Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa: Ovaj "divlji" svijet treba preobraziti u čovječniji

Vatikan (IKA)

Papa Franjo uputio je kratku video-poruku, snimljenu pametnim telefonom u Domu svete Marte, članovima Pokreta za bolji svijet u povodu njihove 70. obljetnice, potaknuvši na zauzimanje za mir i pravdu za djecu i starije osobe, prenosi Vatican News.

Od „divljega“ do „božanskoga“, i ponajviše „čovječnijega“ svijeta, dakle bližega bolima ljudi, a posebno starijih osoba i djece. Spominjući se riječi pape Pija XII., papa Franjo je istaknuo ‘preobrazbu’ koju želi ovom svijetu ranjenom ratovima i nepravdama. Pokret za bolji svijet osnovan je zahvaljujući intuiciji isusovca Riccarda Lombardija i prema želji upravo Pija XII., koju je javno izrazio 10. veljače 1952. godine u svojem „Proglasu za bolji svijet“.

Papa Franjo poziva se na papu Pacellija kada ohrabruje članove pokreta da nastave s poslanjem ostvarivanom tijekom tih sedam desetljeća, slijedeći viziju života, viziju stvorenoga. Papa Pio XII. govorio o ‘preobrazbi’. Posebno je istaknuo riječ ‘divlji’, u odnosu na svijet koji treba postati čovječniji, ‘božanskiji’, ali prije svega ljudskiji, jer Gospodin je uvijek blizu čovjeku. Idite naprijed, nemojte se obeshrabriti, nastavite raditi kako biste ostvarili tu preobrazbu u svijetu, ohrabrio ih je papa Franjo, potičući ih ponajviše na zauzimanje za pravednost za djecu i starije osobe, za mir, te za bolji svijet koji želimo da bude svijet mira.

Pokret je ustanovljen 1952. godine, kao rezultat trajnoga odnosa i dijaloga između pape Pija XII. i Lombardija, koji su se slagali oko hitno potrebne intervencije Crkve u slojevitim situacijama čovječanstva. Riječ je o vremenu u kojemu je Europa izlazila iz pustoši fašističkoga utjecaja, nacističke okupacije i prijetnje komunističke ideologije. Doista, u „Proglasu“ je papa Pio XII. istaknuo da postoji cijeli jedan svijet koji valja obnoviti iz temelja, koji se treba preobraziti iz divljega u ljudski, iz ljudskoga u božanski, prema srcu Božjem.

Univerzalni je to prijedlog koji je, međutim, svoje polazište imao u Italiji, zahvaljujući o. Riccardu, koji se pred horizontom uništenja totalitarizama, suprotstavljao samo jednim odgovorom: općim bratstvom. Onim istim bratstvom, utemeljenom na osjećaju za ljudsko i na odnosu danom kroz Kristov lik, kojemu papa Franjo danas povjerava sudbinu čovječanstva kao sidru spasenja.