Održana predavanja povodom proslave 300 godina obnove župe Zemun
Foto: Petar Dujić // Predavanje povodom proslave 300 godina obnove župe Zemun
Zemun (IKA)
U subotu, 18. rujna održan je jedan u nizu događaja povodom proslave 300 godina obnove župe Zemun. U dvorani pastoralnog centra zemunske župe održana su tematska predavanja vezana uz povijest župe. Prisutnoj publici svojim izlaganjima predstavili su se Tanja Grličić, prof. Nikola Škalabrin i preč. Jozo Duspara.
Predavanje je otvorila Tanja Grličić temom povijesti župe od prvih dana do Drugoga svjetskog rata, te ujedno ekspozeom najavila Monografiju crkve koja je u izradi već godinama, a za očekivati je kako će izaći tijekom slijedeće godine. U svom izlaganju osvrnula se na 1721. godinu i dolazak franjevaca kapucina, njihov rad, gradnju prve crkve, zatim na kasniju izgradnju sadašnje crkve. U izlaganju su se mogle čuti crtice iz povijesti i života prve župe, njenih vjernika, župnika. Nadalje, progovorila je i o događajima koji su obilježili nastanak crkvu, događaje vezane za razvoj župske zajednice, opisala je uređenje crkve, a spomenula je i mnoge druge činjenicama vezane za župu i crkvu kroz proteklih 300 godina postojanja, od obnove župe.
Prof. Nikola Škalabrin, koji je dugo godina bio profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu, rodom Zemunac, osvrnuo se u svom izlaganju na župu i crkvu Svetog Vendelina iz nekadašnjeg predgrađa Zemuna „Francestala“ koja je srušena poslije Drugog svjetskog rata. U svom izlaganju govorio je o postojanju župe, o gradnji crkve, ali ponajviše o načinu i razlozima rušenja crkve nakon ratnih zbivanja. Prema njegovim riječima u pitanju je osveta prema stanovništvu njemačke nacionalnosti, obzirom da su vjernici pretežno bili zemunski Nijemci, što je veoma tužan kraj i završetak jedne crkve i vjernika koji su je pohađali stotinama godina. Na kraju svog izlaganja pročitao je odlomak iz knjige njemačkog pisca koji je u njoj opisao tužna sjećanja ljudi koji su napustili svoj dom a drugi dom nikada nisu našli u svojim srcima. Odlomak se odnosio na zemunske Nijemce.
Posljednje izlaganje održao je preč. Jozo Duspara, župnik zemunski. On za temu izabrao život i rad župnika zemunske župe nakon Drugoga svjetskog rata. Govorio je o župniku Žabaroviću, zatim o Đuki Mariću i na kraju izlaganja o svom prethodniku župniku Antunu Kolareviću. Preč. Jozo Duspara se osvrnuo na teške poratne dane župnika Žabarovića, policijske istrage, pretrese crkve i župne kuće, zatvaranja ali i na lijepe dane i razne anegdote vezane uz župnika. Govoreći o župniku Mariću pružio je mnoge podatke o životu župe, vjernicima, kao i o stanju katoličkog življa 60.–ih i 70–ih godina dvadesetog stoljeća. Progovorio je zatim o broju vjernika, vjenčanjima, krštenjima, te o raznim župnim događajima. O župniku Kolareviću kao svom prethodniku i kolegi koga je i osobno poznavao govorio je lijepim i biranim riječima, a također se osvrnuo i na teške dane njegovog službovanja iz vremena devedesetih godina 20. stoljeća i nedaća koje su doživljavali vjernici župe a i sam župnik.
Župnik se, na kraju, zahvalio nazočnima u publici na dolasku i pozornom slušanju i pozvao sve da u nedjelju dođu na središnji događaj proslave, svečano euharistijsko slavlje.
Nakon predavanja u crkvi je održan i koncert na orguljama ansambla Musica caelestis. Još jednu lijepu glazbenu večer upriličile su glazbenice Tijana Nikolić (sopran) i Lidia Martiniello (orgulje) koje su svojim nastupom učinile svečanijim i ljepšim samu pripravu za ovu znakovitu obljetnicu župe. Preč. Jozo Duspara im se na kraju koncerta zahvalio na doprinosu i upotpunjenju slavlja povodom 300.-te obljetnice obnove župe.