Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi broj Glasa Koncila

Zagreb (IKA)

Objavljen je novi broj Glasa Koncila pripremljen za nedjelju 14. srpnja 2024., izvijestili su iz Uredništva.

U fokusu novoga broja nekoliko je tema: izjava komisije „Iustitia et pax“ o uvođenju rodnih studija na sveučilište, predstavljanje „Izvješća o kršenju prava na slobodu vjeroispovijesti muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice 2023. godine“ u Hrvatskom saboru te otvaranje hodočasničkoga centra u Mariji Bistrici kojim se ostvaruje vizija bl. Alojzija Stepinca.

O uvođenju rodnih studija, ali i spomenutom izvješću o napadima na molitelje krunice komentar piše glavni urednik Glasa Koncila Branimir Stanić. „Ne treba uložiti previše truda da se shvati da iz istoga ideološkoga bazena iz kojega bi se trebali navodnjavati planirani rodni studiji na Filozofskom dolaze i oni koji diskriminiraju molitelje krunice na hrvatskim ulicama“, piše među ostalim urednik Stanić.

O političkoj pozadini nedavne crnogorske rezolucije o Jasenovcu u središnjem intervjuu govori povjesničar prof. dr. Jure Krišto, upozoravajući da je takav dokument dio šire agende povezane s  „geopolitičkim preslagivanjima“ na jugoistoku Europe. „Bit velikosrpskoga projekta jest da svi Srbi imaju pravo živjeti u jednoj državi, a hrvatska država – i njezin narod – stoji na putu toga ostvarenja“, upozorio je sugovornik te dodao: „Rezolucijom o Jasenovcu Srbi su se usprotivili Deklaraciji UN-a o Srebrenici, pokušavajući otkloniti od sebe optužbu o počinjenju zločina genocidnih razmjera, ali tako da optuže Hrvate da su počinili genocid protiv Srba“.

U novom broju nalazi se i reportaža o župnoj crkvi mučenika sv. Kvirina na zagrebačkom Pantovčaku te govori o njezinoj župnoj zajednici koja pokazuje da ljude više nego političke povezuju duhovne, kršćanske, katoličke vrjednote.

Aktivna župljanka u župi sv. Marije Magdalene u Štrigovi, ujedno vjeroučiteljica i katehistica, Rahela Mikec, svjedoči kako ju cjeloživotno obrazovanje dovodi do snažnijega iskustva vjere.

Znanstvenik dr. Ivan Marušić govori o povezanosti svojih ideja i otkrića s Božjim darovima. Hrvatski znanstvenik, koji živi i djeluje u Australiji, član je Londonskoga kraljevskoga društva.