Budi dio naše mreže
Izbornik

Papa primio britansku veleposlanicu

Vatikan (IKA )

Teroristički napadi 11. rujna podsjećaju da tek započeto tisućljeće pruža velike izazove i poziva na obranu neotuđivih prava svakoga ljudskog bića

Vatikan, (IKA) – Papa Ivan Pavao II. primio je 7. rujna u Castel Gandolfu novu veleposlanicu Velike Britanije pri Svetoj Stolici Kathryn Frances Colvin. Tom je prigodom istaknuo kako nas teroristički napadi 11. rujna podsjećaju da tek započeto tisućljeće pruža velike izazove i poziva na obranu neotuđivih prava svakoga ljudskog bića.

Susret s novom britanskom veleposlanicom Sveti je Otac iskoristio kako bi ponovno naglasio kako je potrebna globalna kultura solidarnosti ukorijenjena u duhu međusobnog poštivanja i suradnje u službi općega dobra. Papa se potom zadržao na sadašnjoj međunarodnoj situaciji, te kazao kako terorizam, potkrijepljen mržnjom, usamljenošću i nepovjerenjem, dodaje nasilje na nasilje, u tragičnu uvojnicu koja truje buduće naraštaje. Kako bi se suprotstavilo toj novoj užasnoj opasnosti, Papa je potaknuo međunarodnu zajednicu da pokrene nove političke, diplomatske i gospodarske inicijative usmjerene na uklanjanje sramotnih situacija teške nepravde i marginalizacije, koje još uvijek pritišću veliki dio ljudske obitelji. U područjima u kojima su prava pogažena, a nepravda je dio svakodnevnoga života uistinu je lakše pridobiti teroriste, kazao je Papa, upozoravajući kako, naravno, nejednakosti i nasilje, koje postoje na svijetu, ne mogu opravdati terorističke čine. Pa ipak, nije moguće i dalje zanemarivati uzroke koji guraju mlade, u teškim uvjetima, da padnu kao žrtve iskušenja nasilja i mržnje sa željom za osvetom pod svaku cijenu, poručio je Papa.

U nastavku se Papa osvrnuo na značenje susreta s vjerskim vođama iz čitavoga svijeta, održanog u siječnju u Asizu. Bila je to prigoda za svjedočanstvo zajedničkih uvjerenja o jedinstvu ljudske obitelji te za potvrđivanje dužnosti vjernika da zajedno surađuju u ostvarenju budućnosti mira. Upravo je postizanje globalne kulture solidarnosti najveći moralni cilj s kojim se čovječanstvo danas suočava, istaknuo je Papa. Izazov je to koji se posebice tiče industrijaliziranih zemalja Zapada u kojima kršćanska načela i vrednote već dugo čine tkivo društva. Premda su sada, upozorio je Sveti Otac, alternativni kulturni modeli, temeljeni na ogorčenom individualizmu, na materijalizmu koji može nagristi i čak razoriti temelje društvenoga života, stavili te vrednote u sumnju. Papa je stoga pozvao sve kršćane da se založe u obrani prava obitelji i bračne institucije, jer je ljudsko društvo u svojoj cjelini duboko ukorijenjeno u obitelji. Sveti je Otac istaknuo i poštivanje života u suprotnosti sa svakim pokušajem legalizacije pobačaja, te proizvodnje ljudskih zametaka radi istraživanja i kloniranja. Niti s jednim se ljudskim bićem ne smije postupati po zakonu kao da je ono stvar za rukovanje, zaključio je Sveti Otac.