Ne prihvaćati izbjeglice kao “novu normalnost”
FOTO: Armin Durgut/PIXSELL // Izbjeglice na ukrajinsko-poljskoj granici
Ženeva (IKA)
U svjetlu masovnih izbjegličkih valova koje donose ratovi i klimatske promjene na sjednici UNHCR-a 10. listopada u Ženevi podtajnica Odjela Državnog tajništva Svete Stolice za odnose s državama i međunarodnim organizacijama za multilateralni sektor Francesca di Giovanni uputila je apel za više solidarnosti i zajedničkoga zauzimanja za mir u svijetu, prenosi Vatican News.
Di Giovanni je na sjednici Izvršnoga odbora Visokoga povjerenika Ujedinjenih naroda za izbjeglice istaknula nužnost boljega razumijevanja uzroka izbjeglištva, istaknuvši da Sveta Stolica stoga poziva na dublje razmišljanje o korijenima prisilnoga raseljavanja, i nužnost da se poboljša stanje u zemljama iz kojih izbjeglice dolaze, te promiče i olakšava pomirenje.
Pozivajući se na riječi pape Franje, Di Giovanni je predložila sudjelovanje država u „planu za globalni mir“ umjesto slijeđenja strategija za političku, gospodarsku i vojnu premoć. Treba reći „ne“ svijetu podijeljenom na sukobljene sile i „da“ svijetu u kojem su narodi i civilizacije ujedinjeni i međusobno se poštuju.
Napomenula je da Sveta Stolica s velikom zabrinutošću prati posljedice rata u Ukrajini, uključujući i prisilne deportacije ukrajinskih građana, te pozvala sve države da učine sve što je u njihovoj moći da se taj rat završi i obvežu se iskrenom dijalogu za trajni mir.
Di Giovanni je poručila da sukobi i dugotrajna izbjeglištva ne smiju postati „nova normalnost“. Izbjeglice i prognanici su ljudska bića, i time subjekti prava i obveza, a ne objekti pomoći. Također je kritizirala zemlje koje „eksternaliziraju“ postupanje s izbjeglicama izbjegavajući odgovornost sporazumima s drugim zemljama kojim se zaustavlja protok izbjeglica na određenim točkama. Takvo delegiranje odgovornosti ne vodi djelotvornijim i dugotrajnim rješenjima već prisiljava one koji traže azil na sve opasnije alternativne putove.
Posljedice klimatskih promjena i prirodnih katastrofa već su okrutna stvarnost mnogih siromašnih i ljudi u potrebi. Teški životni uvjeti i izbjeglički pokreti nalažu državama i institucijama da ozbiljnije shvate taj problem i intenzivnije surađuju da bi se potvrdila uloga UNHCR-a, poručila je Di Giovanni.