Istina je prava novost.

Mons. Paglia i vlč. Barrios Prieto o glasanju Europskog parlamenta o „pravu na pobačaj“

Nakon što je 11. travnja Europski parlament odobrio rezoluciju o uvrštavanju „prava na pobačaj“ u Povelju Europske unije o temeljnim pravima, protivljenje toj odluci su izrazili predsjednik Papinske akademije za život mons. Vincenzo Paglia te generalni tajnik Vijeća biskupskih konferencija Europske unije (COMECE) vlč. Manuel Barrios Prieto.

Rezolucija je prihvaćena s 336 glasova za, 163 protiv i 39 suzdržanih. Rezolucija nije obvezujuća, osim ako ju prihvate sve članice. Mons. Paglia smatra odluku Europskog parlamenta „potpuno ideološkim izborom u negativnom smislu“. Problem je „potpuno nepostojanje prava nerođenog djeteta. Po mom mišljenju, to je vrlo ozbiljno s kulturnog, ali i društvenog gledišta. U tom smislu čini mi se da je to izbor koji ide unatrag, a ne naprijed“. Generalni tajnik Vijeća biskupskih konferencija Europske unije vlč. Barrios Prieto je također izrazio žalost Vijeća zbog takve odluke, no navodi kako je takav rezultat bio očekivan jer je „Europski parlament u ovom sazivu glasao na sličan način u rezolucijama o ovom pitanju“.

Nekoliko dana prije izglasavanja, europski su biskupi u priopćenju izjavili kako „pobačaj nikada ne može biti temeljno pravo“. Temeljno ljudsko pravo, ističe generalni tajnik, je pravo na život, i pobačaj mu se očito protivi. Nadalje, protivljenje pobačaju nije samo „katoličko pitanje“, naveo je mons. Paglia, ističući primjer Angela Vescovija, koji je predsjednik Talijanskog odbora za bioetiku, a koji je protiv pobačaja iako nije vjernik ni katolik.

Kao daljnji argument protiv uvrštavanja „prava na pobačaj“ u temeljna prava, vlč. Barrios Prieto navodi kako Europska unija mora imati poštovanja prema nacionalnim nadležnostima, ali i prema drugim kulturnim i zakonodavnim tradicijama. Europska unija „ne može drugima nametati određenu ideologiju i određeni način viđenja ljudske osobe i seksualnosti“, izjavio je. Nadalje, sama Povelja o temeljnim pravima odnosi se na prava koja su univerzalno priznata, a ne na ona o kojima postoji „različitost mišljenja i ideja“, poručio je.

Generalni tajnik također je izrazio žaljenje zbog pozicije nekih stranaka koje se pozivaju na demokršćansku tradiciju, poput Europske pučke stranke, koja se podijelila po ovom pitanju“. To što je dio takvih zastupnika glasalo za spomenuti prijedlog je „skandalozno“, poručio je. Suočena s ovom situacijom, prema riječima generalnog tajnika, Crkva ima dužnost podsjetiti stranke i političare na njihovu odgovornost, ali s obzirom na nove europske izbore, biskupi Vijeća pozivaju i birače da glasuju s jednakom odgovornošću. „Nadamo se da će novi saziv koji će biti izabran na temelju glasanja biti parlament kojemu su ova pitanja na srcu, a to ovisi o glasačima“, poručio je vlč. Barrios Prieto. Potom je kao Crkva potrebno „pratiti i formirati osobe, dobro objašnjavajući naše argumente“. To je zadatak svih, zaključio je generalni tajnik.

A dok je upitna vjerojatnost da rezoluciju ratificiraju sve države članice, mons. Paglia tvrdi kako je ovakva odluka „svakako loš znak“. Pitanje je kulturno i vrlo duboko, kazao je, a „pretjerano naglašavanje prava pojedinca tjera da zaboravimo da smo svi međusobno povezani“, te je istaknuo važnost podrške i bliskosti trudnim ženama.