Budi dio naše mreže
Izbornik

Omiš: Krštenje četvrtoga djeteta u obiteljima Krndelj i Čagalj

Omiš (IKA)

Splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić predvodio je u nedjelju 11. srpnja u župnoj crkvi Sv. Petra ap. na Priku u Omišu misno slavlje za vrijeme kojega je krstio malenoga Mateja, četvrto dijete Tonya i Viktorije Krndelj i malenoga Hrvoja, četvrto dijete Ante i Kate Čagalj.

Nadbiskup Barišić u propovijedi je govorio o važnosti sakramenata krštenja i ženidbe te o povezanosti kršćana s Isusom Kristom. Naglasio je da po sakramentu krštenja „postajemo sinovi i kćeri Božje, a braća i sestre međusobno. To je najveće dostojanstvo koje nam je dao. Gospodin nas je potpuno prihvatio i dao nam mogućnost potpunog ostvarenja. Baštinici smo Božji, a subaštinici Kristovi. Možda se s braćom i sestrama borimo za kvadrat zemlje, ali ne zaboravimo da smo Božje svetište, Božji hram i da njega trebamo hvaliti i slaviti u svom životu.“ Upozorio je na opasnost dvoličnosti i nošenja dviju haljina, istaknuvši da je jedna haljina važna i to krštenička. S tom haljinom trebamo uskladiti i svoje djelovanje, svoje izbore i odnose, svoj identitet s dostojanstvom sinova i kćeri Božjih. „Pozvani smo biti svjedoci Božje ljubavi u obitelji, na poslu, među prijateljima“, naglasio je nadbiskup.

U nastavku propovijedi govorio je o braku kao zajednici muškarca i žene, o obitelji – izvoru života i radosti, temeljnoj stanici Crkve i društva. Istaknuo je ulogu roditelja kao prvih odgojitelja u vjeri, pedagoga, učitelja svojoj djeci, koji im utiskuju vrijednosti i vrednote. Upozorio je da nedostaje života i zvanja, nedostaje radne snage na svim razinama i svih struka: liječnika, medicinskih sestara, odvjetnika, mesara, pekara… „Siguran sam da je onaj koji je rastao u obitelji s više djece, koji je povezan vezom s bratom i sestrom, naučio živjeti sabor u obitelji. Ima iskustvo darivanja, razumijevanja pa i suprotstavljenih mišljenja“, istaknuo je mons. Barišić dodavši da danas ignoriramo i omalovažavamo ulogu oca i majke, odnosno vrijednost roditeljstva. „Društvo nema budućnost s psima. Nemam ništa protiv pasa, volio bih da ih ima svaka obitelj koja ih želi. Ali, više djece nam treba“, te je pozvao sve odgovorne da roditeljima pruže pomoć, podršku, ne samo materijalnu nego duhovnu i psihološku. Ako je našem društvu stalo do čovjeka i života onda će naći mjere koje će poticati otvorenost životu. Premalo brige vodimo o tome. Nadbiskup je na kraju dodao da nedostaje i duhovnih zvanja te je pozvao sve na molitvu i zahvalnost Gospodinu, izvoru života.

U koncelebraciji mise bili su župnik don Emanuel Petrov i don Nikola Šakić, a pjevao je mješoviti župni zbor i band „Petrus“ pod vodstvom Irene Perišić. Na kraju euharistijskog slavlja župnik Petrov zahvalio je nadbiskupu na dolasku i poticajnim riječima te obiteljima Krndelj i Čagalj na otvorenosti životu. Zatim je nadbiskup Barišić obiteljima krštenika udijelio knjigu s posvetom, osobno pismo, krunice i novčani poticaj, dar kojim Splitsko-makarska nadbiskupija izražava podršku obiteljima s četvero i više djece.