Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa: Moliti Marijin zagovor da svijet bude sačuvan od atomskog rata

Vatikan (IKA)

Papa Franjo susreo je u subotu 10. rujna sudionike plenarne sjednice Papinske akademije znanosti, koja se održava u Vatikanu o temi „Osnovna znanost za ljudski razvoj, mir i planetarno zdravlje“. Sveti je Otac zamolio članove akademije neka promiču znanje koje ima za cilj izgradnju mira, prenosi Vatican News.

Papa Franjo susreo je u subotu 10. rujna sudionike plenarne sjednice Papinske akademije znanosti, koja se održava u Vatikanu na temu „Osnovna znanost za ljudski razvoj, mir i planetarno zdravlje“. Sveti je Otac zamolio članove akademije neka promiču, u ovome trenutku povijesti, znanje koje ima za cilj izgradnju mira, prenosi Vatican News.

Potrebno je mobilizirati sve spoznaje utemeljene na znanju i iskustvu kako bi se prevladala bijeda, siromaštvo, novo ropstvo i da se izbjegnu ratovi, istaknuo je papa Franjo. „Nakon dva tragična svjetska rata činilo se da je svijet naučio postupno ići prema poštovanju ljudskih prava, međunarodnog prava i raznih oblika suradnje. No, nažalost, povijest pokazuje znakove nazadovanja. Ne samo da se intenziviraju anakroni sukobi, već se ponovno pojavljuju zatvoreni, ogorčeni i agresivni nacionalizmi (usp. Fratelli tutti, 11), a također i novi ratovi za dominaciju, koji pogađaju civile, starije, djecu i bolesne, te posvuda uzrokuju razaranja“.

Molimo Mariju za mir

Nove uznemirujuće sjene, za koje se činilo da će se rasplinuti, danas obavijaju svijet. Papa je, govoreći o tome, istaknuo svjetlo molitve. „Brojni aktualni oružani sukobi izazivaju ozbiljnu zabrinutost. Rekao sam da je riječ o trećem svjetskom ratu ‘u dijelovima’; danas bismo mogli reći ‘potpuni’, a rizici za ljude i za planet su sve veći. Sveti Ivan Pavao II. zahvalio je Bogu što je po Marijinu zagovoru svijet sačuvan od atomskog rata. Nažalost, moramo nastaviti moliti za tu opasnost, koja je već neko vrijeme trebala biti izbjegnuta.“

Papine riječi su također molba, poticaj da se posluša vapaj boli zemlje i onih koji su žrtve nepravde. „U Božje smo ime, koji je stvorio sva ljudska bića za zajedničku sudbinu sreće, danas pozvani svjedočiti našu bratsku bit slobode, pravde, dijaloga, međusobnog susreta, ljubavi i mira, izbjegavajući hranjenje mržnje, zamjeranja, podjela, nasilja i rata. U ime Boga koji nam je dao planet da ga čuvamo i razvijamo, danas smo pozvani na ekološko obraćenje kako bismo spasili naš zajednički dom i život zajedno s životom budućih generacija, umjesto povećanja nejednakosti, izrabljivanja i uništavanja“, rekao je Sveti Otac.

Crkva je saveznik znanstvenika

Papa je zatim istaknuo da se „znanstvena postignuća ovog stoljeća uvijek moraju voditi potrebama bratstva, pravde i mira, pomažući u rješavanju velikih izazova s ​​kojima se suočavaju čovječanstvo i njegovo stanište. Prisilni rad, prostitucija i trgovina organima su „zločini protiv čovječnosti, koji idu ruku pod ruku sa siromaštvom, događaju se i u razvijenim zemljama, u našim gradovima“.

„Ljudsko tijelo“, objašnjava Papa, „nikada ne može biti, djelomično ili u cijelosti, predmetom trgovine“. Papa je potaknuo akademike „da rade za istinu, slobodu, dijalog, pravdu i mir“. Danas je više nego ikad Katolička Crkva u savezu sa znanstvenicima koji slijede to nadahnuće, rekao je.

U svome je govoru papa Franjo postavio i pitanje koje je isprepleteno s poviješću: „Zašto su pape, počevši od 1603., željeli imati Akademiju znanosti“. „Crkva dijeli i promiče strast za znanstvenim istraživanjem kao izraz ljubavi prema istini, prema poznavanju svijeta, makrokozmosa i mikrokozmosa, života u divnoj simfoniji njegovih formi”, primijetio je Papa. U osnovi je kontemplativan stav. Zadaća je, dodao je Sveti Otac, čuvati sve stvoreno, prenosi Vatican News.