Istina je prava novost.

Papa Franjo međunarodnoj mreži Talitha Kum: Predvodnici ste Crkve u suzbijanju trgovine ljudima

Sudionicima prve opće skupštine projekta Talitha Kum, odnosno svjetske mreže Bogu posvećenih osoba koja se bori protiv trgovine ljudima, papa Franjo je izrazio zahvalnost za djelo o kojemu mnogo govori činjenica da je, kako je istaknuo, tijekom samo deset godina uspjela organizirati i koordinirati 52 redovničke mreže prisutne u više od 90 zemalja na svim kontinentima, izvijestio je Vatican News.

„Čestitam vam na važnom djelu koje ostvarujete na tako slojevitom i dramatičnom području. Vaše djelo ujedinjuje poslanje i suradnju među redovničkim zajednicama, a vi ste odlučili biti na prvoj crti“, rekao im je Papa prigodom audijencije 26. rujna u Vatikanu.

Deset godina nakon njezina ustanovljenja na poticaj Međunarodne unije viših redovničkih poglavarica (UISG), i u suradnji s Unijom vrhovnih poglavara (USG), ti podaci očituju stalno zauzimanje, na prvoj crti, brojnih kongregacija uključenih u taj projekt. Dvije tisuće djelatnika, više od 15.000 žrtava trgovine ljudima kojima je pružena pomoć, i više od 200.000 osoba koje su se uključile u aktivnosti prevencije i senzibilizacije, istaknuo je Papa te dodao, osim toga, da je njihov zajednički rad pravi primjer. To je primjer za cijelu Crkvu, također za nas: muškarce, svećenike, biskupe, rekao je Sveti Otac.

Tijekom skupštine, koja završava u petak 27. rujna, uz predstavljanje niti vodilja koje će usmjeravati rad mrežā sljedećih godina, izaslanice iz cijeloga svijeta prikazale su rad redovnica iz Talithe Kum koji obavljaju u više zemalja. Primijetivši kako je rad skupštine usredotočen ponajviše na dva glavna problema, Papa je izrazio zadovoljstvo njihovim pastoralnim nacrtima, te istaknuo i rezultate Odjela za migrante i izbjeglice Dikasterija za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja.

S jedne su strane velike razlike koje još uvijek obilježavaju stanje žena u svijetu, a koje su ponajviše posljedica društveno-kulturalnih čimbenika; a s druge su strane granice modela neoliberalističkog razvoja, koji bi svojim individualističkim stajalištem mogao državu lišiti odgovornosti. Premda su ti izazovi vrlo važni, nisu jedini s kojima se moramo suočiti. Odjel za migrante i izbjeglice Dikasterija za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja nedavno je objavio „Pastoralne smjernice o trgovini ljudima“, dokument koji prikazuje slojevitost današnjih izazova, te daje jasne upute za sve pastoralne djelatnike koji se žele zauzeti na tom području, istaknuo je Papa.

Uzimajući u obzir važnost izazovā koje nameće trgovina ljudima, pojava koju je Sveti Otac nazvao „ranom na tijelu suvremenoga čovječanstva“, papa Franjo je uputio apel i drugim redovničkim kongregacijama, ženskim i muškim, da se priključe tom misionarskom djelu, stavljajući na raspolaganje osobe i sredstva kako bi se doprlo do svakog mjesta. Osim toga, nadam se da će se umnožiti zaklade i dobročinitelji koji daju svoju velikodušnu i nesebičnu potporu vašim aktivnostima, rekao je Papa.

Međutim, papa Franjo nije zaboravio ni brojne probleme s kojima se mnoge kongregacije moraju suočavati. Neke bi kongregacije mogle reći da imaju mnogo problema u zajednici i da se zato ne mogu posvetiti drugomu… Recite im da je Papa rekao da se unutarnji problemi rješavaju izlazeći na ulicu, kako bi u zajednicu ušao svježi zrak, rekao je papa Franjo te potaknuo: Nemojte nikada završiti dan ne misleći na pogled neke od žrtava koju ste upoznali; to će biti lijepa molitva.