Napomena: Ova web stranica uključuje sustav pristupačnosti. Pritisnite Control-F11 da biste web mjesto prilagodili osobama s oštećenjima vida koji koriste čitač zaslona; Pritisnite Control-F10 da biste otvorili izbornik pristupačnosti.
Istina je prava novost.

Otvorena izložba „Josip Juraj Strossmayer“ u Đakovu

Na Trgu ispred đakovačke katedrale u ponedjeljak 31. ožujka đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić otvorio je izložbu „J. J. Strossmayer“ povodom Strossmayerovih obljetnica 2025., a ususret obljetnici 120 godina od Strossmayerove smrti 8. travnja.

Program otvorenja vodio je Dražen Kušen, ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku koji je rekao da izložba uz memorijalni ima i odgojni karakter te se njome želi podsjetiti na sve ono što je biskup Strossmayer ostavio hrvatskom narodu i Katoličkoj Crkvi. „Na deset panoa stao je samo manji segment te ostavštine ali je zato izazov budućim generacijama da i dalje istražuju građu o biskupu Strossmayeru“, rekao je.

Željka Dmitrus Purić iz Državnog arhiva u Zagrebu izrazila je radost da se ciklus od tri izložbe „J. J. Strossmayer“ zatvara u Đakovu, budući da je prije već bila postavljena u Osijeku i Zagrebu. Podsjetila je da su arhivi ustanove koje trebaju osvijetliti događaje i ljude koji su zaslužili da ih se pamti. „Izložba postavljena na otvorenom je također podsjetnik da je kulturna baština dio svakodnevnog življenja, ono što čini i naš život danas“, kazala je.

Domagoj Čičko, suautor izložbe iz Državnog arhiva u Zagrebu predstavio je koncept izložbe koja zamišljena tako da zaokruženo predstavi život i djelo Josipa Jurja Strossmayra. Koncept započinje rođenjem i školovanjem biskupa Strossmayera u Osijeku, obrazovni put preko Đakova i Beča do službe đakovačkog biskupa. Važan dio je posvećen kulturnoj i političkoj djelatnosti, a treći dio je posvećen njegovoj smrti i nasljeđu.

Melita Rončević, suautorica izložbe iz Državnog arhiva u Osijeku iznijela je ilustrativni podatak da je popis imovine biskupa Strossmayera nakon njegove smrti trajao više od 3 mjeseca te je bilo jako teško odabrati što postaviti na izložbi.

Đakovački gradonačelnik Marin Mandarić zahvalio je državnim arhivima na pripremi izložbe koja je baš lijepo „sjela“ na trg koji nosi biskupovo ime te je izrazio ponos zbog postavljanja izložbe u Đakovu. „Neuobičajeno je ali svakako jako lijepo da izložba izlazi u javni prostor, na otvorenom, i svakako zanimljivo što je izložba u izravnom doticaju s ljudima“, poručio je.

Đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić u svom je obraćanju o biskupu Strossmayeru rekao da je bio jedinstvena pojava u hrvatskoj i europskoj politici i kulturi u drugoj polovini devetnaestoga stoljeća. „Široke naobrazbe, poliglota, svestrana osoba: teolog i filozof; humanist i vizionar, govornik europskoga glasa, domoljub i rodoljub; politički i kulturni, prosvjetni i gospodarski djelatnik; inicijator brojnih pothvata; mecena, donator i dobrotvor brojnih institucija i pojedinaca, pisac oštroumnih propovijedi, poslanica vjernicima i pisama istaknutim suvremenicima u domovini i po Europi; čovjek koji je sve svoje intelektualne i fizičke sposobnosti ugradio u crkveno i nacionalno, kulturno i političko dobro hrvatskog i drugih naroda. ‘Sve za vjeru i za domovinu’ i ‘Prosvjetom k slobodi’ bila su gesla koja su nadahnjivala i vodila njegovo cjelokupno djelovanje“, rekao je nadbiskup.

Izložba je realizirana u suradnji državnih arhiva u Zagrebu i Osijeku na temelju arhivskoga gradiva iz fundusa Državnog arhiva u Osijeku i baštinskih dokumenata i predmeta vezanih uz biskupa Strossmayera koji se čuvaju u drugim područnim i nacionalnim baštinskim ustanovama. Producent izložbe je Agencija za tržišno komuniciranje „Proglas“ iz Zagreba.

Izložba će na Strossmayerovom trgu ostati do 9. travnja i moguće ju je svakodnevno pogledati od 0-24 sati jer je opremljena i solarnim panelima te i noću osvijetljena.

Ova stranica koristi dvije vrste kolačića: nužne tehničke kolačiće i kolačiće za analitiku.
Slažete li se s korištenjem kolačića za analitiku?

SLAŽEM SE
Ne slažem se