Budi dio naše mreže
Izbornik

Muslimansko hrvatski dobrotvorni sporazum

Zagreb (IKA )

Projekt o zajedničkom dostavljanju pomoći ugroženim građanima u BiH uz suglasnost i jamstvo hrvatskih i muslimanskih vlasti i vojnih zapovjedništava predstavlja se kao znak da je ondje moguć mirni suživot i da se država BiH neće raspasti

Zagreb, 22. 1. 94. (IKA) – Uoči Svjetskog dana molitve za mir u Bosni i Hercegovini u Europskom domu u Zagrebu potpisan je sporazum katoličkih i muslimanskih dobrotvornih organizacija i vjerskih ustanova o zajedničkoj suradnji na projektu pružanja humanitarne medicinske pomoći pučanstvu Bosne i Hercegovine. Naziv je projekta “Humanitarni putovi mira i ljubavi za pomoć Bosni i Hercegovini”. S muslimanske su strane sporazum potpisali visoki predstavnici Mešihata Islamske zajednice Hrvatske i Slovenije, Rijaseta Islamske zajednice Republike BiH, muslimanskog dobrotvornog društva “Merhamet” u Republici BiH i muslimanskog dobrotvornog društva “Merhamet – Crveni polumjesec” u Republici Hrvatskoj. S katoličke strane potpisali su također visoki predstavnici Franjevačke provincije Bosne Srebrene, Caritasa Vrhbosanske nadbiskupije i Karitativnog društva “Kruh sv. Ante”. Sporazum je potpisao i visoki predstavnik akcije “Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu”.
Na tiskovnoj konferenciji prije svečanog potpisivanja sporazuma uzelo je riječ više predstavnika spomenutih organizacija. Imam Šefko Omerbašić istaknuo je da je to pothvat u duhu “naših uzvišenih vjera”. Franjevac Živko Petričević u ime sedam stoljeća franjevačkog iskustva u Bosni je rekao da su oni zavoljeli Bosnu onakvu kakva jest, kao mozaik različitih vjera, nacija i kultura u humanom suživotu, i da je takvu žele sačuvati. Ovaj bi pothvat trebao biti uzor odgovornim političarima. Mustafa Kličanić je izrazio uvjerenje da Muslimane i Hrvate nitko ne može do kraja posvaditi, jer se oni i sada na mnogim frontovima zajedno bore protiv agresije.
Organizatori sporazuma su među ostalim istakli da već imaju suglasnost i jamstvo muslimanskih i hrvatskih vlasti i vojnih zapovjedništava da će konvoji moći stići u svako mjesto i da će u doba njihova prolaza u tim područjima biti obustavljene sve borbe. Odlučeno je i proglašeno da će se svaki eventualni oružani napad i svako nasilje prema konvojima i bilo kojem od njihova osoblja smatrati ratnim zločinom i da će počinitelji biti prijavljeni i gonjeni. Ali organizatori tih konvoja odlučili su ne tražiti zaštitu međunarodnih vojnih postrojbi koje su nazočne na ugroženim područjima, jer su uvjereni da je dovoljna sigurnost koju jamče muslimanske i hrvatske vlasti i zapovjedništva.
U atmosferi koja je stvorena već započetim zajedničkim molitvama za mir i post u Bosni i Hercegovini i zajedničkom ekumenskom molitvom predstavnika svih vjeroispovjesti u zagrebačkoj katedrali, svečanost potpisivanja sporazuma je sudionicima i predstavnicima javnosti djelovala kao znak jamstva da je u Bosni i Hercegovini ipak moguća uspostava mira i da se ta država ne mora raspasti.