Budi dio naše mreže
Izbornik

Mirotvorstvo Mahatme Gandhija

Zagreb

Predavanje dr. Mislava Ježića u sklopu Tjedna mira Hrvatskog Caritasa

Zagreb, (IKA) – Dr. Mislav Ježić, profesor indologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, održao je u sklopu Tjedna mira Hrvatskog Caritasa u petak 22. studenoga predavanje o mirotvorstvu Mahatme Gandhija (1969-1948), koji se nenasilnim metodama borio za neovisnost Indije od britanske vlasti.

Mohandas Karamchand Gandhi rođen je 1869. godine u hinduističkoj obitelji, u vrijeme kad se britanska vlast u Indiji definitivno učvrstila. Naime, do 1858. godine Indijom je vladala Istočnoindijska kompanija, a od te godine je britanska kraljica postala indijska carica, nasljednica indijskih careva. Kao devetnaestogodišnjak otišao je u London studirati pravo. Intenzivno je čitao, a posebno ga se dojmilo Evanđelje i Isusov govor na gori. Gandhi je smatrao da iz svake religijske tradicije treba izvući ono što čovjeka vodi dobru. Po završetku studija Gandhi je pravničku praksu obavljao u indijskoj zajednici u Južnoj Africi, gdje su se počele osjećati posljedice diskriminacijskih zakona prema crncima i Indijcima. Gandhi se angažirao u nenasilnome građanskom otporu diskriminacijskim zakonima u Južnoafričkoj Republici. Kad se 1915. godine vratio u Indiju, u svojoj je domovini već bio glasovit čovjek, tako da su ga zvali Mahatmom – Velikom dušom. Za predsjednika Indijske kongresne stranke, najjače domaće stranke, izabran je 1920. godine i tu je dužnost obnašao do 1934. godine. Kroz to je vrijeme vodio borbu za indijsku samoupravu svojim nenasilnim metodama. Formalno je izišao iz politike 1934. godine, no, nastavio je raditi na socijalnim reformama. U 40-im godinama obnovio je borbu za neovisnost Indije. Nakon II. svjetskog rata britanska vlast odlučila je napustiti Indiju uz visoku cijenu – da je podijeli na Indiju i Pakistan. Gandhi je tu podjelu smatrao tragedijom i više puta pokušao je djelovati kako bi se muslimani i hindusi dogovorili o zajedničkoj budućnosti, što mu nije uspjelo. Hinduistički ekstremist ubio ga je 30. siječnja 1948. godine.
Nakon predavanja održan je molitveno-meditativni susret koji je u crkvi Ranjenog Isusa predvodio Franjevački svjetovni red.