Budi dio naše mreže
Izbornik

Obnovljena maronitska katedrala sv. Ilije u Alepu

Alep (IKA)

Maronitska katedrala u Alepu, koja je stradala tijekom rata u Siriji, otvorena je nakon obnove i ponovno posvećena na svetkovinu sv. Ilije, 20. ožujka, prenijelo je Bitno.

Maronitska katedrala sv. Ilije u Alepu bombardirana je najmanje tri puta između 2012. i 2016. te je pretrpjela veliku štetu kada su 2013. godine džihadisti zauzeli kršćanski dio grada u kojem se građevina nalazi.

„Obnova i ponovno otvaranje katedrale ima simboličko i praktično značenje“, izjavio je maronitski nadbiskup Alepa Yousef Tobaji u razgovoru za zakladu papinskog prava „Pomoć Crkvi u nevolji (ACN) koja je financirala obnovu.

„U simboličkom smislu to je poruka župljanima i kršćanima u Alepu i svijetu da smo još uvijek u ovoj zemlji unatoč smanjenom broju, a obnova katedrale je dokaz toga. Usta moraju nastaviti slaviti Boga na ovom mjestu unatoč svim poteškoćama“, rekao je nadbiskup.

Katedrala sv. Ilije izgrađena je 1873. godine na mjestu gdje je nekoć bila malena crkva iz 15. stoljeća, a obnovljena je 1914. godine. Od 2012. do 2016. godine bila je napuštena zbog rata koji je bjesnio u gradu, no nakon što su pobunjenici istjerani iz područja, katedrala je unatoč razrušenosti otvorila svoja vrata za vjernike na Božić 2016.

„Odlučili smo poslati poruku nade da je Sin Božji utjelovljen i da je i dalje s nama, prateći nas u našim žalostima i patnjama, noseći ih s nama“, prisjetio se nadbiskup Tobaji. „Trenutak tijekom mise kada je Dijete Isus bilo položeno u jaslice sačinjene od ruševina srušenog krova bio je vrlo dirljiv. Ja koji sam slavio misu plakao sam i smijao se istovremeno skupa s vjernicima i svi su pljeskali i uzvikivali od radosti.“

Prema procjenama ACN-a u Alepu danas živi tek oko 30 tisuća kršćana, dok ih je prije rata bilo 180 tisuća. Alep je bio najmnogoljudniji grad u Siriji prije ratnih razaranja, a sada ga je po broju stanovnika pretekao Damask, prenijelo je Bitno.

Na svečanosti je prikazan i dokumentarni film o šteti koju su prouzročili teroristi te naporima koji su poduzeti da bi katedrala bila obnovljena. Nadbiskup Tobaji istaknuo je kako je obnova katedrale, jer se smatra živim dokazom terorizma u Alepu, poruka svijetu da je život jači od smrti, da dobro uvijek pobjeđuje zlo i da mir nadvladava rat.

Apostolski nuncij u Siriji kardinal Mario Zenari prenio je poruku pape Franje koji je čestitao povodom ponovnog otvaranja katedrale. Također, Sveti Otac je istaknuo kako je ponovno otvaranje crkve koja je podignuta iz ruševina poruka svijetu da rat nije nužan nego da je mir izvor života, izvijestila je Syrian Arab News Agency.