Istina je prava novost.

Papa Franjo o klimatskoj krizi i korjenitoj energetskoj tranziciji

Papa Franjo susreo se u petak 14. lipnja sa sudionicima skupa o temi "Energetska tranzicija i zaštita zajedničkoga doma", koji je u Vatikanu organizirao Dikasterij za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja, a na kojemu su sudjelovali i predstavnici svjetskih naftnih kompanija

Budući će naraštaji naslijediti vrlo oštećeni svijet. Naša djeca i unuci ne bi trebali biti primorani plaćati cijenu neodgovornosti našega naraštaja – rekao je papa Franjo u vrlo jasnom i snažnom govoru upravljenom sudionicima susreta održanoga u Vatikanu o temi „Energetska tranzicija i zaštita zajedničkoga doma“.

Susret je organizirao Dikasterij za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja. Obraćajući se, među ostalim, ravnateljima svjetskih naftnih kompanija, Papa je izrazio zadovoljstvo zbog tog drugog susreta održanoga u Rimu. On je pozitivni znak stalnoga zauzimanja u zajedničkom radu, u duhu solidarnosti, kako bi se potaknuli konkretni koraci u svrhu zaštite našega planeta – istaknuo je Papa, a prenosi Vatican News.

Napomenuvši da današnja ekološka kriza, a posebno klimatske promjene, stavlja u opasnost budućnost ljudske obitelji, Papa je istaknuo da nije riječ o pretjerivanju jer se, naime, predugo zanemarivalo znanstvene analize, te s prezirom i ironijom odnosilo prema katastrofičnim predviđanjima.

U odnosu na klimatsku krizu trebamo poduzeti odgovarajuće mjere, kako bismo izbjegli veliku nepravdu prema siromašnima i prema budućim naraštajima. Trebamo raditi odgovorno, te dobro razmotriti posljedice našega djelovanja na dugi i kratki rok.

Neodgovornost prošlih i sadašnjih naraštaja ne smije pokvariti budućnost ljudske obitelji, posebice njezinih najranjivijih članova. Siromašni su, naime, oni koji najviše trpe zbog posljedica klimatske krize; oni su najosjetljiviji na uragane, na sušu, poplave i druge ekstremne klimatske događaje – napomenuo je Papa. Zbog toga je zacijelo potrebna hrabrost kako bismo odgovorili na sve jači vapaj Zemlje i njezinih siromaha. Istodobno, budući će naraštaji uskoro naslijediti vrlo oštećeni svijet,  dodao je papa Franjo te upozorio:

Naša djeca i unuci ne bi trebali plaćati cijenu neodgovornosti našega naraštaja.

Papa se potom osvrnuo na glavne točke istaknute na skupu, te primijetio da se našu uporabu zajedničkih prirodnih bogatstava može smatrati etičkom samo kada su društveni i gospodarski troškovi njihova iskorištavanja transparentni i kada ih potpuno snose oni koji ih iskorištavaju, a ne drugi narodi ili budući naraštaji.

Osim toga, što se pak tiče transparentnosti u klimatskim rizicima, Papa je istaknuo da je otvorena, transparentna, te znanstveno utemeljena i uređena komunikacija u interesu sviju; na taj se način čini mogućim premještaj financijskoga kapitala na područja koja ljudskoj inteligenciji nude veće mogućnosti za stvaranje i obnavljanje, dok istodobno štiti okoliš i daje više mogućnosti za rad.

Podsjetivši na kraju da je civilizaciji potrebna energija, ali potrošnja energije ne smije uništiti civilizaciju, Papa je istaknuo da je potrebna korjenita energetska tranzicija kako bi se spasio naš zajednički dom. Vrijeme je na izmaku! – upozorio je – Razmišljanje treba ići dalje od jednostavnih ispitivanja onoga što se moglo učiniti, i valja se usredotočiti na ono što treba učiniti. Ne možemo si dopustiti taj luksuz da čekamo da drugi krenu, ili da dajemo prednost kratkoročnoj gospodarskoj koristi. Klimatska kriza od nas traži odlučno djelovanje, ovdje i sada, a Crkva se u potpunosti zauzima u svojem dijelu – rekao je papa Franjo.