Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa Franjo na Dan žena podsjetio na patnju i bol brojnih žena

Vatikan (IKA)

Sveti Otac Franjo je na Međunarodni dan žena objavio poruku na svom Twitter korisničkom računu, @Pontifex, u kojoj se prisjeća patnje i boli tolikih žena, te pozvao da se ugledamo na Blaženu Djevicu Mariju, kako bismo u molitvi s njom ponovno pronašli svoj put.

„Gledajući Mariju sa svojim Sinom u naručju, mislim na mlade majke i njihovu djecu koja bježe od ratova i gladi ili čekaju u izbjegličkim kampovima. Toliko ih je! Neka Kraljica mira ostvari sklad u našim srcima i u cijelome svijetu“, napisao je Papa, a prenio Vatican News.

Lice današnjih žena

U suzama pozdravljaju svoje muževe koji odlaze na frontu, daju čvrsti zagrljaj uplašenoj djeci, hrabro na trgu izvikuju „ne“ ratu koji ne pripada nikome, spremne su pomoći vojnicima koji bi trebali biti neprijatelji, a koji su uplašeni i krhki mladi ljudi. Konflikt između Rusije i Ukrajine pokazao je lice današnjih žena: spoj od brige, snage, nježnosti, ali prije svega izraz ljubavi koja, u boli, postaje dom i zaklon.

Održati snove i konkretnost

U ove žene, bilo da su Ruskinje ili Ukrajinke, svijet danas gleda na Međunarodni dan koji je njima posvećen i na koji su na njihovoj koži opečenoj bolima kao prišivene nekoliko puta izgovorene riječi pape Franje. Na svetkovinu Majke Božje, 1. siječnja, Papa se prisjetio Marije, žene koja je „čuvala meditirajući“ (prebirući u svom srcu) te je naglasio da „majke ne gledaju na svijet kako bi ga iskorištavale, nego da bi imale život: gledajući srcem, u stanju su održati zajedno snove i konkretnost“.

„I dok majke daju život, a žene čuvaju svijet, svi radimo na promicanju majki i zaštiti žena. Koliko je nasilja nad ženama! Dosta je! Povrijediti ženu znači ogorčiti Boga koji je primio čovještvo od žene, a ne od anđela, ne izravno: ‘od žene bi rođen’. Kao od žene, žena Crkva preuzima ljudskost djece“.

Marija i samilost

Nasilje nad ženama, „gotovo je sotonski“ problem, rekao je Papa u televizijskom intervjuu za Mediaset u prosincu 2021., nakon što je slušao Giovannu s teškim obiteljskim životom iza sebe. On joj ponavlja izraz „dostojanstvo“:

„Što je dostojanstvo pretučenih i zlostavljanih žena? Dolazi mi slika kad ulazim u Baziliku s desne strane, Gospina Pietà, Gospa ponižena stoji pred svojim golim sinom, razapetim, zločincem u očima svih. Ta je majka, koja ga je odgojila, posve ponižena. Ali ona nije izgubila svoje dostojanstvo i gledajući ovu sliku u teškim trenucima poput tvog poniženja i gdje osjećaš da gubiš svoje dostojanstvo, gledanje te slike daje nam snagu… Pogledaj Gospu, ostani s tom slikom hrabrosti“.

Pogled nade

Poniženje, patnja, tvrdoća uma. Danas se u srcu svake žene, u pojedinim trenucima života, ovaj zamah nastavlja. Postoji lijek, postoji pogled koji počiva na krhkosti, na boli, primjerice vlastite djece. Taj ženski pogled, objasnio je Papa, preobražava obeshrabrenje i nudi nadu čak i u scenariju rata.

„Prisjećam se lica majki koje brinu o bolesnom djetetu ili djetetu u teškoćama. Koliko je ljubavi u njihovim očima, koje dok plaču znaju uliti razloge za nadu! Njihov je pogled svjestan, bez iluzija, ali onkraj boli i problema nudi širu perspektivu, perspektivu skrbi, ljubavi koja obnavlja nadu“.

U ovim izjavama pape Franje postoje ključne riječi koje tjeraju da odahnete, jer u ženama, čak i ako su maltretirane, zlostavljane, žrtve, postoji sjeme Božje koje je Ljubav. Tu je primjer Marije koja pomaže, tu je njezino „da“ koje nije predaja, nego povjerenje u Gospodina i također u čovječanstvo koje u ovim danima ne vidi svjetlo i koje se čini uništeno bolnom ratnom bukom, navodi Vatican News.