Istina je prava novost.

Novi broj Biblije danas uz Godinu Božje riječi i 1600. godinu od smrti svetog Jeronima

Novi broj Biblije danas u izdanju Hrvatskog katoličkog biblijskog djela i u nakladi Kršćanske sadašnjosti, posvećen je Godini Božje riječi i Nedjelji Božje riječi.

Na prijedlog Katoličke Biblijske federacije (CBF), čiji je član i naše Hrvatsko katoličko biblijsko djelo (HKBD), u mnogim je zemljama ova godina proglašena Godinom Božje riječi. Papa Franjo je svojim apostolskim pismom Aperuit illis ustanovio Nedjelju Božje riječi koju smo ove godine po prvi puta proslavili. Novi broj Biblije danas u izdanju Hrvatskog katoličkog biblijskog djela i u nakladi Kršćanske sadašnjosti, posvećen je upravo tim temama sa željom i poticajem što kvalitetnije proučavati Božju riječ i upoznati djelo sv. Jeronima, koji je porijeklom iz naših krajeva.

Prvi članak, što ga je priredio dr. sc. Anđelo Maly, razlaže uvodne riječi apostolskog pisma pape Franje Aperuit illis. Nepresušno bogatstvo Božje riječi otvara se i nama na našem životnom putu, a mi smo češće slični uplašenim učenicima koji bježe iz Jeruzalema u Emaus, negoli učenicima koji se puni radosti vraćaju nazad da navijeste radosnu vijest uskrsnuća svojoj braći.

Biblija danas 2/2020. Naslovnica

U drugom članku ovoga broja dr. sc. Zvonko Pažin ukazuje potrebu shvaćanja važnosti Božje riječi u bogoslužju. Sveto je pismo oduvijek bilo namijenjeno prvenstveno naviještanju u bogoslužju, a ne individualnom čitanju. Iako nam je tijekom opasnosti od zaraze koronavirusom prije svega nedostajala pričest, sigurno nam je nedostajalo i zajedničko čitanje i slušanje Božje riječi u zajednici vjernika.

Treći članak, iz pera dr. sc. Šimuna Šite Ćorića, franjevca i misionara među Hrvatima u Švicarskoj, posvećen je svetom Jeronimu „brand svecu“ naše domovine. Sveti Jeronim je živio u jednome od najkritičnijih razdoblja Crkve i unatoč raznim nevoljama i nerazumijevanjima, postao je jedan od najvećih velikana kršćanske kulture i europske, a i svjetske civilizacije. Tlu naše domovine Hrvatske, a i nama koji sada na njemu stanujemo i hodimo, može biti na čast što je na njemu rođen i po njemu hodio sveti Jeronim. Ovaj svetac, ljubitelj i prevoditelj Božje riječi, na poseban je način uzor svim vjernicima Dalmacije, ali i svim Hrvatima koji su ga oduvijek smatrali svojim sunarodnjakom. Stoga je o jubileju 1600. godine nakon njegove smrti vrijedno upoznati ovog našeg sveca i njegov životni put.