Papa Franjo sudjelovat će na prvom samitu „Vitae“ u Vatikanu
foto: Vatican Media // Papa Franjo na sastanku u ljetnikovcu Pio IV.
Vatikan (IKA)
Svjetska zaklada Vitae održat će prvi samit u ljetnikovcu Pio IV. od 31. kolovoza do 1. rujna, a na jednom je dijelu skupa predviđeno i sudjelovanje pape Franje, priopćio je 19. kolovoza Tiskovni ured Svete Stolice, prenosi Vatican News.
Umjetnici, glumci, glazbenici sudjelovat će na sastancima kako bi podijelili svoja razmišljanja o strategijama i kreativnim prijedlozima za unaprjeđenje cilja nadahnjivanja promjene u svijetu. Jedinstvo, nada i cijenjenje različitosti među glavnim su ciljevima promjene koje se samitom žele potaknuti.
Utemeljitelj i predsjednik Zaklade Luis Quinelli održao je nekoliko sastanaka s papom Franjom posljednjih godina, zajedno s vodstvom organizacije. Papa je često govorio o ulozi umjetnika u poboljšanju društva, rekavši da oni djeluju kao čuvari ljepote, veleposlanici kulture susreta i svjedoci nade za čitavo čovječanstvo.
Quinelli je rekao da se nada kako će samit istaknuti rad raznih organizacija i pojedinaca koji rade na poboljšanju kulture. „U polariziranom društvu nabijenom negativnim porukama i sukobima zaklada Vitae krenula je ujediniti umjetnike i utjecajne globalne vođe kako bi započeli razgovor o tome kako vratiti nadu i opće dobro u modu kroz umjetnost, kako bismo pozitivno utjecali na ljudska srca i njihov duh”. Dodao je da će događaj također pomoći u stvaranju mreža među umjetnicima usmjerenima prema zajedničkom radu na stvaranju poruke koja će „nadahnuti prema boljem svijetu, temeljenom na univerzalnim vrijednostima koje potiču susrete i nadu“.
Svjetska zaklada Vitae neprofitna je organizacija koja okuplja umjetnike, voditelje i svjetske čelnike koji imaju za cilj pozitivno utjecati na ljude kroz umjetnost, masovne medije i zabavu. Posljednjih godina promovirala je razne kulturne projekte i inicijative koje su „pozitivno utjecale na stotine tisuća ljudi diljem svijeta, generirajući više točaka približavanja i prihvaćajući razlike u borbi protiv polarizacije i mržnje koja prijeti današnjem društvu“.