Obilježena 34. obljetnica pogibije redarstvenika Josipa Jovića
prvi poginuli red Josip Jović 1991
Plitvička Jezera (IKA)
Svečana komemoracija povodom 34. obljetnice pogibije hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića održana je u ponedjeljak 31. ožujka na Plitvičkim jezerima, objavljeno je na stranici Vojnoga ordinarijata u RH.
Vojni ordinarij u RH Jure Bogdan predvodio je molitvu za pokojnog Josipa Jovića, sve poginule, nestale i preminule hrvatske branitelje i za sve stradalnike rata. Na komemoraciji je uz biskupa bio biskupski vikar za pastoral MUP-a i Redarstvenih službi vlč. Frano Musić.
Uz Jovićevu obitelj i rodbinu iz njegova rodnog mjesta Aržana kraj Imotskog, prijatelje i suborce, vijence su kod spomen obilježja položili uime Predsjednika Republike Hrvatske general pukovnik u miru Marijan Mareković, brigadni general Željko Ljubas i umirovljeni general bojnik Slavko Butorac, a uime Vlade Republike Hrvatske potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, brigadni general u miru Božo Kožul, general pukovnik u miru Mladen Markač, u pratnji sa suradnicima. Svoju počast potom su odale Ličko-senjska i Splitsko-dalmatinska županija, Općine Cista Provo i Plitvička Jezera, ostale brojne braniteljske udruge, kao i nazočni pojedinci.
Nakon otpjevane himne, minute šutnje za poginule branitelje i čitanja povjesnice, biskup Bogdan predvodio je molitvu za pokojne.
Komemoracija je završila uručenjem amblema specijalne policije novim pripadnicima ATJ Lučko. Ambleme je uručio zapovjednik ATJ Lučko Mate Bilobrk.
O Josipu Joviću
Josip Jović rođen je 21. studenog 1969. u Aržanu, u obitelji Marije i Filipa Jovića. U kolovozu 1990. priključio se Jedinici za specijalne namjene MUP-a „Rakitje“. U redarstvenoj akciji „Plitvice“, Josip Jović je na Uskrs, 31. ožujka 1991. u ranim jutarnjim satima izgubio mladi život braneći slobodu, demokraciju i teritorijalni integritet Republike Hrvatske. Taj tragični događaj s početka Domovinskog rata ostao je zabilježen duboko u svijesti hrvatskoga naroda kao „Krvavi Uskrs 1991.“
Josip je posmrtno promaknut u čin bojnika. Odlikovan je visokim državnim odličjima: Redom Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana s pozlaćenim pleterom, Spomenicom Domovinskog rata, Spomen značkom I. gardijske brigade „Tigrovi“ i Spomenicom I. poginulog redarstvenika Ministarstva unutarnjih poslova u Domovinskom ratu.