Nadbiskupijski seminar za čitače, voditelje i članove biblijskih skupina
FOTO: Tiskovni ured Đakovačko-osječke nadbiskupije // Nadbiskupijski seminar za čitače, voditelje i članove biblijskih skupina
Đakovo (IKA/TU)
U prostorima Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Đakovu održan je u subotu 30. ožujka seminar za čitače, voditelje i članove biblijskih skupina župâ Đakovačko-osječke nadbiskupije. Seminar je počeo molitvom koju su predvodili vjeroučitelji, a potom je okupljene pozdravio nadbiskupijski povjerenik za biblijski pastoral vlč. Krešimir Bulat.
Predavanje o čitanju i razumijevanju biblijskih tekstova održao je izv. prof. dr. Zvonko Pažin. Dr. Pažin uvodni dio predavanja počeo je interpretativnim čitanjem soneta Notturno Antuna Gustava Matoša, želeći time pokazati sudionicima seminara kako primjereno pročitati i prenijeti neki tekst slušateljima nije lako.
Osvrnuo se na općenito značenje i težinu riječi (hebr. dabar): riječ u nekim kulturama vrijedi poput pisanoga ugovora jer je njezina snaga neporeciva. Kao primjer riječi koja je moćna i djelotvorna profesor je naveo biblijske događaje: Božje stvaranje riječju, Izakovo podjeljivanje blagoslova drugorođencu Jakovu i Isusovo ozdravljanje riječima. Potom je istaknuo važnost Božje riječi u liturgijskim slavljima Crkve. Drugi vatikanski koncil uveo je službu riječi, odnosno biblijska čitanja, kao neizostavni dio svakog liturgijskog slavlja u Crkvi, primjerice prilikom slavlja sakramenata i sakramentala.
Služba riječi uvijek je prvi dio liturgijskog slavlja, nakon čega slijedi čin kojim se prethodno pročitana riječ ostvaruje. U tom kontekstu profesor dodaje kako i Biskupska sinoda o Božjoj riječi u životu i poslanju Crkve iz godine 2008. naglašava da je bogoslužje privilegirani prostor Božje riječi te da se ta ista Božja riječ u bogoslužju naviješta i ostvaruje. Budući da je smisao biblijskoga teksta u liturgiji da se navijesti, ovdje nam postaje važna uloga čitača kao osobe koja vrši tu službu naviještanja Božje riječi. Profesor je sudionike podsjetio na Isusove riječi: „Danas se ispunilo ovo Pismo što vam još odzvanja u ušima” (Lk 4, 21) kako bi istaknuo da, kad čitač naviješta Riječ, tada ona govori njemu i slušateljima ovdje i sada.
Spominjući primjer mučenika Poliona koji je, prije nego je mučen, ponosno izjavio kako je predstojnik čitača, profesor je potaknuo sudionike seminara na svijest da i oni trebaju biti ponosni, ali i potruditi se prikladno vršiti svoju službu čitača. Čitači na neki način posuđuju Bogu glas i pomoću njihova glasa Bog govori ljudima. Kako bi Riječ bila primjereno naviještena, čitači se u svojoj službi trebaju pridržavati nekoliko pravila koja se odnose na dalju i bližu pripravu s obzirom na način čitanja teksta te stav i ponašanje samoga čitača. Nakon predavanja, sudionici su imali mogućnost profesoru postaviti pitanja.
Drugi dio seminara bio je realiziran u dvjema radionicama koje su vodili vlč. Krešimir Bulat i vjeroučitelji. Sudionici su bili podijeljeni u četiri skupine od kojih je svaka skupina prošla obje radionice. U prvoj radionici sudionici su čitali i razmišljali o tekstovima drugoga čitanja 4. i 5. korizmene nedjelje u godini C te uvidjeli koliko je za pripremu čitača važno glasno i ponavljajuće čitanje biblijskih tekstova. Druga radionica zahtijevala je od sudionika pažljivo slušanje biblijskoga teksta o Mojsiju pred gorućim grmom te im omogućila njegovo bolje razumijevanje uz pomoć tumačenja i zadataka.
Na kraju seminara održana je rasprava tijekom koje su se mogli izreći osvrti, pitanja i sugestije svih sudionika. Seminar je završio molitvom, a sudionici su na izlasku dobili uspomenu na sudjelovanje: sliku gorućega grma s poticajnim biblijskim citatom.