Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa će pohoditi Sarajevo?

Vatikan (CNS/IKA )

Kampanja prof. Jima Douglassa da Papa šprije ode u Sarajevo nije sukladna vatikanskim procjenama sigurnosti takva putovanja

Vatikan, Zagreb, 19. 2. 1994. (CNS/IKA) – Američki mirovnjaci pojačali su svoju “tihu kampanju” da dovedu papu Ivana Pavla II. u Sarajevo. Njihov predstavnik Jim Douglass, bivši profesor teologije na sveučiličtu Notre Dame, ne prestaje poticati Papu na takvo putovanje. Najprije je ustrajavao na ideji da Papa putuje u Sarajevo zajedno s patrijarhom srpskim Pavlom, tvrdeći kako bi njihovo zajedničko putovanje bilo “veliki korak u procesu smirivanja potrebnom Bosni”. Nedavno je Douglass uputio najvišim vatikanskim dužnosnicima pismo iz Sarajeva kojim islamski bosanski poglavar Mustafa ef. Cerić poziva Papu da se pridruži zajedničkoj molitvi za mir. Kad je Papa izjavio kako želi ići u Bosnu i utješiti tamošnji puk, njegovi su najbliži suradnici izjavili da zbog sigurnosnih rizika takvo putovanje za svakog u ovom času predstavlja nevjerojatan pothvat.
Douglass je odgovorio kako shvaća praktične probleme, ali je uvjeren da je proročko značenje takvog posjeta mnogo važnije. “Papa je sluga slugu Božjih”, rekao je Douglass, “a sluge se Božje masakriraju u Sarajevu. Dakle nema boljeg mjesta na svijetu gdje bi Papa mogao biti nego što je to Sarajevo”.
Svaki dan do Uskrsa (ističući kako se vrijeme poklapa i s muslimanskim mjesecom Ramazana i početkom pravoslavnog Velikog posta) Douglass će stajati po tri sata na Trgu sv. Petra uz središnji obelisk i javno postiti. Njegovo demonstriranje ne izaziva osobitu pozornost prolaznika osim nekoliko časnih sestara koje mu izražavaju potporu, i vatikanskog osiguranja koje je u početku bilo uznemireno osobom u plavoj jakni što satima stoji i gleda u prozor s kojega Papa moli Angelus. Douglass veli kako stojeći tako ima dosta vremena razmišljati o razlikama između Trga sv. Petra i sarajevskih ulica, i prisjeća se takvog stajanja u zoni snajperske vatre, za svojega boravka u Sarajevu, kao avanture koju mnoge Sarajlije nisu preživjeli. Početkom ožujka kani putovati u Beograd kako bi posjetio patrijarha SPC g. Pavla. “Bilo bi opasno za Papu kad bi putovao u Sarajevo sam, bez patrijarha Pavla” objašnjava Douglass. “Bojim se da bi mogao biti smatran neprijateljem srpske pravoslavne zajednice. Ona u njemu vidi ne samo podršku Hrvata katolika, nego i veliku podršku bosanskih muslimana. Ali ako bi Papa išao zajedno s patrijarhom Pavlom, sve bi se to izmijenilo.”
U svakom slučaju smatra da postoji velika nada u Sarajevu kako će Papa doći tamo, i to uskoro. Boraveći nedavno u Sarajevu, Douglass je navodno dobio uvjeravanja od Mirka Pejanovića, srpskog člana bosanskoherecgovačkog Predsjedništva, kako vlada u Sarajevu podupire Papin posjet. Muslimanske vođe rekli su mu kako posjet očekuju za mjesec dana.
Pa ipak, vatikanski se dužnosnici suzdržavaju od govorenja o Papinu posjetu Sarajevu u bliskoj budućnosti. Apostolski nuncij u BiH mons. Monterisi navodi kako je jedan od najvećih razloga te uzdržanosti činjenica da svako okupljanje u Sarajevu postaje lakom metom za smrtonosnu snajpersku vatru.
Douglass također izražava zabrinutost približavanjem vremena isteka ultimatuma NATO-a za bosanske Srbe, smatrajući takvu eventualnu akciju kontraproduktivnom. Učinak bombardiranja srpskih položaja, po njegovom mišljenju, samo bi pokazao “kako jače oružje pobjeđuje”, što bi moglo izazvati Srbiju na slanje još veće vojne pomoći u Bosnu, uključujući i nuklearno oružje. Tvrdi kako bi Papina obrana pojma “humanitarna intervencija” kao u osnovi nenasilnog pristupa imala više veze sa skupnom molitvom za mir, nego NATO-vo bombardiranje, “tražeći put da se zaustavi ubijanje bez izazivanja još više ubijanja.”