se uopće stupi u takav dijalog, zatim je potrebno upoznati druge i različite religije i na kraju treba naučiti živjeti s drugima, shvaćajući njegov način razmišljanja i prihvaćajući razlike. S te tri točke nužne za početak dijaloga složili su se predstavnici svih nazočnih religija. Potpredsjednik Islamske zajednice u Rijeci Adnan Duraj predstavio je islamsku vjeru i istaknuo kako sva nerazumijevanja i pogrešna tumačenja islamske vjere nastaju zbog nepoznavanja te vjere, kako od strane drugih tako i od strane samih muslimanskih vjernika, koji često daju pogrešnu sliku o sebi i svojoj vjeri. Citirao je odlomak Kurana koji govori o potrebi postojanja različitih vjera kako bi se vjernici mogli uspoređivati i “nadmetati” u onome što je dobro. O židovskoj je religiji govorila dr. Vivian Špacapan, kojoj je majka Židovka te je posvjedočila kako je znala zbog svoje vjere proživjeti i teške trenutke ponižavanja i otuđenja. Ali za dijalog je potrebno i objektivno prihvaćanje vlastite vjere, čak i s dozom humora, kako je rekla dr. Špacapan.

Tema je posebno zainteresirala mlade srednjoškolce svih uzrasta koji redovito sudjeluju u dijaloškim okruglim stolovima u toj školi. Njihovi su interventi i pitanja predstavnicima različitih religija posvjedočili kako su mladi spremni na prihvaćanje razlika i stvaranje suživota bez obzira na vjersku pripadnost.
Predstavnici triju monoteističkih religija potpisali su na kraju susreta proglas kojim žele javnosti uputiti međureligijsku poruku mira i suživota.

U svom proglasu ističu: “Mi predstavnici i članovi triju monoteističkih religija: kršćanstva, islama i židovstva ovim putem želimo potaknuti vjernike i sve ljude dobre volje na mir, toleranciju, pluralizam te međureligijski i međuetnički dijalog. Podržavamo i podupiremo svaki oblik ekumenskoga i međureligijskog dijaloga te dijaloga vjere i kulture radi doprinosa pravednom miru i izgradnji civilizacije ljubavi u modernome pluralističkom društvu. Opraštamo i molimo za oprost sve ljude koje smo mogućom nesmotrenošću potaknuli na vjersku i drugu nesnošljivost. Želimo biti autentični svjedoci u Boga Stvoritelja i Oca svih ljudi, bez obzira na vjersku, nacionalnu ili kulturnu pripadnost. Potičemo vjernike svih triju monoteističkih religija na autentično življenje svoje vjere, kojoj je uvijek vrhovni cilj mir na zemlji i među ljudima. Želimo tvoriti mir među ljudima u našem gradu Rijeci i šire. Pridružite nam se!”, kaže se u proglasu.