Istina je prava novost.

Nadbiskup Križić na svetkovinu Svih svetih slavio misu na Lovrincu

Splitsko-makarski nadbiskup Zdenko Križić je na svetkovinu Svih svetih 1. studenoga slavio misu na splitskom gradskom groblju Lovrinac.

Suslavitelji su bili umirovljeni nadbiskup Marin Barišić i još tridesetak svećenika, a liturgijsko pjevanje predvodili su ujedinjeni zborovi Gospe od Zdravlja i katedralni zbor sv. Dujma pod ravnanjem fra Stipice Grgata uz orguljašku pratnju s. Zorislave Radić.

U homiliji je nadbiskup Križić vjernike pozvao na dublje promišljanje o životu, smrti i vječnosti. Ističući važnost sjećanja na preminule, rekao je kako „posjet groblju nije samo čin žalovanja, već izraz ljubavi i duhovnog zajedništva s onima koji su nas napustili. Na ulazu u jedno groblje stoji natpis: ‘Sahranite pokojne u svojim srcima i oni će za vas uvijek biti živi.’ Da, oni su živi u našim sjećanjima, ali vjera nam govori da oni zaista žive kod Gospodina“, dodavši kako „naše molitve pomažu dušama u njihovom putu prema vječnom životu“.

Nadbiskup je ustvrdio kako su „groblja mjesta koja nas uče što je u životu nevažno te dodao da nam ostaje samo ono što smo ostvarili dobrotom i ljubavlju“. Dotaknuo se i simbola križa na grobovima kao znaka nade i pobjede nad smrću rekavši da je „križ po Isusovoj patnji i uskrsnuću, postao poruka da životne patnje imaju svoj kraj“, te naglasio da je „uskrsnuće odgovor na pitanje smrti i smisla ljudskoga života. Bez istine o uskrsnuću ljudski život više nalikovao na kaznu nego li na dar, a smrt bila samo ruganje životu“.

Propovjednik je zamolio da se svi mole za sve one koji nemaju dar vjere, a približava im se smrtni čas te zatim podsjetio na kršćanske mučenike koji su umirali s radošću te rekao da se u tome vidi kako je „smrt preobrazba i vrata koja čovjeka vode u vječnost. Groblja su mjesta u kojima uvijek osjetimo nešto tuge jer mnoge drage osobe nisu više s nama“, kazao je biskup te zaključio kako se „treba truditi se da u životu ne uzmanjka Isusovo svjetlo vjere, ljubavi i dobrih djela kako bi u vječnosti zauvijek mogli biti s Gospodinom i dragim osobama“.

Nakon svete mise upriličena je molitva odrješenja kod središnjega križa, a nakon toga nadbiskup se u zajedništvu s prisutnim svećenicima pomolio kod grobnice pokojnih svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije.