Održan „Vatra“ seminar u Slavonskom Brodu
Foto: Tea Dominković / Dom molitve // Vatra seminar
Slavonski Brod (IKA)
U organizaciji „Doma molitve SB“, „Vatra“ seminar 11. put je održan od 28. do 30 ožujka u dvorani „Vijuš“ u Slavonskom Brodu.
Susret je okupio dvije tisuće sudionika iz Hrvatske i inozemstva, a program je bio prožet različitim duhovnim sadržajima kao što su mise, mogućnost za sakrament pomirenja, duhovni nagovori, slavljenja, svjedočanstvo te zagovorne molitve.
U petak, prvoga dana, duhovne nagovore održali su župnik Župe Uznesenja Blažene Djevice Marije u Brodskom Vinogorju i duhovnik Doma molitve SB vlč. Krunoslav Karas te provincijal Hrvatske pokrajine Družbe Isusove i duhovnik Katoličke karizmatske Obnove u Duhu Svetom p. Sebastijan Šujević.
Vlč. Karas je govorio o pokajanju, istaknuvši da je ono „korijen Božjega djelovanja u čovjekovu životu bez kojeg čovjek ne može niti primiti milosti koje mu Bog želi darovati“.
P. Šujević razmišljao je o sintagmi „struje milosti“ te je istaknuo kako „struje milosti“ dolaze od Boga te pripadaju njemu, a ljudi nisu njezini gospodari, već „sluge koje trebaju pristajati na poticaje Duha“.
Drugoga dana predavači su bili svećenik Splitsko-makarske nadbiskupije vlč. Mijo Grozdanić, predsjednik udruge Nanovo rođeni i savjetnik Nacionalne službe zajedništva Obnove u Duhu Svetom Matija Ricov, sveučilišni profesor s KBF-a u Splitu fra Ante Vučković te voditelj Doma molitve Slavonski Brod Bartol Pešorda.
Vlč. Grozdanić u svom je nagovoru rastumačio ulogu i djelovanje carinika u drevnome Izraelu te ga aktualizirao s današnjim vremenom. „Da biste poslali carinik ‘Rima’ u Isusovo vrijeme, trebali ste ‘kupiti’ tu službu koja je nerijetko značila prodaju svega što ste imali. Dakako, to je bila proračunata radnja koja u računici budućeg vremena donosi pozamašnu zaradu, ali i izdaju vlastitog naroda te prodaju zemlje Rimljanima koji kao takvi nisu od Boga u posjed dobili ‘obećanju zemlju’. Prodajemo li i mi svoje svetinje slavljenjem ‘noći vještica’ i gomilanjem božićnih poklona koji prekrivaju ili čak izbacuju rođenog spasitelja Isusa?“, kazao je.
U sljedećem predavanju, Bartol Pešorda pozvao je okupljene na promišljanje i odgovornost, pozivajući ih na skrb za vlastitu dušu, ali i one svojih bližnjih. „Iako se Isus darovao na križu te nam tako ostvario obećanje vječnog spasenja, i na nama je da kažemo ‘da’ Božjem spasenjskom činu. Izreći svakodnevno ‘da’ i prionuti uz svijetlo, znači neprestano dušu izložiti vječnoj Istini i čistoći, koja što više biva u Božjoj prisutnosti, uviđa svoju nečistoću i nedostatnost“, kazao je voditelj Doma molitve.
Matija Ricov je istaknuo nespremnost umiranja sebi kao prepreku duhovnog života. „Doista, trebamo umrijeti sebi. Ako nemamo plodova, vjerojatno nismo umrli sami sebi. Smrt je preduvjet života“, rekao je.
Fra Ante Vučković održao je predavanja u subotu i nedjelju tijekom kojih je razlomio smisao i značaj svjetla u ljudskom životu, ali i svetopisamskim tekstovima. „Svjetlost je u kozmosu najdublja metafora za Boga. Ona je neusporediva stvarnost – nemjerljiva i konstantna. Ništa nije tako stabilno i nježno kao svjetlost. Kao i na Boga, na nju se čovjek može obazrijeti ili ne, ali to ne mijenja činjenicu da je ona tu“ rekao je fra Ante te podsjetio okupljene da „nitko nije slobodan ako se nije borio za slobodu. Na jeftin način možemo dobiti samo okove. Nema jeftine duhovnosti ni izlaza, uvijek je vezano uz bol i patnju“.
Mise su slavljene u subotu i nedjelju, a liturgijsko pjevanje i slavljenje tijekom ostatka programa predvodili su slavljenički timovi „Božje pobjede“ i „Doma molitve“.