Istina je prava novost.

Obilježena 29. obljetnica osnutka 101. bosanskobrodske brigade HVO-a

U povodu obilježavanja 29. obljetnice osnutka 101. bosanskobrodske brigade Hrvatskog vijeća obrane, (BBB) prve postrojbe u BiH koja je pružila otpor tadašnjem neprijatelju, preživjeli hrvatski branitelji i ostali vjernički puk Bosanske Posavine u molitvi su se u srijedu, 3. ožujka sjetili svojih 426 poginulih i nestalih branitelja te brigade.

U župnoj crkvi Sv. Ilije proroka u Bosanskom Brodu misu zadušnicu za poginule, nestale i umrle branitelje predvodio je župnik vlč. Antonio Čutura. Koncelebrirali su plehanski gvardijan fra Anto Tomas, župnik u Novom Selu mons. Bosiljko Rajić, župnik u Tesliću vlč. Ivan Ravlić i župnik u Posavskoj Mahali vlč. Pavo Brajnović. Slavlje je pjevanjem animirao derventski dekan fra Ivan Marić.

U homiliji župnik Čutura posvijestio je kako je molitva i misa „ono najbolje što možemo dati svojim pokojnima“. Osvrćući se na misna čitanja toga dana posvijestio je kako su duše poginulih branitelja u Božjim rukama i njih se više ne dotiče muka nikakva te oni nisu umrli, nego žive za nebo i poput Krista će i oni slavno uskrsnuti. „Polažući vijence i paleći svijeće mi našim poginulim braniteljima odajemo počast. Njima pripada naša zahvalnost, a naša molitva je ono najbolje što im možemo dati. Vjerujemo da su oni sveti, jer su mučenici i kao takvi zasigurno nas zagovaraju kod Gospodina i zauzimaju se za nas“, poručio je župnik Čutura.

U organizaciji članova Udruge dragovoljaca i veterana 101. bosanskobrodske brigade cjelodonevni program je u jutarnjim satima započeo paljenjem lampiona i polaganjem vijenaca po mjesnim grobljima, a na Mezarju u Kolibama Gornjim proučila se fatiha za duše poginulih branitelja muslimanske vjeroispovijesti. Na gradskom groblju u Bosanskom Brodu kod spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima vijence i lampione položili su roditelji i rodbina poginulih i nestalih, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rate te predstavnici vojnih i civilnih vlasti Bosne i Hercegovine, a molitvu je predvodio župnik Čutura. U druženju poslije mise u župnim prostorijama, uz poštivanje epidemioloških mjera, Ivo Đogaš predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana 101. BBB, koja je i ove godina bila organizator sjećanja, naglasio je kako se svake godine na taj dan prigodnim programom prisjećaju svojih najhrabrijih vitezova, koji su u obrani svoje rodne grude bili spremni na najveću žrtvu – svoje živote. Zahvalio je nazočnima što ih tim sjećanjem otimaju zaboravu. Iskazao je želju da ono bude tradicionalno svake godine te da to prenesu na mlade generacije. Kroz ovu je brigadu prošlo 4995 pripadnika, poginulo 426 pripadnika, 1417 stradalo u borbenim djelovanjima i nekoliko nestalih. Kako je velik dio poginulih branitelja pokopan u Slavonskom Brodu drugi dio programa nastavljen je u popodnevnim satima u tom gradu polaganjem vijenaca, paljenjem lampiona i molitvom kod spomen obilježja poginulih i nestalih hrvatskih branitelja na Gradskom groblju.

U programu su sudjelovali branitelji, članovi obitelji i rodbina poginulih, članovi udruga proizašlih iz Domovinskog rata te predstavnici vojnih i političkih vlasti BiH i Hrvatske.