Papa: Kršćani - djelatnici pomirenja za žrtve rata i ugnjetavanja
Foto: Vatican Media // Papa Franjo s ekumenskim izaslanstvom iz Finske
Vatikan (IKA)
Papa Franjo primio je u četvrtak, 19. siječnja u audijenciju ekumensko izaslanstvo iz Finske, povodom blagdana zaštitnika svetoga Henrika, te podsjetio na vrijednost zajedničkoga poniranja u rane potrebitih. Krštenje je ono koje traži da se ostvare djela pravednosti i konkretne geste blizine s najslabijima, rekao je Sveti Otac.
Krštenje poziva sve kršćane da velikodušno ostvaruju djela pravednosti, kao i konkretne geste blizine s onima koji su žrtve nepravde, odbacivanja, raznih oblika ugnjetavanja i ponajviše ratova – tim se riječima papa Franjo obratio Ekumenskom izaslanstvu iz Finske koje, kao svake godine, boravi u Rimu u prigodi blagdana svetoga Henrika, zaštitnika te skandinavske zemlje, a koje okuplja ne samo luterane i katolike, nego i pravoslavce i metodiste. Zahvaljujući luteranskom biskupu Espooa, Kaisamariji Hintikka, koja je na čelu izaslanstva, za sućut izraženu povodom preminuća Benedikta XVI., Sveti Otac spomenuo je Baltičko more te se tako ponovno osvrnuo na sukob u Ukrajini.
Zahvalan sam Vam također za ono na što ste podsjetili kroz sliku Baltičkoga mora, izvora života ugroženoga ljudskim djelovanjem, mjesta susreta koje bolno osjeća klimu sukoba prouzročenu okrutnom besmislenošću rata, jer rat je uvijek poraz.
Valja biti zahvalan na krštenju – napomenuo je potom Papa – koje omogućuje pomirenje s Bogom, s drugima, sa stvorenim svijetom.
Pomirena smo djeca i stoga smo pozvani sve više se pomirivati među sobom, te biti djelatnici pomirenja u svijetu.
Spomenuvši Molitvenu osminu za jedinstvo kršćana, koja je započela dan ranije, Sveti je Otac potaknuo kršćane da budu svjedoci vjere u Krista, te da zajedno urone u rane potrebitih, kao što je On uronio u krhkost ljudskoga stanja.
U zajednici svih krštenih znamo da smo zapravo sjedinjeni jedni s drugima, ovdje i sada, sa svakom sestrom i bratom u Kristu, ali i s našim majkama i očevima u vjeri koji su živjeli prije nas.
Sa svetim se Henrikom, svjedokom vjere, glasnikom nade i oruđem ljubavi, slavi ekumensko zajedništvo svih svetih, znanih i neznanih, rođenih na novi život počevši od krsne vode.
Prepoznajmo u svemu koliko je veliko jedinstvo koje nas povezuje i koliko je važno zajedno moliti, ustrajno raditi i intenzivno razgovarati da bismo prevladali podjele te, prema Gospodinovoj volji, bili samo jedno u trojstvenom zajedništvu, kako bi svijet povjerovao.
Međutim, nije dovoljna svijest o svemu tomu – upozorio je rimski biskup – potrebno je njegovati istinski zanos koji proizlazi iz ljubavi prema zajedništvu, iz želje da se prevlada protusvjedočanstvo potaknuto povijesnim razdorima među kršćanima, koji su snažno ranili jedinstvo Kristova tijela.
Potreban je, prije svega, žarki evangelizacijski zanos, jer zajedničkim se naviještanjem ponovno otkrivamo kao braća i sestre; te zato što shvaćamo da ne možemo dostojno širiti ime Isusa, koji je rođen, umro i uskrsnuo za sve, a da ne svjedočimo ljepotu jedinstva, prepoznatljivoga znaka njegovih učenika.
Sveti je Otac stoga potaknuo sudionike audijencije da se nikada ne umore ljubiti, nadati, tražiti one koji su daleko, gorjeti iznutra od želje za naviještanjem Isusa, te graditi jedinstvo. Molimo za dar obnovljenoga apostolskog žara, koji će nam dati da u drugim vjernicima svaki put ponovno otkrijemo svoju braću i sestre u Kristu, koji će nam dati da se osjećamo kao apostoli koje je Bog pomirio kako bismo se pomirili među sobom i postali tvorci pomirenja za svijet – rekao je na kraju papa Franjo.