Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa: Spasenje je dar koji zahtijeva obraćenje

Vatikan (IKA)

U podnevnom nagovoru prije molitve Angelusa u biblioteci Apostolske palače na drugu nedjelju posvećenu Božjoj riječi, 24. siječnja, papa Franjo se osvrnuo na početak Isusova propovijedanja o kojemu govori Markovo Evanđelje, prenosi Vatican News.

Kristove riječi: “Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte evanđelju!” poziv je da svaki dan u životu živimo kao “vrijeme spasenja”,  objasnio je Papa. Spasenje se ne ostvaruje automatski, nego zahtijeva obraćenje. Evanđeoski odlomak današnje liturgije govori, da tako kažemo, o prijelazu svjedočanstva s Ivana Krstitelja na Isusa (Mk 1,14-20), rekao je Papa i podsjetio: Ivan mu je bio prethodnik, pripremio mu je teren i put. Isus sada može započeti svoje poslanje i naviještati spasenje koje je već prisutno. Njegovo je propovijedanje sažeto u riječima: „Ispunilo se vrijeme, približilo se kraljevstvo Božje! Obratite se i vjerujte evanđelju!“ To je poruka koja nas potiče na razmišljanje o dvije bitne teme: vremenu i obraćenju.

Vrijeme u tom odlomku Markova Evanđelja treba shvatiti kao trajanje povijesti spasenja koje je Bog učinio, rekao je Sveti Otac i objasnio: Stoga je vrijeme koje se „ispunilo“ ono u kojem to spasenjsko djelovanje dolazi do svojeg vrhunca, odnosno do potpunog ostvarenja. To je povijesni trenutak u kojem je Bog poslao Sina na svijet i njegovo se Kraljevstvo približilo više nego ikad. Međutim, spasenje se ne ostvaruje automatski. Spasenje je dar ljubavi i kao takvo je slobodno i zahtijeva slobodan odgovor, to jest traži obraćenje.

Drugim riječima, radi se o promjeni mentaliteta i života. To znači ne slijediti više svjetovne uzore, nego Božji primjer koji, zapravo, daje Isus. To je odlučujuća promjena pogleda i ponašanja. Naime, grijeh je u svijet donio mentalitet isticanja sebe protiv Boga i drugih, te se zbog te svrhe ne ustručava koristiti prijevaru i nasilje. Svemu se tome suprotstavlja poruka Isusa koji nas potiče da se priznamo potrebitima Boga i njegove milosti, da imamo uravnotežen stav prema zemaljskim dobrima; da budemo otvoreni za prihvat i ponizni prema svima; da upoznamo i ostvarujemo sebe u susretu i u služenju drugima, rekao je papa Franjo.

Vrijeme u kojem možemo prihvatiti otkupljenje, svakomu je od nas kratko. To je trajanje našega života na ovom svijetu. Život je dar beskrajne Božje ljubavi, ali i vrijeme provjere naše ljubavi prema njemu. Stoga je svaki trenutak našega života dragocjeno vrijeme za ljubav prema Bogu i bližnjemu, da tako uđemo u vječni život. Povijest našeg života ima dva ritma: jedan, mjerljiv, koji se sastoji od sati, dana i godina; drugi, sastavljen od razdoblja našeg razvoja; rođenja, djetinjstva, adolescencije, zrelosti, starosti i smrti, rekao je Papa.

Svako vrijeme i svaka faza našega života imaju svoju vrijednost, te mogu biti privilegirani trenutak susreta s Gospodinom. Vjera nam pomaže otkriti duhovno značenje tih vremena. Svako od njih sadrži određeni Gospodinov poziv na koji možemo dati pozitivan ili negativan odgovor. U evanđelju vidimo kako su odgovorili Šimun, Andrija, Jakov i Ivan. To su bili zreli muškarci, ribari i obiteljski ljudi. Ipak, kad je Isus prošao i pozvao ih, odmah su ostavili mreže i pošli za njim. Neka nam Blažena Djevica Marija pomogne živjeti svaki dan, svaki trenutak kao vrijeme spasenja u kojem Gospodin prolazi i poziva nas da ga slijedimo. Neka nam pomogne da se od svjetovnog mentaliteta obratimo na mentalitet ljubavi i služenja, zaključio je Sveti Otac.

Ključne riječi:
Angelus papa Franjo