Papa Franjo uputio poruku za Meeting u Riminiju
Foto: VATICAN MEDIA/REUTERS/PIXSELL / Papa Franjo
Vatikan/Rimini (IKA)
Papa Franjo uputio je poruku, koju je potpisao državni tajnik Svete Stolice kardinal Pietro Parolin, za 45. Meeting za prijateljstvo među narodima koji će biti održan u Riminiju od 20. do 25. kolovoza, prenosi Vatican News.
Tema susreta bit će „Ako ne tražimo bitno, što onda tražimo?”. Kako je napisao Sveti Otac, „stremljenje prema bitnom pomaže da preuzmemo kontrolu nad svojim životom i učinimo ga instrumentom ljubavi, milosrđa i suosjećanja, postajući znakom blagoslova za druge“.
Oživjeti mjesta na kojima se može doživjeti Kristova prisutnost
Danas, kad su ljudi kušani obeshrabrenjem zbog „složenosti aktualne krize“ i suočeni s „izazovom mira koji se čini nemogućim“, Papa je potaknuo sve da postanu odgovorni protagonisti promjene, aktivno surađujući u poslanju Crkve, da zajedno ožive mjesta gdje se Kristova prisutnost može „vidjeti i dotaknuti“. Sve to kako bi se stvorio novi svijet u kojem ljubav, koja se očitovala u Kristu, konačno trijumfira, a cijeli planet postaje hram bratstva.
Tražite ono što ističe ljepotu života
U poruci je istaknuto da je u sadašnjem vremenu obilježenom različitim problemima i značajnim izazovima pred kojima se ponekad javlja osjećaj nemoći, defetističkog i pasivnog stava, od presudne važnosti težiti traženju „otajstva života“. Stoga je papa Franjo potaknuo sudionike na „pokušaj traženja sa strašću i entuzijazmom“, iz čega „nastaje ljepota života“, čak i dok pušu „ledeni vjetrovi rata“, čemu se dodaju „ponavljajući fenomeni nepravde, nasilja i nejednakosti, ozbiljna klimatska kriza i antropološka mutacija bez presedana“. Istaknuo je da ono zbog čega se „vrijedi živjeti i nadati se“ je susret s Bogom.
Prijateljstvo s Bogom
Papa je u poruci pozvao da se otvore Bogu kako bi postali „svjesni sebe, bližnjega i stvarnosti“, „učinili se prosjacima onog bitnog“, onoga što daje smisao životu, oslobađajući se onoga što opterećuje svakodnevicu. Na taj je način moguće otkriti da se „vrijednost ljudskog postojanja ne sastoji u stvarima, u postignutim uspjesima, u utrci nadmetanja“, nego u „prijateljstvu s Bogom – odnosu ljubavi koja nas održava, ukorjenjujući naš put u vjeri i nadi – koje se „poslije odražava u svim drugim ljudskim odnosima, kako bi utemeljila radost koja nikada neće izostati“.
Sveti Otac podsjetio je na riječi don Luigija Giussanija mladim studentima: „’Ljubljeni ste’ […]. To je Isus Krist u povijesti čovjeka.“ Ukratko, utemeljitelj pokreta Comunione e liberazione objasnio je da je život biti voljeni, cilj je bit voljen. Slično je papa Franjo podsjetio – kako je rekao u svom govoru na plenarnom zasjedanju Dikasterija za nauk vjere 26. siječnja – da je „ono što je za nas bitno, najljepše, najprivlačnije i istovremeno najpotrebnije je vjera u Krista Isusa“. Jer „samo Gospodin, naime, spašava naše krhko čovječanstvo i usred nevolja čini da doživimo radost koja bi inače bila nemoguća“, naglasio je.
Budite tražitelji bitnog
Gledajući, dakle, na „bogati program Meetinga“, Papa želi da „mnoštvo prijedloga i jezika može u mnogima pobuditi želju da postanu tražitelji bitnog i učiniti da u srcima procvjeta strast za naviještanjem Evanđelja“ koje udaljuje „od svakog ropstva“ i „snaga je koja liječi i preobražava čovječanstvo“, prenosi Vatican News.