Održana posljednja ovogodišnja korizmena tribina u Požegi
Foto: Požeška biskupija // Posljednja ovogodišnja korizmena tribina u Požegi
Požega (IKA)
U nizu korizmenih tribina, u četvrtak 10. travnja u Dvorani sv. Terezije u Požegi održana je posljednja ovogodišnja korizmena tribina na kojoj je o temi „Nada – djelotvorna snaga za nas i našu djecu“ govorio dječji psiholog i psihoterapeut Matej Čuljak.
Nakon molitve, psihologinja u Katoličkoj osnovnoj školi u Požegi i moderatorica tribine Ana Matković pozdravila je sve sudionike, predstavila predavača i kratko uvela u temu tribine.
Predavač Čuljak je započeo izlaganje citatima Carla Junga i Ralpha Walda Emersona, naglašavajući važnost roditeljskog ponašanja kao ključnog čimbenika u razvoju djeteta te ukazujući na mjerilo civiliziranosti društva kroz ljude koje ono „proizvodi“. Voditelj tribine se zapitao o trenutnoj kvaliteti odgoja, ističući kako se mnoge negativne pojave prešutno toleriraju te da su djeca ponekad nenamjerno odgojena da samo primaju, bez davanja zauzvrat. Postavio je pitanje je li odgoj postao „usputna smetnja“ umjesto središta života. Psiholog Čuljak je također problematizirao gdje se danas nalazi pojam „sreće“, sugerirajući da se možda udaljio od braka i obitelji te prebacio na druge aspekte života poput društvenih mreža i rekreacije.
Nadalje, otvorio je raspravu o tome što je danas u središtu: obitelj, crkvene zajednice, sebični pojedinac ili društvene mreže. Govoreći nadalje o budućnosti djece, naglasio je odgovornost pojedinaca i zajednica u stvaranju pozitivnog okruženja, umjesto pasivnog čekanja promjena „izvana“. Kroz metaforu „snage kamena bačenog u jezero“, ilustrirao je važnost onoga što roditelji primjerom pokazuju djeci, propitujući jesu li to školski uspjeh i ocjene ili nešto drugo.
U drugom dijelu izlaganja predavač je potaknuo prisutne na razmišljanje o tome što djeca vide gledajući svoje roditelje, usporedivši roditeljstvo s rijekom koja je došla do granica pustinje. Naglasio je temeljnu odgovornost roditelja za obitelj, brak i odgoj djece. Posvijestio je potom nazočnima da su roditelji uzor djeci u svemu – od gesta i govora do navika i uvjerenja, pozivajući se na Harvardsku studiju o razvoju odraslih koja potvrđuje važnost kvalitetnih odnosa za dobar život.
Na kraju predavanja, psiholog Čuljak je ponudio praktične savjete roditeljima, uključujući uvođenje vjere u svakodnevni život, postavljanje granica s ljubavlju, otvorenu komunikaciju, učenje moralnih vrijednosti, njegovanje obiteljskih rituala i tradicija te svjesnost utjecaja društva i vanjskog svijeta. Posebno je naglasio važnost vjere kao obiteljskog temelja i roditelja kao primjera djeci u globaliziranom društvu.
Potom su prisutni imali mogućnost postaviti pitanja voditelju tribine te podijeliti vlastita iskustva u području odgoja i rada s djecom. Moderatorica Matković je zaključila kako je psiholog Čuljak, iznijevši misli i spoznaje o spomenutoj temi, ojačao vjeru i nadu sudionika u korizmenim danima u Svetoj godini. Zahvalila je voditelju što je podijelio svoje bogato iskustvo i stručnost, a svim sudionicima za sudjelovanje u ovogodišnjim korizmenim tribinama u Požegi.