Budi dio naše mreže
Izbornik

Novi ljetni ciklus radionica „Otkrivanje starih dubrovačkih katedrala“

Dubrovnik (IKA)

Projekt „Otkrivanje starih dubrovačkih katedrala“ održan je u Dubrovniku od 1. do 14. srpnja, a u njemu su sudjelovali studenti povijesti umjetnosti pod budnim okom profesora mentora.

U sklopu projekta proveden je novi ciklus istraživanja pokretnih arheoloških nalaza i spomenika lokaliteta dubrovačke katedrale, a od 8. do 14. srpnja za studente su bile organizirane edukacijske radionice.

Tijekom trajanja istraživačke kampanje, na katedrali Gospe Velike i u suterenu Biskupske palače, pod voditeljstvom dr. sc. Ivane Ožanić Roguljić, više znanstvene suradnice Instituta za arheologiju, nastavljena je obrada keramičkih nalaza iz arheoloških istraživanja u podzemlju katedrale i Bunićeve poljane provedenih 1981.-1987. godine U obradi su sudjelovale arheologinje dr. sc. Marija Šiša-Vivek i Paula Knego iz Dubrovnika te studenti arheologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu Marko Kušan i Nika Vlatko. Inventarizaciju i uređivanje lapidarija u potkrovlju katedrale čiju građu čini više od 4000 ulomaka kamene plastike iz najstarije bazilike i romaničke katedrale, a koji su svi već temeljno obrađeni u prošlim kampanjama, vodila je izv. prof. Maja Zeman, i ujedno koordinatorica projekta, a u njoj su sudjelovali studenti povijesti umjetnosti Filozofskoga fakulteta u Zagrebu Ivan Komar, Ana Leko i Lana Udovičić.

Studentske radionice u drugome tjednu ovogodišnje ljetne kampanje u trajanju od sedam dana pohađalo je šest studenata prijediplomskoga i diplomskoga studija povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu (Ana Marija Golemović, Natalija Kolar, Laura Novak Aleksić, Lena Matanović, Bohdan Myshkov, Kristijan Šibl), a uz Maju Zeman rad sa studentima vodila je izv. prof. Odsjeka za povijest umjetnosti toga Fakulteta Ana Marinković. Tijekom trajanja radionica za studente su organizirana predavanja, seminari i vježbe te stručna vodstva kroz koje su upoznati s povijesti istraživanja katedralnoga kompleksa i osnovnim metodama obrade kamenih spomenika. Studenti su sudjelovali i u izradi dokumentacije kamene plastike s ciljem upoznavanja metoda inventarizacije i prezentacije pokretne baštine, kao i stjecanja vještina korištenja računalnih alata u izradi idejnih rekonstrukcija liturgijskoga namještaja predromaničkog i romaničkog razdoblja. U suradnji s Muzejima i galerijama Konavala u Franjevačkom samostanu u Pridvorju studenti su pohađali javno predavanje dr. sc. Ivane Ožanić Roguljić („Ludite, tj. igrajte se kao Rimljani“), a posjetili su i Umjetničku galeriju u Dubrovniku gdje je održano stručno vodstvo izložbe akademskoga kipara Alema Korkuta koje je vodila viša muzejska savjetnica dr. sc. Rozana Vojvoda. Za studente je organiziran i stručni izlet na otok Lokrum te uz vodstvo Ane Marinković i Ivana Viđena posjet nekadašnjoj benediktinskoj opatiji i rezidenciji nadvojvode Maksimilijana.

Ljetnim ciklusom istraživačkih kampanja i studentskih radionica nastavljene su aktivnosti u 2024. godini koje su započele još u proljeće kada su od 14. do 20. travnja provedena daljnja multidisciplinarna neinvazivna istraživanja ulomaka zidnih slika i oslika svetišta najstarije bazilike u podzemlju katedrale u kojima su sudjelovali studenti Odsjeka za konzerviranje i restauriranje umjetnina Akademije likovnih umjetnosti iz Zagreba. Stručnu praksu za studente i terenska istraživanja, čija je voditeljica red. prof. Suzana Damiani, predvodili su viši asistent Ivan Vanja Martinovića i viša predavačica Tajana Vrhovec-Škalamera s ALU u Zagrebu, uz pomoć diplomantice Ane Ivković, dok je XRF snimanja provodio prof. dr. sc. Vladan Desnica, također s ALU u Zagrebu. U travanjskoj kampanji sudjelovali su i dr. sc. Maja Zeman i Ivan Viđen te su provedena i dodatna snimanja mramornih ulomaka liturgijskoga namještaja starih katedrala.

Nositelji projekta „Otkrivanje starih dubrovačkih katedrala“ su Gradska župa Gospe Velike u Dubrovniku i Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u suradnji s Institutom za povijest umjetnosti, Institutom za arheologiju i Akademijom likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Ugovor o suradnji između navedenih institucija produljen je početkom ove godine za naredno razdoblje od tri godine, a koji je u ime Gradske župe potpisao don Marin Lučić dok je kao osoba odgovorna za suradnju imenovan vanjski stručni suradnik župe, povjesničar umjetnosti Ivan Viđen.

Voditelji projektnih aktivnosti i studentskih radionica, kao i svi polaznici, zahvalni su svim institucijama u Dubrovniku na susretljivosti i pomoći u organizaciji. Idući ciklus istraživačkih kampanja i radionica za studente predviđen je za drugu polovicu rujna ove godine.

Podsjetimo, istraživačko-edukacijske radionice Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Gradske župe Gospe Velike u Dubrovniku provode se od 2015. godine, dok je 2018. godine u suradnji s ostalim navedenim institucijama, pokrenut znanstveno-istraživački projekt „Otkrivanje starih dubrovačkih katedrala“. Aktivnosti projekta zajednički financiraju sve institucije partneri, uz godišnje dosadašnje potpore Ministarstva kulture i medija RH (2017, 2023), Ministarstva znanosti i obrazovanja RH (2019), Grada Dubrovnika (2015-2019) te uz potporu međunarodnoga konzorcija ‘RadiateGate’ u 2021. i ‘IPERION HS’ u 2022. godini. Stalnu organizacijsku i financijsku pomoć svim sudionicima još od 2015. daje Dubrovačka biskupija.