FOTO: YOUTUBE, SNIMKA ZASLONA // ERGUMENTI HKR-A 2. TRAVNJA 2025.
Zagreb (IKA)
Predstavnik Počasnog bleiburškog voda Milan Kovač izjavio je u emisiji "Argumenti" HKR-a u srijedu 2. travnja da se neće odustati od komemoracije na Bleiburškom polju, a uz njega su o različitim aspektima žrtava Drugog svjetskog rata i poraća govorili i redatelj Jakov Sedlar i povjesničar Mario Jareb.
„Nema alternative Bleiburškom polju“, rekao je zamjenik predsjednika Počasnog bleiburškog voda Milan Kovač, pojasnivši kako iseljena Hrvatska, koja je desetljećima njegovala uspomenu na bleiburške žrtve, nikad neće odustati od komemoracije na Bleiburgu.
U godini velikih jubileja, kada se hrvatski narod spominje svojih kršćanskih korijena i povijesne baštine, potreban je govor o mučenicima iz Drugoga svjetskog rata, naglasio je voditelj emisije Marino Erceg. Hoće li se vratiti velike, upečatljive mise na Bleiburško polje? Kako žrtve iz Drugoga svjetskog rata učiniti vidljivijima u školama i povjesnim udžbenicima? Može li se djelovati i kroz prostor kulture? Zašto u Hrvatskoj ne postoje ujednačeni kriteriji kad je riječ o osudi totalitarizama iz 20. stoljeća i napose je li moguć Uskrs hrvatskih mučenika u kolektivnoj svijesti hrvatskog naroda?
Kovač je podsjetio da su šestorica preživjelih 1961. položila zakletvu na Bleiburškom polju da će čuvati uspomenu na tu tragediju. Kovač je pozdravio ideju da se komemoracija održava i u Hrvatskoj, ali je naglasio da je središte komemoracije Bleiburg. „Ljudi teško prihvaćaju promjene“, a osim toga na nekim mjestima komemoracije prepreka je i skučeni prostor, rekao je, zaključivši kako nema alternative Bleiburškom polju. Podsjetio je kako, nasuprot tumačenjima koja su rezultirala i službenim protivljenjem austrijskih vlasti, nije riječ o političkom skupu nego o molitvenom okupljanju.
Potpredsjednik Matice hrvatske, povjesničar dr. Mario Jareb, u emisiji se osvrnuo na zablude na kojima se temelje službena stajališta austrijskih vlasti o Bleiburgu, pojasnivši kako tvrdnja o hrvatskom grbu s prvim početnim poljem kao „ustaškom “nije utemeljena. Sugovornici su također naglasili da trag kampanje koja se vodi protiv komemoracije žrtvama Bleiburške tragedije vodi do samih počinitelja. Na pristup toj problematici ne utječu samo stručni kriteriji, nego i nostalgija, naglaso je Jareb.
Redatelj Jakov Sedlar, govoreći o mogućnostima da se sjećanje na žrtve Drugog svjetskog rata i poraća održi u kolektivnoj svijesti, rekao je da za to postoje institucionalne prepreke, odnosno da nedostaje volje za sustavnim bavljenjem tom tematikom. Sedlar smatra da je izigrana ideja predsjednika Tuđmana o svehrvatskoj pomirbi. Kovač je podsjetio da se nije učinilo gotovo ništa u istraživanju i grobišta. „Na desetke tisuća još leže po grobištima“, rekao je Kovač.
Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković primio je 19. ožujka predstavnike Počasnog bleiburškog voda i Hrvatske biskupske konferencije s kojima je razgovarao o obilježavanju 80. obljetnice Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda u svibnju 1945. godine.
Jandrokoviću je tada predstavljen program obilježavanja 80. obljetnice Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda koja se i ove godine održava pod pokroviteljstvom Hrvatskoga sabora, u suorganizaciji s Počasnim bleiburškim vodom te, u liturgijskom dijelu, s Hrvatskom biskupskom konferencijom.
Navedenim će događajima prethoditi Komemorativna akademija u Nadbiskupskom pastoralnom institutu u Zagrebu u četvrtak, 15. svibnja na kojoj će biti predstavljen zbornik „Kultura sjećanja na ratne i poratne žrtve Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda“.