Pazin: Održan susret članova župnih pastoralnih i ekonomskih vijeća
Foto: Porečka i Pulska biskupija // Susret župnih vijeća
Pazin (IKA)
Susret članova župnih pastoralnih i ekonomskih vijeća Porečke i Pulske biskupije održan je u subotu 8. veljače u Pazinskom kolegiju.
Susret je započeo u jutarnjim satima u Pazinskom kolegiju te je na njemu sudjelovalo oko 200 vijećnika. Nakon pozdravnih riječi generalnog vikara preč. Rikarda Lekaja i molitve koju je predvodio biskup mons. Ivan Štironja, predavanje na temu Uloga župnih vijeća u životu Crkve – smisao i djelovanje župnih pastoralnih i ekonomskih vijeća održao je preč. Goran Casalonga, kancelar Riječke nadbiskupije.
Prvi dio predavanja preč. Casalonga posvetio je povijesno-pravnom vidu dok je u drugom dijelu govorio o načelima za duhovni život vijećnika, odnosno o duhovnom profilu vijećnika. Na kraju je iznio i nekoliko prijedloga koji se tiču brige za vijećnike.
Svoje izlaganje predavač je započeo citatom pape Pija X. koji je u jednom razgovoru s kardinalima pitao što je najvažnije kako bi spasili društvo danas? Poslušavši odgovore kardinala, papa je rekao: „Najpotrebnije od svega, u ovom trenutku, jest to da svaka župa ima skupinu laika koji će u isto vrijeme biti čestiti, prosvijetljeni, pobožni i istinski apostolski vjernici.“ U kontekstu riječi Pija X., koji vjernike laike smatra udarnim trupama, prečasni Casalonga je istaknuo kako upravo u ovim riječima iščitavamo preteču župnih vijeća, ali i zadaće vijećnika. Stoga se može reći kako srž djelovanja Pija X. može i nama danas progovoriti. „Nije dovoljno da je netko angažiran već djelovanje mora proizlaziti iz povezanosti i sjedinjenja s Bogom“, kazao je predavač.
U nastavku se preč. Casalonga osvrnuo na govor pape Pavla VI. o uspostavi pastoralnih vijeća i predstavljanju zadaće vijeća koja se odnosi na istraživanje svega onoga što je vezano uz pastoralne aktivnosti i predlaganje praktičnih zaključaka u svrhu promicanja života Božjeg naroda u skladu s Evanđeljem. U tom kontekstu, predavač je praktičnim primjerima iz života i djelovanja župe objasnio što sve spada u zadaće pastoralnih vijećnika, približio konkretne situacije s kojima se susreće župno pastoralno vijeće te istaknuo kako je, na neki način, župno vijeće most između župljana i svećenika.
U govoru o pravnom vidu pastoralnih vijeća, na temelju dokumenta Kongregacije za kler Pastoralno obraćenje župne zajednice u službi evangelizacijskog poslanja Crkve i Zakonika kanonskog prava, preč. Casalonga objasnio je zadaću vijeća kao i vjerničku općecrkvenu odgovornost koja proizlazi iz sakramenta svetog krštenja. Svaki vjernik ima odgovornost prema Crkvi i stoga bi vijeće trebalo biti skupina upućena u sve ono što se događa u župi, surađivati s pastirima i iskreno, u nutarnjoj slobodi, iznijeti pastirima ono što smatraju da je važno za dobro župne zajednice, ali i to isto predočiti drugim vjernicima. Vijećnici su, nadalje, upoznati tko može biti član vijeća i pod kojim uvjetima, zatim koliko puta bi se trebalo sastajati vijeće te je naglašena savjetodavna uloga koju imaju vijeća i vijećnici. Također, predavač je upoznao prisutne s uputama koje donosi Kongregacija za kler u gore spomenutom dokumentu, a tiču se broja članova jednog vijeća, transparentnosti upravljanja vremenitim dobrima koje je važno područje evangelizacije i evanđeoskog svjedočenja te o mogućnost da jedna osoba, ako je to potrebno, bude angažirana u više vijeća.
U drugom dijelu izlaganja predavač je govorio o važnosti duhovne formacije i načelima za duhovni život vijećnika istaknuvši kako su vijećnici suradnici svećenika i kako je potrebno imati primat nadnaravnoga u životu zajednice te biti povezan s Duhom Svetim, kako to ističe papa Pavao VI. u svom dokumentu Evangelii nuntiandi: „Ima u evangelizaciji niz metoda koje su dobre, ali ni najsavršenije od njih ne bi mogle nadomjestiti tiho djelovanje Duha Svetoga“ (EN, 75).
Duhovni profil prepoznaje u vijećniku molitvenu osobu koja želi napredovati u svetosti i obraćenju te želi spas svakog čovjeka. Naglasivši važnost duhovnog profila vijećnika, svoje izlaganje preč. Casalonga zaključio je s nekoliko prijedloga koji se odnose na edukativnu i duhovnu skrb za vijećnike. U tom kontekstu bilo bi dobro, prema riječima predavača, organizirati mjesečne formativne susrete, župni dan, susrete dekana s vijećnicima na dekanatskoj razini te poticati vijećnike na pobožnost prvih petaka kao i na izradu molitvenog plana života.
Drugi dio susreta župnih pastoralnih i ekonomskih vijeća nastavljen je u radu po skupinama koje su, na temelju dobivenih pitanja, promišljale o gore navedenom i o mogućnosti primjene rečenog u praksi. Rad se odvijao u deset skupina članova župnih pastoralnih vijeća, jedanaesta je skupina okupila članove ekonomskih vijeća te su dvanaestu skupinu činili svećenici na čelu s biskupom Ivanom. Prijepodnevni dio susreta zaključen je predstavljanjem rezultata rada po skupinama.
Vrhunac susreta bilo je euharistijsko slavlje. Budući da se nalazimo u Jubilejskoj godini, sudionici susreta su prije svete Mise imali prigodu za sakrament ispovijedi. Euharistijsko slavlje, u zajedništvu s nazočnim župnicima, predvodio je biskup Štironja, a prigodnu propovijed izrekao je preč. Casalonga.
Osvrćući se na liturgijska čitanja toga dana, propovjednik je istaknuo važnost povezanosti otajstva svete Mise i pastoralnog djelovanja. Isusovo sućutno srce po sakramentu euharistije postaje čudo prebivanja Božjeg srca u nama, a iz tog prebivanja rađa se ljubav prema bližnjemu. O tomu svjedoči i sv. Bakhita, svetica čiji spomen Crkva slavi 8. veljače. Njezin životni put, preko brojnih poniženja i patnje ropstva, kao ropkinja preprodavana je pet puta, vodi sveticu do kršćanstva i prepoznavanja sličnosti s Isusom Kristom, patnikom, a nama pokazuje primjer kako možemo dopirati do ljudi.
„Sućutnost prema ljudima i njihovoj muci poziv je i nama da u Misi molimo za druge, za osobe koji imaju razne poteškoće i potrebe jer po Isusu neprestano prinosimo Bogu žrtvu hvalbenu, to jest plod usana kako to ističe Poslanica Hebrejima. Iz stava zahvalnosti sve postaje jednostavno i ništa nije teško. Kad imamo tu ljubav koju nam predstavlja i daruje sveta Misa, ljubav prema Bogu i prema bližnjemu, rađa se transformacija. Stoga je otajstvo Mise središte našega života koje nas šalje u poslanje“, zaključio je prečasni Casalonga.
Na kraju euharistijskog slavlja, biskup Štironja je zahvalio svim sudionicima i organizatorima susreta. Prečasnom Casalongi biskup je zahvalio za predavanje ali i za homiliju u kojoj je razlomio Riječ Božju ističući primjer sv. Bakhite koja je životom pokazala kako se voli Boga i kako se nadvladavaju muke ovoga svijeta. Istaknuo je da se današnji susret i tema o suradnji svećenika i naroda Božjeg izvrsno poklapa s misnim čitanjima koja govore o dobrotvornosti i zajedništvu (usp. Heb 13,15-17).
Zahvaljujući svima, biskup je zazvao blagoslov na to zajedništvo te pozvao sve prisutne da Jubilejsku godinu iskoriste kao istinski dar i posebnu godinu koja nam nudi pet hodočasničkih crkava u Istri kao mjesto milosna oprosta te hodočašćima nade potvrdimo kako znademo cijeniti potpuni oprost koji nam Crkva nudi.