Nadbiskup Német predvodio proslavu sv. Martina u Eisenstadtu
Foto: www.martinus.at / KMC//Nadbiskup Német predvodio proslavu sv. Martina u Eisenstadtu
Gradišće (IKA)
Svečanom misom u katedrali u Gradišću 11. studenog proslavljena je svetkovina sv. Martina, zaštitnika katedrale te je otvorena obljetnica „100 godina sv. Martina, zaštitnika Gradišća“. Svečanost je predvodio beogradski nadbiskup i metropolit Ladislav Német, prenosi Beogradska nadbiskupija.
Suslavili su biskup Željeznog Egidije Živković, umirovljeni biskup Željeznog Paul Iby, članovi katedralnog kaptola te brojni redovnici i svećenici.
Službi na tri jezika (njemački, hrvatski, mađarski) nazočili su predstavnici civilne vlasti kao i ekumenski predstavnici.
U svojoj dobrodošlici nadbiskup Német podsjetio je na svoj dugogodišnji rad u sv. Gabrielu u Donjoj Austriji, odakle je često dolazio u Gradišće. Na početku mise generalni vikar Michael Wüger izvijestio je o pomoći Caritasa onima u Gradišću koji su prošle ili tekuće godine oskudijevali.
Nadbiskup Német je u propovijedi govorio o „djelima milosrđa”, koja su za Isusa kriterij ljubavi prema ljudima i kojima se vodio i sv. Martin. Nadbiskup Német istaknuo je da postoji bliska tematska srodnost s Isusovim pozivom na vršenje djela milosrđa – tj. nahraniti gladne, napojiti žedne, odijevati gole, primiti strance, posjećivati bolesnike, posjećivati zatvorenike – s pitanjima o kojima se raspravljalo prije mjesec dana na Sinodi u Rimu te rekao: „Za Isusa i za Martina čovjek je bio čovjek. Njihovo prvo pitanje bilo je: Što mogu učiniti za čovjeka? A ne: Živiš li u grijehu? Razveo si se, ponovno oženio ili zato što pripadaš LGBT zajednici? To su bila pitanja i teme na Sinodi u Rimu, koja je po meni bila veliko djelo Duha Svetoga”. Sveti Martin može biti poticajan primjer kako se možemo intuitivno osloniti na svoj instinkt ljubavi prema ljudima i hrabro ići naprijed, naglasio je nadbiskup Német. Kad je tadašnji rimski vojnik na gradskim vratima Amiensa susreo siromašnog, neodjevenog čovjeka, koji nije nosio ništa osim svog oružja i vojničkog plašta, Martin je „u činu milosrđa polovicu svoga vojničkog plašta dao siromahu“, rekao je propovjednik.
Nadbiskup Német je kritizirao izolaciju država Europske unije jednih od drugih i EU-a u cjelini, govoreći: „Danas vidimo kako Europa polako odustaje od svojih postignuća i ponovno tone u mračnu fazu. Samo 10 godina prije ste mogli biti slobodni kad se vozite po Europskoj uniji, danas vas zaustavljaju i provjeravaju na svakoj nacionalnoj granici. Ovo je slično kao u doba Hladnog rata. Još se sjećate kako je tada izgledala granica nedaleko odavde! Ono što svijet treba više nego ikad u ovoj situaciji je milosrđe i pravda. Martin, koji je u to vrijeme mnogo putovao po rimskom svijetu, štuje se i kao zaštitnik migranata, tj. ljudi koji su u potrazi za boljim životom, za boljim životnim prilikama, pa su zato i krenuli – tada i sada, pa neka on bude pomoćnik svima koji se nalaze u tako teškim situacijama“, zaključio je nadbiskup Német.
Sv. Martin je od 1924. godine državni blagdan Gradišća, a od 1960. zaštitnik Željezanske biskupije. Uoči Martinja u Eisenstädter Landhausu i Europaplatzu zapaljena je Martinjska vatra. Uslijedilo je bogoslužje za mlade.