Istina je prava novost.

Nadbiskup Puljić na proslavi blagdana sv. Jeronima na otoku Pašmanu

Blagdan sv. Jeronima svečano je proslavljen u župnoj crkvi sv. Jeronima u mjestu Mrljane na otoku Pašmanu u nedjelju, 30. rujna, svečanim misnim slavljem koje je predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić.

Svaki put kad čitamo riječ Božju, trebalo bi čuti odjek Isusovog pitanja: Jeste li ovo razumjeli? U tom pitanju je nešto važno vezano i uz sv. Jeronima. On je nježno i zauzeto proučavao riječ Božju, njoj se potpuno posvetio, svoj život istrošio u proučavanju Svetog Pisma i u njegovom prevođenju. Toliko je bio zaljubljen u Isusa Krista da se s nekoliko učenika povukao u pećinu pokraj Betlehema u blizini špilje Isusovog rođenja gdje je proveo zadnje godine svog života. Tu je i umro 420. g. u 73. godini života, do zadnjeg dana proučavajući Sveto Pismo“ rekao je nadbiskup, istaknuvši da je sv. Jeronim govorio kako ‘čitati Pismo znači razgovarati s Bogom’. „Jer to je njegovo, Božje pismo. To je pismo Oca koje je nama napisano. Ako nemamo volje, vremena, strpljenja, želje ni sklonosti čitati to Pismo, kako možemo reći Oče naš, kako možemo reći da volimo Boga? Bog nam je poslao Pismo, a mi ga možda i nemamo. To bi rekao sv. Jeronim nama: Kako možeš reći da voliš Boga, a njegovo Pismo koje ti je ostavio ignoriraš, ne interesira te, ne privlači te, za njega nemaš vremena“ upozorio je nadbiskup Puljić. Koliko je sv. Jeronim držao do svetog Pisma, koliko ga je volio i proučavao pokazuje i to što je rekao da „ne poznavati Pisma znači ne poznavati Krista“. „A Isus je došao radi toga da ga upoznamo. Ne samo njega, nego preko njega i nebeskog Oca. Vraćajući se Ocu nebeskom, ostavio nam je ne samo euharistiju i sakramente, nego i Sveto Pismo. Očevo pismo, knjigu napisanu za nas koju čitamo i razmatramo svaki put kad slavimo liturgiju“ naglasio je mons. Puljić.

Sv. Jeronim, veliki crkveni naučitelj i zaštitnik cijele Dalmacije živio je u nemirnom i kritičnom razdoblju crkvene povijesti, rekao je nadbiskup. „Nakon trijumfa kršćanstva u Konstantinovo vrijeme, pojavili su se uvjereni kršćani i oni koji su to bili iz običaja. Bilo je onih u čijim je glavama vladala velika pomutnja pa su nicala brojna krivovjerja, baš u prvim stoljećima kad je Crkva dobila slobodu. Na sreću, Crkva je u tom razdoblju iznjedrila lju­de iznimnih moralnih i doktrinarnih vrlina koji su znali prepoznati zablude i ukazati na cjelovitost vjere. Među njima se posebno ističe sv. Jero­nim koji je u Rimu stekao temelje kul­ture, osobito klasične. Nakon studija u Rimu otišao je na Istok gdje je cvao pustinjački i monaški život. Postao je uzornim učiteljem i tumačem Svetog Pisma“ rekao je mons. Puljić.

Zadarski nadbiskup je pohodio župu Neviđane – Mrljane koja je inače posvećena sv. Mihovilu i obuhvaća dva mjesta, Neviđane i Mrljane, zbog tisućite godišnjice prve neviđanske župne crkve sv. Mihovila u kojoj se prije okupljao i puk Mrljana. Nova župna crkva sv. Jeronima u Mrljanima posvećena je 2013. g. Nadbiskup je čestitao župljanima obljetnicu rekavši da rijetki dožive tisućljetno obilježavanje postojanja neke crkve. Podsjetio je na riječi sv. Ivana Pavla II. koje je rekao 1998. g. za svog pohoda Gospinom prasvetištu u Solinu: na otoku Pašmanu, u toj župi i u Zadarskoj nadbiskupiji ‘povijest nije šutjela’.

„Izgrađeni Božji hramovi, župne crkve, samostani, kapelice i svetišta i danas govore i svjedoče o vjeri naših ljudi koji su se u tim svetim mjestima okupljali kako bi čuli Riječ Božju i nahranili se Tijelom Kristovim. ‘Tako čine oni koji se boje Gospodina’, kaže navješteno čitanje iz knjige Sirahove. Božja riječ koju čitamo ‘hrani nas kruhom razboritosti i poji vodom mudrosti’. To im osigurava ‘baštinu u vječnosti’“ istaknuo je nadbiskup.

U spomenu sv. Mihovila, nadbiskup je rekao da on potiče da gledamo u nebo. Pali anđeli su ispunjeni prkosom i mržnjom prema svemu što je Božje, zavode i unesrećuju, unose u svijet duh nevjere, sumnje i bezboštva, nemir i očaj. Bore se protiv Boga i protiv čovjeka. „Nasuprot njima, imamo anđele koji su se u trenutku kušnje opredijelili za Boga, služe Bogu i promiču njegovo Kraljevstvo, brane ljude od grijeha i propasti. Đavli su opaki i zli, služe se prezirom, a anđeli ljubavlju. Đavli vole tamu, laž, nemir i nepravdu, a anđeli svjetlo, istinu, mir i pravdu. Đavli se bore protiv Boga i upropašćuju ljude, anđeli ih spašavaju. Živi su kontrast jedni drugima i vječni protivnici“ rekao je mons. Puljić, ohrabrivši puk na predanje Bogu koji je čovjekova hridina i otkupitelj.