FOTO: KTA // Proslava Božića u sarajevskoj katedrali
Sarajevo (IKA/KTA)
Svečano euharistijsko slavlje na svetkovinu Rođenja Gospodinova - Božić, 25. prosinca u katedrali Srca Isusova u Sarajevu, uz izravni prijenos Radiotelevizije Bosne i Hercegovine i praćenje drugih medija, predvodio je vrhbosanski nadbiskup metropolit i apostolski upravitelj Vojnog ordinarijata u BiH mons. Tomo Vukšić.
Misu su koncelebrirali apostolski nuncij u BiH nadbiskup Francis Assisi Chullikatt, provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Zdravko Dadić i još petnaestak svećenika.
Uvodeći u misno slavlje nadbiskup Vukšić istaknuo je: „S najdubljom zahvalnošću dragome Bogu za dolazak Isusa Krista, Spasitelja svijeta, i za svetkovinu Božića, kojom se sjećamo toga velikoga događaja iz povijesti spasenja, započinjemo ovo euharistijsko slavlje koje je uvijek također, na svoj način, znak i trenutak Božje, Isusove prisutnosti među nama. Tako danas, slaveći ovu misu, zahvalni Gospodinu za Isusov dolazak i njegovu prisutnost u ljudskom vremenu i u ljudskim životima, zahvaljujemo i za ovu sakramentalnu prisutnost pod prilikama kruha i vina, naše duhovne poputbine na našem putu spasenja“.
U prigodnoj propovijedi nadbiskup Vukšić podsjetio je da se tijekom cijele ljudske povijesti, i prije negoli se Isus rodio, Bog obraćao ljudima i bio prisutan u čovjekovu životu na razne načine. „Ponajprije svojim djelom stvaranja Bog je u trajnom odnosu s čovjekom kao njegov tvorac. Zatim Bog je to bio svojim izravnim povremenim glasom objave nekim osobama, a još češće čulo se Božju volju i poruku po riječima njegovih poslanika, anđela nebeskih ili proroka zemaljskih. I po svojim čudesnim djelima i izravnim zahvatima Bog je očitovao svoju ljubav prema čovjeku i svoju prisutnost u njegovu životu“, kazao je nadbiskup.
Pojasnio je da, iako zabrinut zbog čovjekova bunta i prkosa prema njegovoj prisutnosti, zbog izljeva mržnje ljudi jednih prema drugima, te zbog nezadovoljstva čovjekovim neposluhom brojnim porukama i opomenama koje je slao preko svojih glasnika, Bog ipak ostaje vjeran. „Stoga je, u svojoj božanskoj ljubavi prema čovjeku, u jednom času ljudske povijesti Gospodin odlučio pokušati s čovjekom na posvema nov način. Učinio je to tako što je sveukupno svoje oglašavanje, sve svoje pouke i poruke, i sve riječi proročkih objava, sažete u jednu Riječ koja je druga osoba Presvetoga Trojstva, Božji Sin, Otac nebeski u Isusovu liku poslao na svijet sa željom da čovjek konačno shvati“, naglasio je pastir Crkve vrhbosanske.
„Isus po svom dolasku nije bio samo pasivno prisutan među ljudima, već je imao aktivnu ulogu. On, koji je baštinik svega i po komu su sazdani svjetovi, bio je poslan prosvijetliti ljudski rod, očistiti ga od grijeha, potom sjesti zdesna Veličanstvu Božjemu u visinama (usp. Heb 1,3) i tamo pozvati čovjeka. (…) Svjetlo je prirodna suprotnost tami. Stoga sliku svjetlosti sveti pisci često koriste i u Bibliji i ona je redovito drugo ime za pravednost i dobrotu, čak za Boga samoga, dok se pojmom tama redovito označava zlo i grijeh. Kao što je, naime, uloga fizičke svjetlosti da prosvjetljuje kako bi se moglo otkloniti tamu, hoditi sigurnim korakom i pravim putom te vidjeti okolinu kakva jest, tako i duhova svjetlost pomaže čovjeku uočiti Božju istinu, nasljedovati njegovu ljubav i sretno kročiti Božjim putovima. To jest, Isus je svjetlo koje prosvjetljava čovjeka, osvjetljava njegove putove u pravom smjeru i Božja je želja da vjernici budu ‘odsjaj slave i otisak bića njegova’ (Heb 1,3), da svijetle njegovom svjetlošću dobrote te, riječima i djelima, postaju svaki dan sve sličniji Kristu“, posvijestio je nadbiskup Vukšić.
Dodao je da je svetkovina Božića poznata također i kao blagdan života i obitelji, kojima Crkva kao primjer sklada nudi svetu obitelj Isusa, Marije i Josipa u kojoj se rodio Spasitelj svijeta. „Obitelj je bila važna tema u svim vremenima, jer je obiteljska zajednica muškarca i žene Božja volja. Uzajamna ljubav muža i žene je odsjaj i otisak bića Božjega jer Bog je ljubav, a njihova uzajamna ljubav također je blagoslovljen i izravan nastavak djela stvaranja, koje im je sam Bog povjerio. Stoga valja naglasiti da, iako svaki čovjek nastaje i rađa se kao slika i prilika Boga samoga, ipak Bogu nitko nije tako sličan kao otac i majka, jer je njihov jedinstveni privilegij biti su-stvaratelji i suradnici Božji u nastajanju novih slika i prilika Božjih“, kazao je mons. Vukšić primijetivši da je osobito danas, kad je obiteljsko zajedništvo sve češće ugroženo, potrebno govoriti o važnosti obitelji, njezinu dostojanstvu i zaštiti.
Naveo je i podatke prema kojima je tijekom 2023. godine u svijetu izvršeno oko 44.600.000 pobačaja čime je, prema istim podacima, ovo bio najčešći uzrok smrti u svijetu te godine. „Odnosno, prema istim izvještajima, broj pobačaja je bio veći od broja smrtnih slučajeva povezanih sa sljedećih sedam uzroka smrti zajedno: zarazne bolesti, rak, pušenje, konzumiranje alkohola, AIDS, prometne nesreće i samoubojstva. Danas osobito mislimo na obitelji i djecu koja trpe i čiji životi su ugroženi zbog ratova, progona, bolesti, siromaštva, nemogućnosti školovanja. I molimo da dragi Bog potakne plemenite ljude i državne sustave kako bi se mir uspostavio, svaki oblik ubijanja nestao, progoni prestali, bolesti se mogle liječiti, siromaštvo bilo nadvladano te odgoj i školovanje svakoga djeteta bio omogućen“, kazao je nadbiskup Vukšić koji je potaknuo na zajedničku molitvu riječima božićne pjesme: „Svim na zemlji mir, veselje, / budi polag Božje volje! / To sad nebo navješćuje, / i glas s neba potvrđuje. / Dobre volje svaka duša, / grijeha neka već ne kuša, / Nego hvali, diči Boga, / što je posl’o Sina svoga.“
Na kraju propovijedi čestitao je sretan Božić svim katolicima, a svim ljudima u Bosni i Hercegovini zaželio blagoslovljen svaki dan kroz cijelu narednu 2025. godinu.
Liturgijsko pjevanje animirao je Katedralni mješoviti zbor Josip Stadler pod ravnanjem vlč. Marka Stanušića. Asistirali su bogoslovi Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa pod vodstvom vlč. Ivana Rake.