Istina je prava novost.

Papa: U svetoj Agati promatramo pobjedu ljubavi nad smrću

Papa Lav XIV. uputio je pismo državnom tajniku Svete Stolice kardinalu Pietru Parolinu, kojega je imenovao papinskim legatom za proslave u nedjelju i ponedjeljak 16. i 17. kolovoza povodom 900. obljetnice povratka relikvija sv. Agate u Cataniju, objavio je Vatican News.

Sveti Otac je napisao da u mučeništvu sv. Agate, pravom primjeru vjernosti Kristu i ljubavi sve do potpunoga predanja svojega života, crkvena zajednica promatra pobjedu milosti nad nasiljem, vjere nad strahom i ljubavi nad smrću.

Sv. Agata, piše rimski biskup, koja je još kao tinejdžerica bila mučena i ubijena jer se nije odrekla vjere tijekom progona kršćana koje je u trećem stoljeću pokrenuo rimski car Decije, sudjelovala je u Kristovom vazmenom otajstvu te sjaji „kao svjetlo svjedočanstvo snage koju Gospodin ulijeva onima koji u kušnjama i nevoljama ustraju čvrsti u vjeri“.

„Santuzza“ – kako stanovnici Catanije nazivaju svoju svetu zaštitnicu – ostaje stoga „živa prisutnost koja čuva kršćansko sjećanje naroda te ga poziva na dosljednost evanđeoskom načinu života, kao i na nadu i ljubav“ i čini vidljivim zajedništvo svetih te „jača u vjernicima svijest da hodočasničku Crkvu na zemlji podupiru zagovor i primjer onih koji su već postali dionici nebeske slave“, istaknuo je papa Lav XIV., a objavio je Vatican News.