Istina je prava novost.

Molitve za zdravlje pape Franje

„Molim za tebe i za svoju tetu kako bi se svi zajedno mogli u mislima moliti za cijelo čovječanstvo. A za sebe samo molim malo više hrabrosti“, napisala je Giulia, jedna od brojnih pacijenata u poliklinici „Gemelli“ u Rimu, a koji su proteklih dana papi Franji uputili poruke blizine i želje za brz oporavak, popraćene molitvama, izvještava „L`Osservatore Romano“ od 19. veljače.

„Želim svoj djeci na svijetu život u sigurnosti, bez patnje i da pronađu put do prave ljepote”, nastavila je Giulia u svojoj poruci Papi. Njezino pismo napisano je rukom, kao i pisma tolikih drugih ljudi koji su svoje poruke ostavili na bijelim ili šarenim listovima papira, a napisane su nesigurnim dječjim rukopisom ili pak sigurnim rukopisom odraslih te su popraćene crtežima, zvjezdicama, srcima i malim otiscima ruku, u velikom zagrljaju za Papu.

Zagrljaj je to poput zagrljaja raznih Crkava svijeta koje u ovim trenucima pletu mrežu molitve i potpore Rimskom biskupu.

U srijedu 19. veljače ujutro kardinal vikar Baldassare Reina objavio je notu u kojoj moli „sve župne i redovničke zajednice“ Papine biskupije „da održe jedan sat tihog klanjanja prije večernje mise“. „Kao velika obitelj molimo Gospodina da našem Biskupu podari snage koja mu je potrebna u ovom teškom trenutku.“

Glavni rabin Židovske zajednice Rima, Riccardo Di Segni, također je u poruci izrazio želje za brz i potpun oporavak Pape. Blizinu i solidarnost izrazio je i Franjevački svjetovni red: „Sigurni smo da će Duh Sveti svojom beskrajnom milošću biti uz njega, podupirući ga snagom i nadom.“

Od Italije, čije predsjedništvo Biskupske konferencije s ljubavlju grli „Svetog Oca, pozivajući crkvene zajednice da ga podupru molitvom u ovom trenutku patnje”, do ostalih Crkava europskog kontinenta, val blizine prema Papi je snažan i konkretan: u svojoj poruci biskupi Belgije, odredišta jednog od Papinih nedavnih apostolskih putovanja, mole Gospodina da mu udijeli „milost zdravlja te oporavak nužan za nastavak njegova poslanja pastira sveopće Crkve, kako bi i on mogao biti hodočasnik nade koji će voditi Crkvu u ovim vremenima u kojima je povjerenje na kušnji.“

Izrazio osjećaja blizine dolaze i od Španjolske biskupske konferencije koja u euharistijskim slavljima ovih dana predlaže „posebnu nakanu za zdravlje Svetog Oca“ i poziva „vjernike drugih vjeroispovijesti da se pridruže ovoj molitvi“.

U Ujedinjenom Kraljevstvu katolici i anglikanci zajedno mole za zdravlje Pape: nadbiskup Yorka Stephen Cottrell, koji trenutno vodi Englesku Crkvu, napisao je pismo kardinalu Vincentu Nicholsu, nadbiskupu Westminstera i predsjedniku katoličkih biskupa Engleske i Walesa. U pismu jamči molitve anglikanskih vjernika za „brzo ozdravljenje“ Pape i također „za sve one koji se za njega brinu i pomažu mu“. „Nada je u srcu evanđelja, ekumenskog nastojanja i ove jubilarne godine“, zaključuje Nadbiskup. Sa svoje strane, kardinal Nichols je sa zahvalnošću odgovorio na pismo, ističući da je „Sveti Otac osnažen molitvenom potporom tolikih ljudi“ te naglašava „duboke veze u Kristu“ koje proizlaze iz „riječi punih milosrđa i bratske brige“ koje je napisao nadbiskup Cottrell.

Val naklonosti prema Papi dolazi i iz Efeza u Turskoj, gdje je 18. veljače izaslanstvo Opere Romana Pellegrinaggi sudjelovalo na misi u tamošnjem marijanskom svetištu i posebno se molilo za Papino zdravlje.

Blizinu je očitovala i Latinska Amerika, Franjin rodni kontinent: dana 18. veljače skupina vjernika iz Bolivije, zajedno s veleposlanicom pri Svetoj Stolici Teresom Susanom Subieta Serrano, sastala se ispred Poliklinike Gemelli, kod kipa sv. Ivana Pavla II., pape, kako bi se pomolila za Papu: „Sveti Oče, molimo za tvoje ozdravljenje, kako bi mogao nastaviti graditi bolji svijet pravde i mira“, rekla je veleposlanica.

Sa svoje strane, Biskupska konferencija Argentine, Papine rodne domovine, u svojoj poruci ističe da duhovno prati rimskog biskupa „u ovom razdoblju oporavka i odmora“ i potiče „svaku zajednicu da moli za papu Franju“.

Curas villeros, svećenici i zajednice svih siromašnih i radničkih četvrti Argentine i periferije Buenos Airesa, također se ujedinjuju, kako je navedeno u poruci, „u trajnoj molitvi za zdravlje našeg voljenog pape Franje”, i traže da se tijekom tri dana prikazuje misa za Papino zdravlje.

„Molimo za vas, da osjetite snagu i utjehu Gospodinovu, i da vam dade mnogo strpljivosti“, piše u poruci predsjedništva Biskupskog vijeća Latinske Amerike i Kariba (CELAM), jer je „Papa u našim srcima kao otac i pastir.“

„Franjo, Peru je s tobom!“, poruka je Crkve koja u svakodnevnim euharistijskim slavljima moli na nakanu za zdravlje Rimskog biskupa. U poruci upućenoj cijelom svećenstvu Nadbiskupije Lime, rektorima crkava, redovnicima, bratstvima i vjernicima, također se obavještava da će se u nedjelju 23. veljače slaviti mise „za zdravlje Kristova namjesnika“. Laički pokreti, bratovštine, pastoralne komisije, katehete i mladi „moći će se uključiti u ovaj molitveni lanac sudjelujući svojim inicijativama i molitvom svete krunice“.

Slična razmišljanja dolaze i iz Biskupske konferencije Kostarike, koja izražava „naklonost i sinovsku blizinu“, pozivajući vjernike da mole za papu Franju, „svjetionik milosrđa i nade za Crkvu i za cijeli svijet“.

Na trenutke molitve pred Presvetim za „brzo ozdravljenje“ Pape, zajedno s molitvom krunice i drugim inicijativama, potiče i Crkva u Nikaragvi, baš kao i biskupi Brazila i Sjedinjenih Država koji su na svojim internetskim stranicama predložili tekst molitve na tu nakanu.

Crkva u Urugvaju također poziva vjernike na molitvu i povjerava Papu zagovoru Djevice, „zaštitnice zemlje, zdravlja i utjehe bolesnih“.

Biskupi Ekvadora i Meksika također su bili ujedinjeni i molili su: potonji su posebno pozvali vjernike da „mole Oče naš i Zdravomariju za brzo ozdravljenje“ Rimskog biskupa.


© L’Osservatore Romano. Za pristup cjelovitom sadržaju, više informacija možete saznati ovdje.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se