Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa i Joschka Fischer o ratnoj opasnosti

Vatikan (IKA )

Fischer istaknuo kako Papa i Vatikan u ovom trenutku imaju važnu političku i moralnu ulogu u svijetu

Vatikan, (IKA) – Papa Ivan Pavao II. primio je 7. veljače u Vatikanu njemačkog ministra vanjskog poslova Joschku Fischera. Predstojnik Tiskovnog ureda Svete Stolice Joaquin Navarro-Valls nakon 20-minutne Papine audijencije izjavio je da je u središtu razgovora bila iračka kriza i budući europski Ustav. Vatikan je predstavio svoje stajalište za mirovno rješenje na osnovi međunarodnog prava, kazao je Navarro, a obje su strane istaknule odgovornost svih država u sprječavanju tragičnog sukoba. Sveta Stolica izrazila je svoje “iznenađenje” što je u objavljenom dijelu nacrta budućega europskog Ustava izostavljen status Crkava i vjerskih zajednica, te je istaknuta želja Vatikana da se nacrt poboljša, kazao je Navarro.

U razgovoru s novinarima nakon susreta Fischer je izjavio kako je želio Papu osobno izvijestiti o posljednjoj sjednici Vijeća sigurnosti UN-a. Njemačkog ministra duboko je dojmila Papina zabrinutost zbog mogućeg rata u Iraku, te je dodao kako su stajališta Svete Stolice i Njemačke po tom pitanju vrlo bliska. Obje su strane izrazile jaku sumnju i zabrinutost te istaknule nužnost razoružanja Iraka. Također se slažu da je teško procijeniti sve posljedice takvog rata, osobito na humanitarnom području. Fischer je istaknuo da Papa i Vatikan u ovom trenutku imaju važnu političku i moralnu ulogu u svijetu. Također je ponovio nužnost sprovođenja rezolucije 114 UN-a za razoružanje Iraka, ako je ikako moguće bez izbijanja rata. Istodobno je Fischer istaknuo ozbiljnost situacije, nužnost razoružanja Iraka i pune suradnje s inspektorima UN-a. O tome je razgovarao i s državnim tajnikom Svete Stolice kardinalom Angelom Sodanom i svojim vatikanskoim “kolegom” nadbiskupom Jean-Louis Tauranom. Složili su se da se moraju upotrijebiti sve, i “najnevjerojatnije opcije”, za izbjegavanje oružanog sukoba.

Fischer je dodao da će se zalagati za određivanje uloge Crkava u budućemu europskom Ustavu, a s obzirom na izričito spominjanje Boga u tekstu, mora se iznaći neki kompromis, jer u Europi postoje različite ustavne tradicije, pa se odgovarajuća formulacija ne može jednostavno preuzeti iz njemačkog Ustava.
Bio je to drugi susret Fischera s Papom, koji ga je službeno primio u Vatikanu u travnju 2000.
Fischer je prethodne večeri razgovarao s talijanskim premijerom Silviom Berlusconijem, koji se iznenada pojavio na Fischerovu susretu s Francom Frattinijem. U službenom priopćenju ističe su da su “obje strane predstavile svoja stajališta”. Italija je, naime, za razliku od Njemačke na strani SAD-a.