Budi dio naše mreže
Izbornik

Održan humantarni kviz znanja na Svetom Duhu

Zagreb (IKA)

Humanitarni kviz znanja održan je u subotu 16. ožujka u dvorani svetog Franje pri Franjevačkom samostanu Svetoga Duha i bazilici sv. Antuna Padovanskog na zagrebačkom Svetom Duhu.

Kviz je održan u organizaciji instruktora općega znanja koji djeluju u Župi sv. Antuna u kojoj se godinama održavaju instrukcije za djecu i mlade iz matematike, fizike, kemije, stranih jezika i drugih predmeta. Instrukcije su ponajprije namijenjene djeci slabijeg imovinskog stanja i župljanima. Instruktori su maturanti, studenti i umirovljeni profesori. Mnoge su ispratili do uspješno položene državne mature i položenih zahtjevnih ispita.

Posljednje tri godine instruktori na čelu s timom animatora (Frano, Ivan i Matej Badrov, Josip Pušić, Karlo Kinčić i Luka Bilić) organiziraju i kviz znanja čiji je cilj nešto novo naučiti, zabaviti se i družiti, ali u središtu je humanitarna dimenzija. Kviz je svake godine nekome u potrebi pomogao, a ove godine je bio najveći s prijavljenih 18 ekipa. Nakana ovogodišnjega proljetnoga kviza bila je pomoć katoličkoj humanitarnoj udruzi „Kap dobrote“. Udruga je formalno osnovana i registrirana pri Ministarstvu uprave Republike Hrvatske 19. prosinca 1990. godine, a 14. svibnja 1994. godine potvrdila ju je i Hrvatska biskupska konferencija dekretom kao privatno vjerničko društvo u Crkvi.

Pater Antun Cvek osnivač je Udruge, osoba oko koje se okupljaju entuzijasti, ljudi dobre volje i jakog htjenja kako bi djelovali za dobro „malog“ čovjeka. Kao svećenik i duhovnik pruža primjer duhovnog i materijalnoga pomaganja ljudima u potrebi.

Udruga trenutno na različite načine skrbi za oko 200 osoba, većinom na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Pomaže starijim osobama lošeg imovinskog statusa, osamljenima, onima narušenog zdravlja koji zbog navedenog ne mogu zadovoljavati svoje svakodnevne životne potrebe. Riječ je o osobama koje nerijetko žive u podrumskim i tavanskim vlažnim stanovima ili drugim neprikladnim prostorima. Često su bez grijanja, električne energije i pitke vode te im nedostaju osnovi uvjeti za život i očuvanje zdravlja. Korisnici su osobe koje se ne mogu brinuti za sebe, a o kojima se nema tko brinuti. Pomoć koju im pruža Udruga od životne im je važnosti u svakodnevnoj borbi za preživljavanje.

Sedamdesetak volontera, mahom hrvatskih branitelja na čelu s Marinkom Šuškom, svojim djelovanjem svakodnevno nastoji ublažiti nevolje i nedaće korisnika Udruge. Prioritet pri tome uvijek imaju osobe koje nemaju podršku obitelji niti zajednice, koji su ostavljeni i zaboravljeni od svih. Volonteri svojim nesebičnim radom svjedoče ljubav prema Bogu i bližnjemu. Uz volontere tu su zaposlenici: njegovateljica, gerontodomaćica, administratorica/radnica u praonici rublja, vozač/kućni majstor, radna terapeutkinja i socijalni radnik. Zaposlenici surađuju s volonterima, oni su tu kada volonteri ne mogu sami.

Pružanje pomoći potrebitima sastoji se od redovitih posjeta, zajedničkog razgovora i molitve, obavljanja sitnih usluga poput odlaska liječniku, u ljekarnu, nabavke kućnih potrepština, manjih popravaka po kući, organiziranje prijevoza, usluge pomoći u kući: pomoć pri pospremanju, priprema obroka, usluge njege u kući: pomoć pri osobnoj higijeni, vježbe, masaža, usluge praonice rublja, savjetodavne pomoći: upućivanje, informiranje i savjetovanje radi ostvarivanja socijalnih, zdravstvenih i drugih prava, osiguravanje paketa namirnica i higijenskih potrepština i proviđanja drva za ogrjev.