Istina je prava novost.

Održan susret sjećanja „Mali križ – velika žrtva“

Dvadeset drugi u nizu susret sjećanja na 402 poginule djece u Domovinskom ratu „Mali križ – velika žrtva“ održan je u subotu 29. lipnja u Slavonskom Brodu.

Susret je organizirala Zajednica udruga hrvatskih civilnih stradalnika u Domovinskom ratu, a okupilo se okupilo stotinjak roditelja poginule djece i civilnih žrtava iz raznih krajeva Hrvatske. Misu zadušnicu u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva predslavio je vlč. Ivan Begović, koji je i sam kao dijete Domovinskog rata bio teško ranjen u svojoj rodnoj kući u Vinkovcima. Suslavio je domaći franjevac fra Ivan Crnković.

U homiliji, vlč. Begović je naglasio da spomen obilježje „Prekinuto djetinjstvo“, koje je u Slavonskom Brodu podignuto 2016. u spomen na svu poginulu djecu u Domovinskom ratu u Hrvatskoj, stoji kao tihi svjedok neizrecivog bola i gubitka četiristo dvoje djece, čiji su životi prekinuti u najnježnijoj dobi.

„Njihova žrtva, iako mala po godinama, je veliki križ koji svi nosimo u srcima. Svaki taj prerano prekinuti život nosi sa sobom neispisane knjige koje su mogle biti ispunjene smijehom, ljubavlju i snovima. Ova djeca, naši anđeli, nisu doživjeli radost prvog dana škole, nisu osjetili sreću prvog prijateljstva, niti su imali priliku sanjati velike snove. Njihovi osmjesi, igre i nestašluci ostali su zauvijek urezani u sjećanju njihovih obitelji i zajednica“, rekao je.

„Roditelji, svjestan sam vaše neizmjerne boli. Svaka suza koju ste za svojim djetetom prolili, svaki trenutak praznine u srcu, svjedoči o vašoj ljubavi koja nikada neće izblijedjeti. Vaša je žrtva također velika jer ste izgubili najvrijednije što ste imali. Ali znajte da vaša djeca sada počivaju u Božjem naručju, gdje nema ni boli, ni patnje, gdje su njihovi osmjesi vječni“, poručio je.

„Trebate naći snagu da bi nastavili život ispunjen ljubavlju. Trebate čuvati sjećanje na svoju poginulu djecu da sjećanja na njih sve nas nadahnjuju kako biti bolji ljudi, kako graditi svijet u kojem će sva djeca moći rasti u miru i ljubavi. Molimo da se takve žrtve rata nikada više ne ponove, da svijet pronađe put ka istinskom miru i razumijevanju“, zaključio je.

„Iako su prošle 32 godine, spomen na našu poginulu djecu još je bolan“, rekli su neki od nazočnih roditelja, posvjedočivši kako im puno znače susreti na kojima se mole za svoju djecu.

Poslije mise, u parku Šetalište Braće Radića nastavljen je prigodan program uz polaganje vijenaca, cvijeća i svijeća podno spomen obilježja „Prekinuto djetinjstvo“. Najviše dječjih hrvatskih ratnih žrtava bilo je u Slavonskom Brodu, njih 28. Najmlađoj žrtvi bilo je šest mjeseci, a najstarijoj 18 godina.

Susretu su nazočili i predstavnici društveno-političkih vlasti na čelu s ministrom hrvatskih branitelja Tomom Medvedom i ministrom demografije i useljenika Ivanom Šipićem.

Uz roditelje poginule djece, svijeće i vijence položili su predstavnici državnog vrha, Brodsko-posavske županije, Policijske uprave brodsko-posavske, političkih udruga i udruga proizišlih iz Domovinskog rata te Grada. Za svako poginulo dijete položena je jedna bijela ruža te upaljen jedan bijeli lampion.