Budi dio naše mreže
Izbornik

Održano središnje ekumensko slavlje u Karlovcu

Karlovac (IKA)

Središnje ekumensko slavlje grada Karlovca održano je drugog dana Svjetske molitvene osmine za jedinstvo kršćana, u petak 19. siječnja 2024., u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu.

Misno slavlje tom je prigodom predvodio kanonik Prvostolnog Kaptola zagrebačkog mons. Zvonimir Sekelj, u zajedništvu s rektorom Svetišta i članom Povjerenstva za ekumenizam i dijalog Zagrebačke nadbiskupije mons. Antunom Senteom, grkokatoličkim župnikom u Karlovcu protojerejem stavroforom Željkom Pajićem te duhovnim pomoćnicima na Dubovcu vlč. Zlatkom Golubićem i vlč. Petrom Galekovićem.

Na ekumenskom slavlju sudjelovali su i pastor Baptističke crkve u Karlovcu Ladislav Ružička te pastor Protestantske reformirane kršćanske crkve u Karlovcu Almir Pehlić.

Pjevanje tijekom slavlja predvodili su članovi zbora „Sveti Josip“ pod ravnanjem s. Blandine Rakarić, KBLJ.

U prigodnoj homiliji mons. Sekelj je između ostalog kazao da je za Isusove sljedbenike bitno zajedništvo i to najprije zajedništvo kojemu je središte sam Isus Krist. „Oko Isusa se okupljaju njegovi vjerni učenici. On ih ispunja svojim duhom. Mi sada Isusa imamo pred sobom kao uskrsnuloga. On nam šalje Duha Svetoga koji okuplja oko njega po svemu svijetu učenike i povezuje ih s njim. Isus Krist je središnja točka okupljanja. To je Crkva kao djelotvorni vidljivi znak Krista. Crkveno se zajedništvo iznutra dinamizira, pokreće druženjem s Isusom kao učiteljem. Svaki pojedini Isusov vjernik nastoji uspostaviti duhovnu vezu s Kristom. To se događa u euharistiji, u molitvi i pozornosti slušanja njegove riječi, u otvaranju srca, da Duh Sveti koji sada ovdje na svijetu aktualizira Isusove riječi, da taj Duh progovori našem srcu, da ono što Krist sada nama želi reći shvatimo i sačuvamo kao životni put odnosno da nas to nadahnjuje i vodi konkretnome našemu životu. Zato je jako važno da budemo na taj mističan način uvijek s Isusom. Osobito u primanju njegova tijela i krvi, u pričesti. To je vrhunac našeg zajedništva s njime i međusobno. Biti s njim u duhu jedno tijelo“, kazao je u svojoj homiliji mons. Sekelj.

Predstavljajući pastore protestantskih Crkva u Karlovcu, mons. Sente rekao je da se ove godine obilježava četrdeseta obljetnica ekumenskog pohoda katolika drugim kršćanskim zajednica u Zagrebu. Prvi takav susret dogodio se posjetom katolika evangelicima u Evangeličkoj crkvi Krista Kralja u Zagrebu, nakon čega je u sljedećim danima slijedilo još nekoliko susreta. Spominjući se tog događaja, u četvrtak 18. siječnja je u evangeličkoj crkvi u Zagrebu započeo ovogodišnjih ekumenski hod kojemu je predsjedao evangelički biskup Branko Berić, „koji zbog bolesti i po ovom vremenu nije mogao večeras doputovati u Karlovac, ali me zamolio da svim nazočnima prenesem njegove pozdrave, što ovom prilikom rado činim“, kazao je rektor Sente.

Pastor Ružička zahvalio je na srdačnom pozivu domaćina te svima zaželio blagoslov i ljubav Isusa Krista kako bi u srcima zajedno gorjela ta istina svete Božje prisutnosti. „U toj raspetoj ljubavi po kojoj smo dostojni biti Tijelo Kristovo koje iščekuje dolazak Spasitelja Gospodina našega, jer nas je otkupio, jer nas je očistio, jer nas je umio krvlju svojom, jer smo zbog toga u toj pravednosti bjelji nego ovaj svježi i prekrasan snijeg koji je danas pao“, rekao je.

Pastor Pehlić izrazio je veliko zadovoljstvo što može biti zajedno s braćom i sestrama u Kristu. „Da, mi smo različitih tradicija i različitih denominacija, ali opet Krist između nas i među nama jest jedan“, istaknuo je te dodao da je za neke ekumenizam „neka čudna riječ koju treba odbaciti, za neke je dobra riječ jer Isus moli da svi budemo jedno. Braćo i sestre u Kristu, ekumenizam, jedinstvo kršćana i molitva za to isto jedinstvo nije ništa strano Crkvi, uvijek smo težili jedinstvu. Ekumenizam nije puka teorija, nije neko teologiziranje. Ekumenizam nije nešto što se uči iz knjiga. Ekumenizam je način života i ja se nadam da će ga u našem gradu biti sve više i više tako da nećemo teoretizirati i tumačiti jedni druge, upirati prstom jedni u druge, već ćemo jedni u drugima tražiti Krista, onoga koji nas je spasio, koji nas je otkupio i koji nas dovodi u samu vječnost.

Jedinstvo kršćana po mome skromnom mišljenju neće doći odozgora, od nadbiskupa, biskupa, kanonika ili nekih trećih. Braćo i sestre kršćani, Karlovčani, moji dragi sugrađani, jedinstvo kršćana će doći od vas kada sjednete sa svojim susjedom i kada ćete popiti kavu i pomoliti se zajedno. Ove godine vjerujem da neće biti lako mnogima i da će mnogima trebati pomoć, kako katolicima, tako protestantima, tako pravoslavnima i doći će trenutak opet kada ćemo morati doći jedni do drugih. Ukoliko počnemo vježbati to zajedništvo i jedinstvo kršćana, u budućnosti nas ništa neće iznenaditi jer ćemo uvijek znati da u gradu Karlovcu, da ovdje imamo jedni druge i da se brinemo jedni o drugima. Neka nas Gospodin čuva i blagoslovi“, zaključio je pastor Pehlić.

Na kraju je mons. Sente zahvalio svim okupljenima, a osobito kršćanskoj braći te primjerom potvrdio kako se njihovo ekumensko zajedništvo ne ostvaruje samo za vrijeme molitvene osmine već i tijekom života. „Nikad neću zaboraviti susret u karlovačkoj bolnici kada sam kao svećenik obilazio oboljele od Covid-a i među njima pronašao pastora Ružičku. Nakon toga ostvarili smo nekoliko zajedničkih projekata poput organiziranja umjetničke izložbe, međusobnog podupiranja i javljanja jedan drugome u televizijske, odnosno radijske emisije. Stoga vjerujem da ćemo i dalje surađivati te izražavam radost što nam se večeras pridružio prečasni Almir, te se nadam nekim novim zajedničkim aktivnostima šireći Kristovu riječ na dobrobit svakog čovjeka“, zaključio je rektor Sente.