Budi dio naše mreže
Izbornik

PASTIRSKI POHOD NADBISKUPA BOZANIĆA KAPTOLSKIM FRANJEVCIMA

Zagreb

U sklopu pohoda nadbiskup Bozanić susreo se franjevačkim bogoslovima, sjemeništarcima, katehistima, Franjevačkim svjetovnim redom, samostanskom zajednicom te je predvodio misno slavlje u crkvi Sv. Franje.

Zagreb, 10. 3. 2002. (IKA) – U sklopu pastirskog pohoda Gornjegradskom dekanatu grada Zagreba i župe sv. Marije, zagrebački nadbiskup Josip Bozanić pohodio je 9. ožujka franjevački samostan na zagrebačkom Kaptolu. Tijekom dopodneva susreo se s franjevačkim bogoslovima s kojima je ponajprije razgovarao o studiju i Katoličkom bogoslovnom fakultetu. Franjevački bogoslovi iznijeli su pred nadbiskupom svoje mišljenje o reformi šeste godine studija, tj. pastoralne godine, gdje su ukazali na potrebe više praktičnog rada nego li teoretskih predavanja. Bilo je riječi i o reformi cjelokupnog studija na KBF-u.
U poslijepodnevnim sati nadbiskup se susreo s katehistima koji djeluju u sklopu samostana. Katehisti su iznijeli svoja dosadašnja iskustva u radu s katekumenima i na taj način upoznali nadbiskupa o živosti vjerničke zajednice u franjevačkoj crkvi na Kaptolu. U sklopu skupštine Franjevačkoga trećeg reda, nadbiskup se susreo s franjevačkim trećoredcima koji su mu podnijeli svoje izvještaje o raznim vidicima svog pastoralnog, karitativnog kulturnog djelovanja.
U crkvi Sv. Franje Asiškog nadbiskup Bozanić predvodio je navečer svečano euharistijsko slavlje. U svojoj homiliji, govoreći o svjetlosti istaknuo je kako u Isusu, koji je svjetlost čovjek vidi stvari kakve one jesu u sebi te prepoznaje istinu i ono što mu samo vjera može pružiti. Govoreći o evanđelju koje donosi izvještaj o ozdravljenju slijepca ističe nadbiskup kako su svi, koji su se našli kod događaja kada je Isus ozdravio slijepca, bili slijepi. Isus se zaustavio pokraj slijepca i nije prošao pokraj njega kao što bi to napravili mi. Isusa je zanima čovjek koji je bio potreban, dok su učenici imali druge misli te nisu išli u bit stvari koje je na svom umu ima Isus. Upravo i mi tako idemo okolo, a Isus nam pokazuje uvijek kako treba ići direktno ususret čovjeku. On mu je postao u potpunosti bliz. No, ovaj je slijepac bio potreban da svi oko njega koji su bili slijepi uspiju progledati. Kada je slijepac progledao vidio je svijet oko sebe koji je nakon susreta s Isusom postao drugačiji. No tu dolazi do problema ozdravljenog slijepca koji vidi i razglašava ono što je doživio u susretu s Isusom, on postaje problem za druge oko njega samoga, jer narod nije vjerovao da je slijepac olako progledao. Farizeji postavljaju pitanje kako je takvo djelo Isus mogao učini u subotu i time pokazuju kako nemaju iskustvo Božjeg djelovanja među ljudima, nego se zaustavljaju na zakonu koji im onemogućuje da vide ono što Bog čini i time su svi u sljepoći. Ljudi su se bili distanciali od ozdravljenog slijepca, jer su se pobojali glavešina da im ne bi naudili. Slijepac je primjer svjedočitelja svoje vjere koji se našao usamljen. No, Isus ga nalazi, ojačava ga i otvara mu nova vrata te mu pokazuje novu svjetlost kako bi spoznao da je on Isus Krist, Sin Božji. Završavajući svoju homiliju, nadbiskup je naglasio kako su svi pozvani da se otvore Isusu koji je Svjetlost jer jedino će nam on omogućiti da oko sebe vidimo djela Božja kako bi mogli svijet oko sebe gledati na drugačiji način, dodao je nadbiskup Bozanić.
Svoj pastirski pohod franjevačkom samostanu u sklopu pastirskog pohoda župi sv. Marije, nadbiskup je završi susretom sa sjemeništarcima i samostanskom zajednicom. (j03199hr/ms/mjb)