Papa mladima: Kršćanstvo je projekt života punog smisla
Papa franjo sa sudionicima 'Syro-Malabar Youth Leaders Conference' (Vatican Media)
Vatikan (IKA)
Papa Franjo primio je 18. lipnja sudionike konferencije siro-malabarske mladeži koja se održava u Rimu i potaknuo ih da kažu 'da' služenju i odgovornosti, te 'ne' površnosti, prenosi Vatican News.
I ja danas, u vrijeme obilježeno „tekućom“ ili čak „plinovitom“ kulturom, kažem vama, dragi mladi, da život postaje pun smisla i plodan onda kada Isusu kažemo ‘da’. Svatko se od vas može upitati: jesam li siguran da život postaje pun smisla i plodan kada Isusu kažemo ‘da’? Jesam li uvjeren u to? Jesam li iskusio osjećaj da sam besplatno voljen, ne zbog moje zasluge nego iz čistoga dara? Jesam li uvjeren da je moj život dar? To iskustvo daje smisao cijelom životu; i daje snagu da kažemo ‘da’ služenju i odgovornosti, i ‘ne’ površnosti i odbacivanju.
Ove je godine, prema predaji, 1950. godišnjica mučeništva apostola Tome koji je došao u Indiju kako bi donio evanđelje, podsjetio je Papa te primijetio: Crkva je apostolska jer je utemeljena na svjedočanstvu apostola; i stalno raste, ali ne prozelitizmom nego svjedočenjem. Svaki krštenik sudjeluje u njezinoj izgradnji u mjeri u kojoj je svjedok. Vi ste pozvani to biti na prvom mjestu među svojim vršnjacima u siro-malabarskoj dijaspori, ali i među onima koji ne pripadaju vašoj zajednici, kao i onima koji ni ne poznaju Gospodina Isusa.
Potičem vas da otkrijete svjedočanstva ljubavi svetaca i svetica svih doba, pa i našega vremena; ona pokazuju više od bilo kakvog govora da kršćanstvo nije niz zabrana koje guše želju za srećom, nego projekt života sposoban ispuniti srce. Nemojte se bojati pobuniti protiv raširene težnje da se ljubav svede na nešto banalno, bez ljepote, bez zajedništva, bez vjernosti i odgovornosti, potaknuo ih je papa Franjo.
Spomenuvši potom temu sljedećega Svjetskog dana mladih u Lisabonu: „Marija usta i pohiti“, Papa ju je dao kao primjer raspoloživosti i velikodušnosti prema drugima. Doista, nakon što je primila anđelov navještaj, nije se zatvorila u kuću i mislila na sebe. Ne, Marija ne dopušta da ju paraliziraju ponos ili strah. Ona nije tip osobe kojoj, da bi se osjećala dobro, treba udoban kauč na kojemu može biti bezbrižna i sigurna. Ako je njezinoj starijoj rođakinji potrebna pomoć, ona ne oklijeva i odmah kreće na put. I kada dođe u Elizabetin dom, na tom susretu punom Duha Svetoga, iz Djevičina srca izvire hvalospjev ‘Veliča’.
Uvodeći tako u temu susreta mladih i starijih, Sveti je Otac upitao prisutne kakav je bio ili kakav jest njihov odnos s bakom i djedom, te ih potaknuo da im budu blizu. Dok otvarate vjetru svoja krila važno je da otkrijete svoje korijene i primite svjedočanstvo onih koji su vam prethodili. U hvalospjevu ‘Veliča’ Marija prikuplja baštinu vjere svojega naroda i sastavlja ju u svoj hvalospjev, ali koji istodobno s njom pjeva cijela Crkva. Kako biste i vi mladi mogli svoj život učiniti hvalospjevom, darom za cijelo čovječanstvo – bitno je ukorijeniti se u tradiciji i molitvi prethodnih generacija, istaknuo je Papa.
Na kraju je papa Franjo mladima savjetovao da svakoga dana čitaju Riječ Božju, te da ju uspoređuju sa svojim životom. Osim toga, ponovno gledajući Mariju, potaknuo ih je da njeguju zahvalnost, nadilazeći probleme i teškoće, te da u sudjelovanju u euharistiji i sakramentu pomirenja vide vrhunac i polazište za život koji se svakodnevno obnavlja.