Istina je prava novost.

Nadbiskup Kutleša slavio misu zornicu u šalatskom sjemeništu

Na poziv rektora Međubiskupijskog sjemeništa u Zagrebu preč. Matije Pavlakovića u ponedjeljak, 16. prosinca ove godine, zagrebački nadbiskup i metropolit Dražen Kutleša pohodio je sjemenište na zagrebačkoj Šalati te sa sjemeništarcima, odgojiteljima i djelatnicima Sjemeništa slavio misu zornicu.

Mise zornice tj. rane jutarnje svete mise, vrlo su raširene u hrvatskom vjerničkom puku. One simboliziraju budnost kršćana u vrijeme priprave za Božić, ali i na konačni Isusov dolazak na kraju vremenâ. Listajući spomenicu Sjemeništa uočava se lijepa tradicija da zagrebački nadbiskupi u vremenu došašća pohađaju šalatsku sjemenišnu zajednicu potičući tako sjemeništarce iz generacije u generaciju da osluškuju što je to svijet u kojem žive i koji je njihov poziv u tom svijetu te da, nadalje, svoju slobodu prosvjetljuju i osnažuju Božjom riječju i euharistijom od koje u konačnici žive i koja ima značenje za vječnost.

Misno slavlje započelo je tako u privremenom bogoslužnom prostoru svečane sjemenišne dvorane s početkom u 6.30 sati, a predvodio ga je zagrebački nadbiskup mons. dr. Dražen Kutleša u koncelebraciji s rektorom sjemeništa preč. Matijom Pavlakovićem, duhovnikom sjemeništaraca vlč. Lukom Premelčem te vlč. Domagojem Topićem, nadbiskupskim tajnikom. Đakonsku službu tijekom slavlja vršio je sjemenišni odgojitelj vlč. Ivan Čus.

Pozdravljajući okupljene nadbiskup je izrazio radost što tom svetom misom može sa sjemeništarcima učiniti jedan adventski duhovni korak te se zajedno s njima prepoznati pred Bogom kao njegova voljena bića. Zapitao je sjemeništarce kakvo im je srce na putu pripreme za Božić te ih pozvao da svojim životom priprave put Gospodinu.

U prigodnoj homiliji, vezujući se uz liturgijska čitanja svagdana 3. tjedna došašća, mons. Kutleša se posebno osvrnuo na naviješteno evanđelje (Mt 21, 23-27) u kojem farizeji i pismoznanci propitkuju pitanje vlasti i autoriteta Isusa Krista. Zapitavši sjemeništarce koji u klasičnoj gimnaziji uče grčki i latinski jezik od koje riječi etimološki dolazi riječ ‘vlast’ protumačio im je srž evanđeoskog teksta kroz tri bitna pojma koja proizlaze iz navještene perikope a to su: zabrinutost, kontrola i zbunjenost. Obrazlažući navedene pojmove zapitao se nismo li i mi možda u našim životima slični farizejima iz evanđelja te gledamo gdje je lakše i kome se prikloniti?! Naglasio je okupljenima da je „vrijeme došašća vrijeme u kojem trebamo pripraviti put Gospodinu ponajviše svojom iskrenošću i poštenjem. Na duge staze, dragi sjemeništarci, isplati se biti pošten i iskren jer kako kaže jedna kineska poslovica: ‘Nemoj lagati pa nećeš morati pamtiti’“, poručio je nadbiskup Kutleša.

Na kraju propovijedi pozvao je sjemeništarce da vrijeme u sjemeništu provedu u radu na sebi kako na duhovnom tako i na intelektualnom planu; da usavršuju svoje srce zahtjevnošću moralnog i duhovnog života jer, kako je rekao, „pozvani smo ići k Bogu i biti mu blizu. Time ćemo zaslužiti Kraljevstvo nebesko“, zaključio je homiliju mons. Kutleša.

Pri kraju misnog slavlja rektor Pavlaković zahvalio je zagrebačkom nadbiskupu Kutleši na dolasku, njegovoj potpori i trajnoj pastirskoj podršci koju pruža šalatskom sjemeništu te mu u ime svih prisutnih zaželio radosnu i blagoslovljenu nadolazeću svetkovinu Rođenja Gospodnjeg te obiljem milosti i mira ispunjenu novu 2025. godinu, Jubilejsku godinu na planu sveopće Crkve za koju zajednički molimo blagoslov i pratnju Rođenog Božića kako bi „svjetlo kršćanske nade doprlo do svakog čovjeka, kao poruka Božje ljubavi upućena svima“.

Nakon misnog slavlja nadbiskup Kutleša bio je i dragi domaćin zajedničkog doručka tijekom kojeg se zanimao za stanje sjemeništaraca u Gimnaziji i za život u Sjemeništu. U ime sjemeništaraca prigodnu riječ nadbiskupu uputio je generalni duktor Jerko Soldo, a potom je uslijedilo i prigodno međusobno blagdansko darivanje.

Ovom predbožićnom susretu šalatskih sjemeništaraca i odgojitelja sa zagrebačkim nadbiskupom mons. Kutlešom nazočila je i ravnateljica Nadbiskupske klasične gimnazije s pravom javnosti u Zagrebu prof. Ljuba Duvnjak.