Budi dio naše mreže
Izbornik

Održan Međunarodni znanstveni ekumenski simpozij „Dvadeseta obljetnica Ekumenske povelje (Charta Œcumenica) – recepcija i perspektive“

Zagreb (IKA)

Međunarodni znanstveni ekumenski simpozij „Dvadeseta obljetnica Ekumenske povelje (Charta Œcumenica) – recepcija i perspektive“ održan je u petak 10. prosinca na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Na Simpoziju je sudjelovalo jedanaest predavača sa deset teoloških Fakulteta i visokoškolskih teoloških ustanova, iz pet europskih zemalja, triju kršćanskih tradicija: katoličke, protestantske (reformacijske) i pravoslavne.

Na početku Simpozija svim sudionicima dobrodošlicu je u ime Organizacijskog i programskog odbora poželio prof. dr. sc. Jure Zečević, predsjednik Odbora, koji je zamolio dekana Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Josip Šimunovića da otvori Simpozij. Dekan Šimunović pozdravio je sve sudionike i goste, među kojima i preč. dr. sc. Marijana Franjčića, predsjednika Povjerenstva Zagrebačke nadbiskupije za ekumenizam i dijalog. Uputio je pozdrav i onima koji Simpozij prate neposredno u dvorani Fakulteta kao i svima koji su u rad Simpozija uključeni putem video-linka. Među ostalim, rekao je i sljedeće: „Ekumenska povelja, ʹCharta Œcumenicaʹ, jedan je od najznačajnijih suvremenih zajedničkih dokumenata kršćanskih crkava u Europi i nedvojbeno je vrijedan jubilarnog osvrta. Dvadeset godina od njenog potpisivanja svakako je dostatno da se istraži njena dosadašnja recepcija, njen prihvat, i da se trasira daljnji ekumenski hod u duhu Povelje.“ Zahvalio je članovima fakultetskog Povjerenstva za ekumenski simpozij kao i svim članovima Organizacijskog i programskog odbora za sav uloženi trud oko realizacije Simpozija. „Organizirajući ovaj Ekumenski simpozij naš Fakultet želi posvjedočiti svoju ekumensko-teološku zainteresiranost i svoju dijalošku otvorenost i širinu, želi pridonijeti pomirenju, suradnji, konstruktivnom suživotu i boljitku u našim crkvama i u našim društvima na svim razinama“, rekao je dekan Šimunović.

Prvim dijelom simpozija moderirala je doc. dr. sc. Andrea Filić, a drugim dijelom doc. dr. sc. Iva Mršić Felbar.

U sklopu Simpozija održana su sljedeća predavanja: „Kontekst nastanka, narav i polazišni ciljevi Ekumenske povelje“ – prof. dr. sc. Jure Zečević-Božić (Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Institut za ekumensku teologiju i dijalog „Juraj Križanić“); „Smjernice i poticaji Ekumenske povelje u pogledu međucrkvenih odnosa u Europi“ – doc. dr. sc. Antun Japundžić (Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku); „Vizija Ekumenske povelje o Crkvama kao sukreatoricama boljitka Europe“ – izv. prof. dr. sc. Lidija Matošević (Sveučilišni centar za protestantsku teologiju Matija Vlačić Ilirik Sveučilišta u Zagrebu); „Međureligijska suradnja u Bosni i Hercegovini u zrcalu Ekumenske povelje“ – doc. dr. sc. Mario Bernadić (Katolički bogoslovni fakultet Univerziteta u Sarajevu); „Značajnije ekumenske aktivnosti u Hrvatskoj od potpisivanja Ekumenske povelje do danas“ – lic. theol. Ivan Pleše (doktorand na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu); „Ekumenski položaj i suradnja crkvi u Sloveniji“ – doc. dr. sc. Bogdan Dolenc (Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani, umirovljeni profesor); „Ekumenski odnosi u Njemačkoj prije i poslije Ekumenske povelje“ – prof. dr. sc. Thomas Bremer (Ökumenisches Institut, KatholischTheologische FakultätWestfälische Wilhelms-Universität Münster); „Ekumenska povelja – pravoslavna perspektiva“ – izv. prof. dr. sc. Rade Kisić (Pravoslavni bogoslovski fakultet Univerziteta u Beogradu); „Diverzitet, homogenizacija i tolerancija“ – dr. sc. Danijel Berković (Biblijski institut u Zagrebu); „Novozavjetna eshatologija kao ekumenski impuls – dr. sc. Gregory S. Thellman (Visoko evanđeosko teološko učilište u Osijeku); „Teološka interpretacija Ekumenske povelje“ – doc. dr. sc. Ivan Macut (Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu).

Sa strane domaćina Simpozija, Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, za organizaciju Simpozija skrbilo je fakultetsko Povjerenstvo za Ekumenski simpozij: doc. dr. sc. Iva Mršić Felbar, doc. dr. sc. Andrea Filić, doc. dr. sc. Tomislav Kovač i prof. dr. sc. Jure Zečević, predsjednik povjerenstva.

Simpozij je održan uz puno poštivanje važećih epidemioloških mjera. Uz fizičku prisutnost u dvorani održavanja rad je putem videolinka pratio veći broj sudionika, a povezanost svih predavača i pratitelja s raznih strana Europe putem digitalnih platformi uspješno su realizirale djelatnice Fakulteta Maja Kereša, mag. paed. relig. et catech. i Elizabeta Varjačić, mag. paed. relig. et catech.